Mathieu van der Poel został nowym liderem Wyścigu Dookoła Wielkiej Brytanii. Natomiast etap padł łupem Edoardo Affiniego, dla którego było to dopiero drugie zwycięstwo w zawodowym peletonie.

Na dzisiejszy etap Tour of Britain organizatorzy przygotowali 15-kilometrową jazdę indywidualną na czas. Kolarze startowali w Pershore, dojeżdżali do punktu pomiaru czasu w Bricklehampton, by po chwili z powrotem znaleźć się w miejscowości, w której rozpoczęli ściganie.

Trasa była stosunkowo płaska, więc było wiadomo, że o zwycięstwo rywalizować będą typowi czasowcy. Akurat tych jest w Wielkiej Brytanii dość sporo, bo na wyścig przyjechali tacy zawodnicy jak Jos Van Emden, Alex Dowsett, czy Chad Haga- zwycięzca ostatniego etapu na Giro d’Italia.

Można było się też zastanawiać jak na ich tle wyglądać będzie Mathieu van der Poel. Holender nie brał udziału w czasówkach od… 5 lat (nie licząc prologów). Jednak patrząc na to, jak prezentuje się w tej konkurencji jego rywal z przełajów- Wout Van Aert, nie można było wykluczać, że on także da sobie radę i przejmie koszulkę lidera z rąk Matteo Trentina.

Bohaterem dnia okazał się jednak Edoardo Affini. Włoch, który niedawno zajął drugie miejsce na etapie jazdy indywidualnej na czas w Binck Bank Tour, wykręcił świetny rezultat 16:39 i już około godziny 14.30 zasiadł na gorącym krześle. Nie zszedł z niego do końca, choć faworyci nie odpuszczali. Dowsett nawet pokonał go na punkcie pomiaru czasu, ale w kolejnej części trasy był już wolniejszy i ostatecznie przegrał z nim o kilkanaście sekund.

Natomiast van der Poel też raczej nie może narzekać. Jego czas- 16:51 trzeba było uznać za bardzo dobry. Ten występ pozwolił mu na zajęcie szóstego miejsca i wyprzedzenie w klasyfikacji generalnej Matteo Trentina, który teraz traci do niego 6 sekund. Trzeci Pavel Sivakov traci 24 sekundy. Wygląda więc na to, że sprawa zwycięstwa w wyścigu rozstrzygnie się między tymi dwoma kolarzami.

Wyniki szóstego etapu:

1 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton – Scott 0:16:39,62
2 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First 0:00:06,82
3 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:00:07,21
4 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:08,09
5 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:00:09,98
6 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 0:00:12,19
7 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:00:12,41
8 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:15,50
9 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos 0:00:16,48
10 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:00:19,38
11 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:00:19,71
12 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:20,24
13 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton – Scott 0:00:21,16
14 Lasse Norman Hansen (Den) Corendon – Circus 0:00:21,76
15 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:00:25,87
16 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:27,39
17 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:00:27,83
18 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:00:30,74
19 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 0:00:30,76
20 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:00:31,49
21 Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:31,99
22 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo – Visma 0:00:32,63
23 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:33,15
24 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:00:34,00
25 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:00:36,91
26 Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:37,56
27 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:00:37,68
28 Harry Tanfield (GBr) Team Katusha Alpecin 0:00:37,92
29 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:40,21
30 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:00:41,78
31 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:00:41,96
32 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb 0:00:41,98
33 Mark Christian (GBr) Team Wiggins LeCol 0:00:43,56
34 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:00:43,82
35 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:00:45,11
36 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos 0:00:49,23
37 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:52,12
38 Jimmy Janssens (Bel) Corendon – Circus 0:00:54,61
39 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:00:58,22
40 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:59,82
41 Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:01:03,41
42 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis 0:01:04,92
43 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data 0:01:06,19
44 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:01:06,47
45 James Shaw (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:01:06,93
46 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:01:06,97
47 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:01:09,88
48 Philipp Walsleben (GER) Corendon – Circus 0:01:10,03
49 Rhys Britton (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:01:10,96
50 Jonathan Dibben (GBr) Madison Genesis 0:01:11,19
51 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:01:13,21
52 Connor Swift (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:01:13,78
53 Conor Dunne (Irl) Israel Cycling Academy 0:01:14,98
54 Mikel Landa Meana (Esp) Movistar Team 0:01:16,18
55 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 0:01:18,48
56 Michał Gołaś (Pol) Team Ineos 0:01:19,28
57 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:01:21,70
58 Alex Colman (Bel) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:01:22,79
59 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:24,56
60 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:01:25,21
61 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:01:26,47
62 Ethan Vernon (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:01:29,86
63 James Fouche (NZl) Team Wiggins LeCol 0:01:29,88
64 Samuel Jenner (Aus) Team Wiggins LeCol 0:01:30,38
65 Mark Donovan (GBr) Team Wiggins LeCol 0:01:31,08
66 Jacob Scott (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:01:35,31
67 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:01:39,97
68 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy 0:01:40,31
69 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:40,49
70 Jake Stewart (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:01:40,92
71 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:01:41,25
72 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:42,35
73 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:01:46,23
74 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:51,39
75 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:01:53,46
76 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team 0:01:56,96
77 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin 0:02:01,53
78 Joey Walker (GBr) Madison Genesis 0:02:04,09
79 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:05,20
80 Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy 0:02:06,80
81 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins LeCol 0:02:06,82
82 Ryan Christensen (NZl) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:02:08,24
83 Matthew Bostock (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:02:08,44
84 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:02:08,96
85 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:02:10,15
86 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:02:10,63
87 Ben Hardy (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:02:11,09
88 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:02:13,03
89 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Movistar Team 0:02:15,12
90 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:02:16,58
91 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:02:19,35
92 Matthew Walls (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:02:21,56
93 Jim Brown (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:02:25,34
94 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:02:25,60
95 Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:02:27,86
96 Otto Vergaerde (Bel) Corendon – Circus 0:02:28,54
97 Thomas Stewart (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:02:30,26
98 Peter Williams (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:02:30,42
99 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis 0:02:32,66
100 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis 0:02:37,83
101 Edward Laverack (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:02:38,37
102 Andrew Tennant (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:02:42,78
103 Michael Cuming (GBr) Madison Genesis 0:02:44,65
104 Rory Townsend (Irl) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:02:45,06
105 Trond Håkon Trondsen (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:02:46,83
106 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 0:02:47,12
107 Robert Scott (GBr) Team Wiggins LeCol 0:02:49,96
108 Boris Vallée (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:02:59,62
109 Tristan Robbins (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:03:15,16
110 Dries De Bondt (Bel) Corendon – Circus 0:03:23,31

