fot. Caja Rural - RGA

Kolarze hiszpańskiej drużyny drugiej dywizji Caja Rural – RGA odnieśli już drugie zwycięstwo w wyścigu Vuelta a Burgos. Tym razem najlepszy okazał się Alexander Aranburu, który najskuteczniej finiszował w Ciudad Romana de Clunia. Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Ivan Sosa (Team INEOS). 

Czwartego dnia wyścigu Vuelta a Burgos kolarze pokonali 175 km z miejscowości Atapuerca do Ciudad Romana de Clunia. Największą trudnością dnia był podjazd trzeciej kategorii Alto del Majadal o długości 7,1 km i średnim nachyleniu 2,8%. Podobnie jak podczas pierwszego i drugiego etapu finisz zaplanowano na wznoszącym się terenie, w związku z czym w walce o etapowe zwycięstwo można było się spodziewać takich kolarzy jak pierwszy lider wyścigu Giacomo Nizzolo, zwycięzca drugiego etapu Jon Aberasturi, Alex Aranburu, Manuel Belletti czy Rui Costa.

Ucieczkę dnia stworzyło siedmiu zawodników: Alexis Renard (Israel Cycling Academy), Jimmy Turgis (Vital Concept), Ángel Madrazo (Burgos-BH), Ibai AzurmendiAsier Etxeberria (Fundación Euskadi), Antonio Puppio (Kometa) Simon Pellaud (IAM Excelsior).

Uciekinierzy nie wyrobili sobie większej przewagi niż nieco ponad dwie minuty. W dodatku odjazd podzielił się na podjeździe Alto de Majadal. Na czele wyścigu pozostali Simon Pellaud, Ángel Madrazo oraz Ibai Azurmendi. Jednak po górskiej premii harcownicy ponownie się połączyli.

Mniej więcej 50 km przed metą tempo w peletonie zostało podkręcone, w wyniku czego przewaga uciekinierów zmalała do około minuty. Gdy zaś spadła do pół minuty z ucieczki zaatakowali Renard i Pellaud, ale także i oni nie zdołali dojechać do mety przed peletonem.

1600 metrów przed metą jako pierwszy z peletonu zaatakował Imanol Erviti z Movistaru i jeden z kolarzy Israel Cycling Academy, ale bezskutecznie. O losach etapu zdecydował finisz, na którym ponownie z bardzo dobrej strony pokazali się kolarze Caja Rural – RGA. Przypomnijmy bowiem, że dzisiejszy zwycięzca Aranburu był drugi na pierwszym etapie, a drugiego dnia rywalizacji, w Lermie, triumfował Jon Aberasturi.

W sobotę zostanie rozegrany ostatni etap, który rozstrzygnie losy wyścigu. Kolarze będą finiszowali na premii górskiej kategorii HC – Lagunas de Neila (8,7 km; 6,3%).

Wyniki czwartego etapu:

