Foto: Tour of Britain

Mathieu van der Poel (Corendon – Circus) w pięknym stylu wygrał czwarty etap Tour of Britain.

Czwarty dzień OVO Energy Tour of Britain zapowiadał się na zdecydowanie najtrudniejszą przeprawę dla kolarzy. Na etapie z Gateshead do Kendal zawodnicy musieli zmierzyć się z 2658 metrami przewyższenia, a finałowy podjazd miał 11 % nachylenia na ostatnich 500 metrach.

Tuż po starcie na atak zdecydowali się Axel Domont (AG2R La Mondiale) i Dylan van Baarle (Team INEOS). Po kilkunastu kilometrach pogoni dojechał do nich także Eddie Dunbar (Team INEOS).

Peleton prowadzili głównie kolarze Mitchelton-Scott i Lotto Soudal. 90 kilometrów przed metą przewaga wynosiła jednak ponad 3 minuty. Niespełna 30 kilometrów dalej z ucieczki odpadł Dunbar.

Zwycięzca wyścigu z 2014, Dylan van Baarle na 60 kilometrów przed metą postanowił samotnie zmierzyć się z nadciągającą dużą grupą. Holender mocno pracował, ale siła peletonu była o wiele większa i kolarz Team Ineos został doścignięty na ostatniej dziś górskiej premii.

Peleton mocno się podzielił i na czele mieliśmy około 40 kolarzy. Mimo kilku ataków po chwili zaczęła się w prowadzącej grupie istna partia kolarskich szachów. 17 kilometrów przed metą zaatakował mocniej Tony Gallopin (Ag2r La Mondiale). Trzy kilometry dalej dojechali do niego Ben Hermans (Israel Cycling Academy) i James Shaw (Wielka Brytania).

Trójka dość nieoczekiwanie odjechała i na pięć kilometrów przed metą miała jeszcze dwadzieścia sekund przewagi. Duża grupa naciskała i dopięła swego na 500 metrów przed metą. Wtedy “rakietę odpalił” Mathieu van der Poel!

Kolarz Corendon – Circus nie pozostawił złudzeń reszcie rywali i przyjechał na metę kilka sekund przed kolejnym zawodnikiem, którym był Jasper de Buyst (Lotto Soudal). Trzeci finiszował Simon Clarke (EF Education First).

Van der Poel został także nowym liderem wyścigu.

Wyniki czwartego etapu:

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 4:23:08
2 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:00:03
3 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:00:03
4 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:00:03
5 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo – Visma 0:00:03
6 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:03
7 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:03
8 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:03
9 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton – Scott 0:00:03
10 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:00:03
11 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:03
12 James Shaw (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:00:03
13 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis 0:00:03
14 Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:03
15 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:00:03
16 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos 0:00:03
17 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:00:03
18 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:00:03
19 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:03
20 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:00:03
21 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:00:03
22 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data 0:00:14
23 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:00:14
24 Mark Christian (GBr) Team Wiggins LeCol 0:00:14
25 Connor Swift (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:14
26 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:14
27 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Movistar Team 0:00:16
28 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:00:16
29 Mark Donovan (GBr) Team Wiggins LeCol 0:00:16
30 Jimmy Janssens (Bel) Corendon – Circus 0:00:16
31 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:16
32 Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:20
33 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 0:00:23
34 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:31
35 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:34
36 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:34
37 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:34
38 Michał Gołaś (Pol) Team Ineos 0:00:34
39 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:00:34
40 Otto Vergaerde (Bel) Corendon – Circus 0:01:16
41 Ryan Christensen (NZl) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:03:46
42 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:03:48
43 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:03:50
44 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First 0:03:50
45 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:03:50
46 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:03:50
47 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:04:00
48 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 0:04:04
49 Philipp Walsleben (GER) Corendon – Circus 0:06:28
50 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:07:15
51 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:07:15
52 Jake Stewart (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:07:15
53 Loïc Vliegen (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:07:15
54 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:07:15
55 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:07:15
56 Mikel Landa Meana (Esp) Movistar Team 0:07:15
57 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:07:15
58 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:07:25
59 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:09:25
60 Dries De Bondt (Bel) Corendon – Circus 0:14:39
61 Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:14:39
62 Rory Townsend (Irl) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:14:39
63 Ethan Vernon (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:14:39
64 Boris Vallée (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:14:39
65 Jim Brown (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:14:39
66 Peter Williams (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:14:39
67 Luis Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) EF Education First 0:14:39
68 Juri Hollmann (GER) Team Katusha Alpecin 0:14:39
69 Michael Cuming (GBr) Madison Genesis 0:14:39
70 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:14:39
71 Matthew Walls (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:14:39
72 Lasse Norman Hansen (Den) Corendon – Circus 0:14:39
73 Alex Colman (Bel) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:14:39
74 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:14:39
75 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:14:39
76 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb 0:14:39
77 Edward Laverack (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:14:39
78 Trond Håkon Trondsen (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:14:39
79 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:14:39
80 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:14:39
81 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:14:39
82 Jacob Scott (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:14:39
83 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos 0:14:39
84 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:14:45
85 James Fouche (NZl) Team Wiggins LeCol 0:14:45
86 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:14:45
87 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis 0:14:45
88 Rhys Britton (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:14:45
89 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin 0:14:45
90 Robert Scott (GBr) Team Wiggins LeCol 0:14:48
91 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:14:48
92 Joey Walker (GBr) Madison Genesis 0:14:48
93 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins LeCol 0:14:48
94 Matthew Bostock (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:14:48
95 Jonathan Dibben (GBr) Madison Genesis 0:14:48
96 Samuel Jenner (Aus) Team Wiggins LeCol 0:14:48
97 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:14:48
98 Ben Hardy (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:14:48
99 Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:14:48
100 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:14:48
101 Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy 0:14:48
102 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis 0:14:48
103 Conor Dunne (Irl) Israel Cycling Academy 0:14:48
104 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:20:52
105 Andrew Tennant (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:20:55
106 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton – Scott 0:21:03
107 Harry Tanfield (GBr) Team Katusha Alpecin 0:21:03
108 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:21:03
109 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:21:03
110 Thomas Stewart (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:21:03
111 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 0:21:03
112 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:22:45
113 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:22:45
114 Tristan Robbins (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:22:45
DNF Pascal Eenkhoorn (Ned) Team Jumbo – Visma
DNF Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise
DNF Moreno Hofland (Ned) EF Education First