Klasyfikacja generalna po szóstym etapie:

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 21:50:49
2 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton – Scott 0:00:06
3 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos 0:00:24
4 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:00:26
5 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:00:27
6 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:00:33
7 Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:35
8 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:00:36
9 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:00:39
10 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo – Visma 0:00:40
11 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:00:41
12 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:00:46
13 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:00:49
14 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:54
15 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:00:57
16 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:58
17 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:59
18 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 0:01:06
19 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:01:06
20 Mark Christian (GBr) Team Wiggins LeCol 0:01:10
21 Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:01:10
22 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis 0:01:12
23 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 0:01:15
24 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:01:19
25 James Shaw (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:01:22
26 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data 0:01:24
27 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:40
28 Connor Swift (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:01:40
29 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:01:55
30 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy 0:01:55
31 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:01:59
32 Mark Donovan (GBr) Team Wiggins LeCol 0:01:59
33 Michał Gołaś (Pol) Team Ineos 0:02:05
34 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team 0:02:25
35 Jimmy Janssens (Bel) Corendon – Circus 0:02:52
36 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:44
37 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First 0:04:09
38 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:04:52
39 Otto Vergaerde (Bel) Corendon – Circus 0:05:26
40 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:05:43
41 Ryan Christensen (NZl) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:06:06
42 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Movistar Team 0:08:28
43 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:08:34
44 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:08:54
45 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:09:25
46 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:09:36
47 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:09:40
48 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:09:46
49 Mikel Landa Meana (Esp) Movistar Team 0:10:12
50 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:12:01
51 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:12:12
52 Philipp Walsleben (GER) Corendon – Circus 0:12:43
53 Jake Stewart (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:14:45
54 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:14:54
55 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos 0:15:31
56 Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy 0:16:49
57 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 0:16:51
58 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:17:20
59 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:17:32
60 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:17:57
61 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb 0:18:56
62 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:19:37
63 Ethan Vernon (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:19:52
64 Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:20:19
65 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:20:20
66 Rhys Britton (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:20:22
67 Conor Dunne (Irl) Israel Cycling Academy 0:20:23
68 Matthew Walls (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:20:30
69 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins LeCol 0:20:30
70 Edward Laverack (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:21:00
71 Trond Håkon Trondsen (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:21:01
72 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:21:02
73 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:21:03
74 Boris Vallée (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:21:14
75 Alex Colman (Bel) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:21:14
76 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin 0:22:00
77 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:22:05
78 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:22:34
79 Jim Brown (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:22:39
80 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:23:32
81 Robert Scott (GBr) Team Wiggins LeCol 0:23:58
82 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:24:14
83 Lasse Norman Hansen (Den) Corendon – Circus 0:24:21
84 Peter Williams (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:25:01
85 James Fouche (NZl) Team Wiggins LeCol 0:25:07
86 Samuel Jenner (Aus) Team Wiggins LeCol 0:25:41
87 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis 0:25:50
88 Jacob Scott (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:26:02
89 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:27:14
90 Rory Townsend (Irl) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:27:18
91 Matthew Bostock (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:27:23
92 Harry Tanfield (GBr) Team Katusha Alpecin 0:27:46
93 Ben Hardy (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:28:02
94 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:28:17
95 Joey Walker (GBr) Madison Genesis 0:28:50
96 Dries De Bondt (Bel) Corendon – Circus 0:29:00
97 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton – Scott 0:29:42
98 Michael Cuming (GBr) Madison Genesis 0:29:43
99 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:31:07
100 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:31:20
101 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:31:36
102 Jonathan Dibben (GBr) Madison Genesis 0:31:51
103 Thomas Stewart (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:33:35
104 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis 0:33:36
105 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:35:54
106 Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:37:15
107 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:40:30
108 Andrew Tennant (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:40:45
109 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 0:41:30
110 Tristan Robbins (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:54:18