1 Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 4:07:55
2 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates
3 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates
4 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels
5 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Ineos
6 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team
7 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:00:06
8 Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data
9 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo
10 César Lima Fonte (Por) W52-FC Porto
11 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
12 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data
13 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country 0:00:09
14 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
15 Ivan Sosa (Col) Team Ineos
16 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country
17 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert Cycling Team
18 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
19 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Equipo Euskadi 0:00:13
20 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM
21 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy
22 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 0:00:17
23 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane
24 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:00:18
25 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec
26 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos-BH 0:00:20
27 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
28 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM
29 Márton Dina (Hun) Kometa Cycling Team
30 Isaac Canton Serrano (Spa) Kometa Cycling Team
31 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:00:23
32 Fabian Lienhard (Swi) IAM Excelsior
33 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH
34 Jose Antonio Garcia Martin (Spa) Kometa Cycling Team 0:00:27
35 Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior
36 Matthew Beers (RSA) UAE Team Emirates 0:00:30
37 José Fernandes Neves (Por) Burgos-BH
38 Bart De Clercq (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team
39 Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM
40 Joaquim Ricardo Soares Silva (Por) W52-FC Porto
41 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec
42 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo
43 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country
44 Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane
45 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data
46 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country
47 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:00:35
48 Sebastian Henao (Col) Team Ineos 0:00:36
49 Corey Davis (USA) IAM Excelsior 0:00:42
50 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:00:45
51 Rui Pedro Carvalho Vinhas (Por) W52-FC Porto 0:00:09
52 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy 0:00:52
53 Mikel Alonso Flores (Spa) Equipo Euskadi
54 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team
55 Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team 0:01:05
56 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country
57 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:01:07
58 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos
59 David de la Cruz (Spa) Team Ineos 0:00:09
60 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 0:01:07
61 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM 0:01:25
62 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy
63 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy
64 Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural-Seguros RGA
65 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Equipo Euskadi
66 Rémi Capron (Fra) IAM Excelsior
67 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM
68 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:00:09
69 Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team 0:01:34
70 Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy
71 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
72 Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:01:45
73 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH
74 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
75 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec
76 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:01:48
77 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:00:09
78 Juan Camacho Del Fresno (Spa) Kometa Cycling Team 0:02:10
79 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:02:20
80 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo
81 Iker Ballarin Manso (Spa) Equipo Euskadi
82 Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior
83 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane
84 Bert De Backer (Bel) Vital Concept-B&B Hotels
85 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH
86 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos
87 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior 0:02:32
88 Jefferson Cepeda (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:46
89 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:03:03
90 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM
91 Angel Lorenzo Sanchez Rebollido (Spa) W52-FC Porto 0:03:15
92 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:03:43
93 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Equipo Euskadi 0:03:45
94 Rafael Ferreira Reis (Por) W52-FC Porto
95 Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels
96 Théo Delacroix (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:03:55
97 Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Kometa Cycling Team
98 Daniel Viegas (Por) Kometa Cycling Team
99 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:04:03
100 Dylan Page (Swi) IAM Excelsior
101 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team
102 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:04:09
103 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:04:10
104 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:04:19
105 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country
106 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:04:27
107 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:04:29
108 Alexis Renard (Fra) Israel Cycling Academy 0:04:32
109 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotels 0:04:44
110 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Equipo Euskadi 0:04:56
111 Asier Etxeberria Zafra (Spa) Equipo Euskadi
112 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:05:04
113 Alexander Konychev (Ita) Dimension Data 0:05:18

Klasyfikacja generalna po czwartym etapie: 

