Foto: Getty Images Sport

Caleb Ewan (Lotto Soudal) wygrał po finiszu z mocno zdziesiątkowanego peletonu drugi etap australijskiego wyścigu i został nowym liderem. 

W drugim dniu Santos Tour Down Under na kolarzy czekało ściganie z Woodside do Stirling o długości ponad 135 kilometrów. Po drodze mieliśmy kilka krótkich podjazdów, ale zazwyczaj w Stirling o zwycięstwo rywalizują sprinterzy.

W ucieczkę dnia zabrali się dzisiaj: Joey Rosskopf (CCC Team), Sam Jenner (UniSA-Australia), Omer Goldstein (Israel Start-up Nation) i Laurens De Vreese (Astana). Ich maksymalna przewaga wyniosła ponad trzy minuty.

Na podjazdach brylował Rosskopf i dzięki temu kolarz polskiej ekipy został nowym liderem klasyfikacji górskiej. Najdłużej na czele utrzymał się De Vreese, ale Belg został wchłonięty przez peleton na 25 kilometrów przed metą.

Krótkie podjazdy na rundach w Stirling powodowały, że peleton mocno się naciągał. Na ostatnim okrążeniu mocne tempo podyktowały ekipy, które miały w swoich szeregach mocnych sprinterów.

1500 metrów przed metą miała miejsce wielka kraksa, w której uczestniczyli między innymi Simon Yates (Mitchelton-Scott), Elia Viviani (Cofidis, Solutions Crédits) czy Pavel Sivakov (Team Ineos). 800 metrów dalej krótkiego ataku spróbował Łukasz Wiśniowski (CCC Team), ale jego szarżę skasowali kolarze Mitchelton-Scott.

Finałowe metry to popis Caleba Ewana (Lotto Soudal), który był najszybszy z mocno zdziesiątkowanego peletonu. Drugie miejsce zajął Daryl Impey (Mitchelton-Scott), a trzecie Nathan Haas (Cofidis, Solutions Crédits).

Caleb Ewan został nowym liderem wyścigu.

Wyniki drugiego etapu (TOP 10):

1 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 3:27:31
2 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott
3 Nathan Haas (Aus) Cofidis Credit Solutions
4 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates
5 Fabio Felline (Ita) Astana
6 Andrea Vendrame (Ita) AG2R La Mondiale
7 Timo Roosen (Ned) Jumnbo-Visma
8 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana
9 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
10 George Bennett (NZl) Jumbo-Visma

 

Klasyfikacja generalna po drugim etapie (TOP 10):

1 Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal 6:56:15
2 Sam Bennett (Irl) Deceuninck-QuickStep
2 Daryl Impey (RSA) Mitchelton-Scott 0:00:01
4 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates 0:00:04
5 Nathan Haas (Aus) Cofidis Credit Solutions 0:00:05
6 Jarrad Drizners (Aus) UniSA 0:00:07
7 Dylan Sunderland (Aus) NTT Pro Cycling 0:00:08
8 Chris Lawless (GBr) Team Ineos
9 Jay McCarthy (Aus) Bora-Hansgrohe
10 George Bennett (NZl) Jumbo-Visma 0:00:09