Foto: ASO/ Alex Broadway

Już od niemal roku wiadomo, że Grand Départ w 2021 roku zagości do stolicy Danii Kopenhagi. Dziś Amaury Sport Organisation (ASO) ujawniło profile trasy trzech początkowych etapów.

Po raz pierwszy od 2017 roku, gdy “Wielka Pętla” startowała z Düsseldorfu o założenie maillot jaune już w pierwszym dniu rywalizacji będą mogli powalczyć specjaliści od walki z czasem. Prolog po ulicach Kopenhagi będzie liczyć 13 kilometrów płaskiej trasy, która powinna premiować, takich zawodników, jak Rohan Dennis.

Drugi odcinek będzie z pewnością prawdziwą przeprawą dla wszystkich kolarzy. Pomimo płaskiego profilu trasy zawodnikom powinien doskwierać silny wiatr. Peleton wyruszy z Roskilde, czyli dawnej stolicy Królestwa Danii i będzie mieć do pokonania 199 kilometrów trasy. Aż 18 z nich będzie prowadzić mostami, gdy kolarze będą przemierzać cieśninę Wielki Bełt. Mocny wiatr i zapierające dech w piersiach widoki gwarantowane. Następnie peleton dotrze do Nyborga, gdzie do głosu powinni dojść sprinterzy.

Ostatni dzień ścigania “dalekiej Północy” zabierze kolarzy na Półwysep Jutlandzki. Zawodnicy będą mieć do pokonania 182 kilometry z Celje do Sønderborga. Będzie to kolejny dzień, w którym faworyci całego wyścigu będą musieli być na czele peletonu, aby nie dać zgubić się na wietrze. Będzie to kolejna okazja dla sprinterów, aby wznieść ręce w geście triumfu.

Duński Grand Départ w 2021 roku będzie mieć miejsce w dniach 2-4 lipca. Przypomnijmy, że tegoroczny Tour de France rozpocznie się 27 czerwca nad Lazurowym Wybrzeżem w Nicei.