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie:

1 Mathieu Van Der Poel (Ned) Corendon – Circus 17:36:27
2 Matteo Trentin (Ita) Mitchelton – Scott 0:00:01
3 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 0:00:07
4 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:00:14
5 Mike Teunissen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:15
6 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:00:19
7 Amund Grøndahl Jansen (Nor) Team Jumbo – Visma 0:00:19
8 Thomas Sprengers (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:00:19
9 Nils Politt (GER) Team Katusha Alpecin 0:00:19
10 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:00:19
11 Pavel Sivakov (Rus) Team Ineos 0:00:19
12 Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal 0:00:19
13 Gianni Moscon (Ita) Team Ineos 0:00:19
14 Matthew Holmes (GBr) Madison Genesis 0:00:19
15 Xandro Meurisse (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:00:19
16 Tom Van Asbroeck (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:27
17 James Shaw (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:00:27
18 Lawrence Warbasse (USA) AG2R La Mondiale 0:00:27
19 Mikaël Cherel (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:27
20 Ben Hermans (Bel) Israel Cycling Academy 0:00:27
21 Stephen Cummings (GBr) Team Dimension Data 0:00:27
22 Danilo Wyss (SUI) Team Dimension Data 0:00:30
23 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:38
24 Tanel Kangert (Est) EF Education First 0:00:38
25 Connor Swift (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:00:38
26 Mark Christian (GBr) Team Wiggins LeCol 0:00:38
27 Carlos Verona Quintanilla (Esp) Movistar Team 0:00:40
28 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:00:40
29 Mark Donovan (GBr) Team Wiggins LeCol 0:00:40
30 Lucas Eriksson (Swe) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:40
31 Jimmy Janssens (Bel) Corendon – Circus 0:00:40
32 Alexander Kamp (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:00:44
33 Brent Van Moer (Bel) Lotto Soudal 0:00:47
34 Alexander Edmondson (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:50
35 Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:55
36 Michał Gołaś (Pol) Team Ineos 0:00:58
37 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:58
38 Luke Durbridge (Aus) Mitchelton – Scott 0:00:58
39 Florian Stork (GER) Team Sunweb 0:01:35
40 Otto Vergaerde (Bel) Corendon – Circus 0:01:40
41 Julien Vermote (Bel) Team Dimension Data 0:04:06
42 Ryan Christensen (NZl) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:04:10
43 Sebastian Langeveld (Ned) EF Education First 0:04:14
44 Dylan Van Baarle (Ned) Team Ineos 0:07:30
45 Loïc Vliegen (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:07:31
46 Carlos Barbero (Esp) Movistar Team 0:07:39
47 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:07:39
48 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Riwal Readynez Cycling Team 0:07:39
49 Mikel Landa Meana (Esp) Movistar Team 0:07:39
50 Thimo Willems (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:07:43
51 Emil Nygaard Vinjebo (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:07:45
52 Aaron Verwilst (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:07:55
53 Philipp Walsleben (GER) Corendon – Circus 0:08:10
54 Jake Stewart (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:11:47
55 Jos Van Emden (Ned) Team Jumbo – Visma 0:11:57
56 Omer Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:13:26