1 Ivan Sosa (Col) Team Ineos 15:19:51
2 Oscar Rodriguez Garaicoechea (Spa) Euskadi Basque Country 0:00:17
3 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team 0:00:24
4 Richard Carapaz (Ecu) Movistar Team 0:00:28
5 David de la Cruz (Spa) Team Ineos 0:00:30
6 Pierre Rolland (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:00:56
7 Guillaume Martin (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:00:59
8 Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data 0:01:04
9 Nikolai Cherkasov (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:01:11
10 Rui Pedro Carvalho Vinhas (Por) W52-FC Porto 0:01:12
11 Miguel Eduardo Florez Lopez (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:01:23
12 Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:01:32
13 Rui Costa (Por) UAE Team Emirates 0:01:57
14 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country 0:01:58
15 Delio Fernandez Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:02:03
16 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:02:12
17 Joan Bou Company (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:02:47
18 Rémy Rochas (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:02:48
19 Joaquim Ricardo Soares Silva (Por) W52-FC Porto 0:03:07
20 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country 0:03:17
21 Gonzalo Serrano Rodriguez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:03:27
22 Márton Dina (Hun) Kometa Cycling Team 0:03:34
23 Alessandro Bisolti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:03:44
24 Sergei Chernetski (Rus) Caja Rural-Seguros RGA 0:03:46
25 José Fernandes Neves (Por) Burgos-BH 0:03:53
26 Cyril Gautier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:03:56
27 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH 0:04:07
28 Daniel Muñoz Giraldo (Col) Androni Giocattoli-Sidermec 0:04:28
29 Bart De Clercq (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team 0:04:44
30 Anthony Rappo (Swi) IAM Excelsior 0:04:57
31 Sebastian Henao (Col) Team Ineos 0:04:59
32 Isaac Canton Serrano (Spa) Kometa Cycling Team 0:05:17
33 Aleksandr Riabushenko (Blr) UAE Team Emirates 0:05:43
34 Kevin Rivera Serrano (CRc) Androni Giocattoli-Sidermec 0:05:57
35 Jonnathan Narvaez (Ecu) Team Ineos 0:06:36
36 Louis Meintjes (RSA) Dimension Data 0:06:41
37 Kenny Elissonde (Fra) Team Ineos 0:07:13
38 Carlos Betancur (Col) Movistar Team 0:07:15
39 Aleksei Rybalkin (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:07:16
40 Ibai Azurmendi Sagastibeltza (Spa) Equipo Euskadi 0:07:20
41 Fabien Doubey (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:07:37
42 Cyril Barthe (Fra) Euskadi Basque Country 0:07:46
43 César Lima Fonte (Por) W52-FC Porto 0:08:05
44 Jesus Ezquerra Muela (Spa) Burgos-BH 0:08:17
45 Julien El Fares (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:08:20
46 Ruben Plaza (Spa) Israel Cycling Academy 0:08:29
47 Oscar Cabedo Carda (Spa) Burgos-BH 0:08:35
48 Rémi Capron (Fra) IAM Excelsior 0:08:45
49 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Burgos-BH 0:09:08
50 Matthew Beers (RSA) UAE Team Emirates 0:09:12
51 Fernando Barcelo Aragon (Spa) Euskadi Basque Country
52 Francesco Gavazzi (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:09:35
53 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:09:41
54 Javier Moreno Bazan (Spa) Delko Marseille Provence KTM 0:10:38
55 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy 0:10:41
56 Marco Minnaard (Ned) Wanty-Gobert Cycling Team 0:10:52
57 Thomas Degand (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team 0:11:09
58 Ivan Rovny (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:12:03
59 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH 0:12:55
60 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:13:05
61 Jimmy Turgis (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:13:18
62 Iker Ballarin Manso (Spa) Equipo Euskadi 0:13:27
63 Simon Pellaud (Swi) IAM Excelsior 0:13:36
64 Vasil Kiryienka (Blr) Team Ineos 0:15:06
65 Manuel Belletti (Ita) Androni Giocattoli-Sidermec 0:15:18
66 Daniel Turek (Cze) Israel Cycling Academy 0:15:27
67 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team 0:15:54
68 Lucas De Rossi (Fra) Delko Marseille Provence KTM 0:16:23
69 Alejandro Osorio Carvajal (Col) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:16:26
70 Jefferson Cepeda (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:16:28
71 Jorge Arcas (Spa) Movistar Team 0:16:30
72 Théo Delacroix (Fra) Wanty-Gobert Cycling Team 0:16:40
73 Eduardo Sepulveda (Arg) Movistar Team 0:17:20
74 Txomin Juaristi Arrieta (Spa) Equipo Euskadi 0:17:59
75 Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:18:02
76 Giacomo Nizzolo (Ita) Dimension Data 0:18:13
77 Rafael Ferreira Reis (Por) W52-FC Porto 0:18:15
78 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country 0:18:23
79 Fabian Lienhard (Swi) IAM Excelsior 0:18:44
80 Jon Aberasturi Izaga (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:18:47
81 Simone Petilli (Ita) UAE Team Emirates 0:18:53
82 Juan Camacho Del Fresno (Spa) Kometa Cycling Team 0:19:03
83 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:19:51
84 Matthias Brändle (Aut) Israel Cycling Academy 0:20:22
85 Bert De Backer (Bel) Vital Concept-B&B Hotels 0:20:43
86 Jose Antonio Garcia Martin (Spa) Kometa Cycling Team 0:21:16
87 Mihkel Räim (Est) Israel Cycling Academy 0:21:42
88 Ramunas Navardauskas (Ltu) Delko Marseille Provence KTM 0:21:50
89 Mikel Alonso Flores (Spa) Equipo Euskadi 0:22:37
90 Asier Etxeberria Zafra (Spa) Equipo Euskadi 0:23:25
91 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 0:23:42
92 Arnaud Courteille (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:23:49
93 Diego Pablo Sevilla Lopez (Spa) Kometa Cycling Team 0:24:49
94 Jokin Aranburu Arruti (Spa) Equipo Euskadi 0:24:57
95 Dylan Page (Swi) IAM Excelsior 0:25:06
96 Imerio Cima (Ita) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:25:13
97 Corey Davis (USA) IAM Excelsior 0:25:15
98 Alexis Renard (Fra) Israel Cycling Academy 0:25:22
99 Dennis van Winden (Ned) Israel Cycling Academy 0:25:38
100 Eduard-Michael Grosu (Rom) Delko Marseille Provence KTM 0:26:08
101 Jerome Baugnies (Bel) Wanty-Gobert Cycling Team 0:27:08
102 Ian Stannard (GBr) Team Ineos 0:27:20
103 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates 0:27:26
104 Hiroki Nishimura (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Faizane 0:27:38
106 Samuele Zoccarato (Ita) IAM Excelsior 0:28:39
107 Antonio Puppio (Ita) Kometa Cycling Team 0:28:45
108 Justin Mottier (Fra) Vital Concept-B&B Hotels 0:29:35
109 Kris Boeckmans (Bel) Vital Concept-B&B Hotels 0:31:02
110 Evgeny Kobernyak (Rus) Gazprom–Rusvelo 0:34:01
112 Dzmitry Zhyhunou (Blr) Equipo Euskadi 0:36:29
113 Angel Lorenzo Sanchez Rebollido (Spa) W52-FC Porto 0:38:54