fot. Deceuninck-Quick Step

Znamy gospodarza Mistrzostw Europy. Walka o koszulkę najlepszego kolarza na Starym Kontynencie zostanie stoczona w Plouay.

Pierwotnie mistrzostwa miały się odbyć w Trydencie, ale niestety pandemia pokrzyżowała szyki Włochom. Ci zadeklarowali, że mogą zorganizować europejski czempionat w 2021, ale zrobienie tego w tym roku jest dla nich poza zasięgiem. UEC musiało przystać na ich propozycję i poszukać innego gospodarza imprezy na ten sezon.

W końcu udało się go znaleźć. Zostało nim francuskie Plouay. To miasto zna pewnie większość kibiców kolarstwa, ponieważ co roku odbywa się w nim klasyk Bretagne Classic-Oest France, który od dawna znajduje się w worldtourowym kalendarzu. W tym roku odbędzie się on we wtorek 25 sierpnia, co miało spory wpływ na datę rozegrania mistrzostw. Rozpoczną się one w poniedziałek przed klasykiem, natomiast drugim dniem rywalizacji będzie środa. Mistrzostwa zakończą się w niedzielę 29 sierpnia.

Organizatorom zależało, by w wydarzeniu wzięli udział także ci kolarze, którzy planują start w Tour de France, co spowodowało, że mistrzostwa będą miały bardzo nietypowy przebieg. Oba starty elity mężczyzn odbędą się w czasie dwóch pierwszych dni mistrzostw, co ma ułatwić kolarzom regenerację przed rozpoczynającą się już 29 sierpnia Wielką Pętlą. Mimo to nie będzie wielką niespodzianką, jeśli impreza przyciągnie mniej gwiazd niż zazwyczaj.

Program mistrzostw Europy w Plouay 2020

Poniedziałek, 24 sierpnia 

Jazda indywidualna na czas juniorów

Jazda indywidualna na czas kobiet u23

Jazda indywidualna na czas mężczyzn u23

Jazda indywidualna na czas elity mężczyzn

Jazda indywidualna na czas elity kobiet

Środa, 26 sierpnia

Wyścig ze startu wspólnego kobiet u23

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn

Czwartek, 27 sierpnia

Wyścig ze startu wspólnego mężczyzn u23

Wyścig ze startu wspólnego elity kobiet

Piątek, 28 sierpnia 

Wyścig ze startu wspólnego juniorów

Wyścig ze startu wspólnego juniorek

Sztafety mieszane