57 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 0:14:16
58 Davide Cimolai (Ita) Israel Cycling Academy 0:14:54
59 Edward Dunbar (Irl) Team Ineos 0:14:54
60 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale 0:14:59
61 Chad Haga (USA) Team Sunweb 0:15:03
62 Alex Dowsett (GBr) Team Katusha Alpecin 0:15:12
63 Edward Laverack (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:16:23
64 Sacha Modolo (Ita) EF Education First 0:17:03
65 Conor Dunne (Irl) Israel Cycling Academy 0:17:09
66 Dylan Groenewegen (Ned) Team Jumbo – Visma 0:18:13
67 Boris Vallée (Bel) Wanty – Gobert Cycling Team 0:18:26
68 Nils Eekhoff (Ned) Team Sunweb 0:18:26
69 Matthew Walls (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:18:26
70 Trond Håkon Trondsen (Nor) Wanty – Gobert Cycling Team 0:18:26
71 Ethan Vernon (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:18:34
72 Luis Ricardo Villalobos Hernandez (Mex) EF Education First 0:18:34
73 Alex Colman (Bel) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:18:34
74 Gabriel Cullaigh (GBr) Team Wiggins LeCol 0:18:35
75 Robert Scott (GBr) Team Wiggins LeCol 0:18:42
76 Rory Townsend (Irl) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:18:49
77 Jim Brown (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:18:57
78 Wesley Kreder (Ned) Wanty – Gobert Cycling Team 0:18:59
79 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen – Baloise 0:19:04
80 Roy Curvers (Ned) Team Sunweb 0:19:04
81 Rhys Britton (GBr) Nationalmannschaft Großbritannien 0:19:23
82 Matthew Bostock (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:19:30
83 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis 0:19:47
84 Dries De Bondt (Bel) Corendon – Circus 0:19:53
85 Jack Bauer (NZl) Mitchelton – Scott 0:19:54
86 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha Alpecin 0:20:10
87 Mark Renshaw (Aus) Team Dimension Data 0:20:15
88 Lasse Norman Hansen (Den) Corendon – Circus 0:20:36
89 Jacob Scott (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:21:06
90 Hector Carretero (Esp) Movistar Team 0:21:16
91 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:21:27
92 James Fouche (NZl) Team Wiggins LeCol 0:22:40
93 Peter Williams (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:22:42
94 Juri Hollmann (GER) Team Katusha Alpecin 0:22:46
95 Samuel Jenner (Aus) Team Wiggins LeCol 0:22:53
96 Ben Hardy (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:23:23
97 Joey Walker (GBr) Madison Genesis 0:24:18
98 Michael Cuming (GBr) Madison Genesis 0:24:30
99 Harry Tanfield (GBr) Team Katusha Alpecin 0:25:17
100 Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale 0:25:20
101 Jonathan Dibben (GBr) Madison Genesis 0:27:15
102 Mark Cavendish (GBr) Team Dimension Data 0:27:19
103 Rémy Mertz (Bel) Lotto Soudal 0:27:52
104 Bernhard Eisel (AUT) Team Dimension Data 0:28:09
105 Jonathan McEvoy (GBr) Madison Genesis 0:28:35
106 Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo – Visma 0:29:22
107 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal 0:29:25
108 Thomas Stewart (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:29:27
109 Edoardo Affini (Ita) Mitchelton – Scott 0:29:54
110 Andreas Nielsen (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:30:05
111 Torkil Veyhe (Den) Riwal Readynez Cycling Team 0:31:24
112 Rasmus Byriel Iversen (Den) Lotto Soudal 0:33:38
113 Andrew Tennant (GBr) Canyon – dhb p/b Bloor Homes 0:34:37
114 Tristan Robbins (GBr) SwiftCarbon Pro Cycling 0:41:41