fot. Photo Gomez Sport

Maximilian Schachmann (BORA-hansgrohe) wygrał czwarty etap wyścigu Itzulia Basque Country. 25-letni Niemiec triumfował również pierwszego i trzeciego dnia rywalizacji.

Czwarty etap wyścigu dookoła Kraju Basków liczył 163 kilometry. Zawodnicy ruszali z Vitoria-Gasteiz, a finiszowali w Arrigorriagii, po drodze pokonując cztery premie górskie, w tym jedną 1. kategorii (Bikotz Gane – 4,9 km, 8,5%), zlokalizowaną niespełna 40 kilometrów od mety. Na starcie etapu zabrakło Juliana Alaphilippe’a (Deceuninck – Quick Step), który decyzją władz zespołu został po środowej kraksie wycofany z rywalizacji.

W ucieczce dnia znalazło się siedmiu zawodników. Byli to: Stephen Williams (Bahrain-Merida), Alessandro De Marchi (CCC Team), Mikel Iturria (Euskadi-Murias), Michael Storer (Team Sunweb), Maxime Monfort (Lotto-Soudal), Carlos Verona (Movistar) i Tsgabu Grmay (Mitchelton-Scott). Ich przewaga niespełna sto kilometrów przed “kreską” wynosiła około trzy minuty. Zmagania toczyły się w bardzo niesprzyjających warunkach. Padał deszcz, z powodu którego kolarze notowali groźnie wyglądające upadki. W jednym z nich ucierpiał Nicolas Roche (Team Sunweb), który musiał się wycofać.

Tych, którzy schodzili z trasy było jednak znacznie więcej. Niestety, do grona tego dołączył także Michał Kwiatkowski (Team Sky). Polak wycofał się po około dwóch godzinach jazdy, najwidoczniej odczuwając jeszcze skutki upadku w końcówce trzeciego etapu. Zmagań nie ukończyli także między innymi Daan Olivier (Jumbo-Visma) i Ricardo Vilela (Burgos).

Wraz z kolejnymi pokonywanymi kilometrami, przewaga ucieczki nad peletonem powoli, acz systematycznie malała. 50 kilometrów przed metą wynosiła dwie minuty. Przed najtrudniejszym podjazdem dnia – wspomnianym już Bikotz Gane – spadła o kolejne 40 sekund. Na stromych ścianach podjazdu od towarzyszy oderwali się De Marchi i Verona, którzy jako jedyni z uciekinierów zdołali wjechać na szczyt przed główną grupą, z przewagą około 45 sekund.

Po zjeździe z Bikotz na kolarzy czekała przed metą jeszcze jedna trudność – nieregularny podjazd Zaratamo (4 km, 3,2%), z którego szczytu do finiszu pozostawały zaledwie trzy kilometry. Jak miało się okazać, to właśnie tam miały miejsce wydarzenia kluczowe dla losów etapu. Po tym, jak De Marchi i Verona zostali dogonieni (13 kilometrów przed metą), na czele peletonu rozpoczęła się walka o dogodne pozycje. Niestety, ponownie w końcówce nie obyło się bez kraksy, w której leżeli między innymi Pello Bilbao i Aleksiej Łutsenko (obaj Astana), a także Pieter Serry (Deceuninck – Quick Step).

3,5 kilometra przed metą, na ostatnich metrach podjazdu zaatakowali: Adam Yates (Mitchelton-Scott), lider wyścigu – Maximilian Schachmann (BORA-hansgrohe), Tadej Pogacar (UAE-Team Emirates) oraz Jakob Fuglsang (Astana). To właśnie ta grupka rozstrzygnęła między sobą losy etapu. Po raz kolejny nie do zatrzymania okazał się Niemiec, który wygrał w Kraju Basków już po raz trzeci. Wyprzedził Pogacara i Fuglsanga.

Wyniki 4. etapu:

1 Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe 4:03:45
2 Tadej Pogaar (Slo) UAE Team Emirates 0:00:04
3 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:07
4 Adam Yates (GBr) Mitchelton-Scott 0:00:11
5 Marc Hirschi (Swi) Team Sunweb 0:00:19
6 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe
7 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
8 Ion Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team
9 Valentin Madouas (Fra) Groupama-FDJ
10 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
11 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
12 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
13 Dylan Teuns (Bel) Bahrain-Merida
14 Lawson Craddock (USA) EF Education First
15 Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates
16 Sergio Henao (Col) UAE Team Emirates
17 Enric Mas (Spa) Deceuninck-QuickStep
18 Daniel Martínez (Col) EF Education First
19 Carlos Julian Quintero Noreña (Col) Manzana Postobon
20 Rudy Molard (Fra) Groupama-FDJ
21 Hugh John Carthy (GBr) EF Education First
22 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
23 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
24 David de la Cruz (Spa) Team Sky
25 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates
26 Mikel Nieve (Spa) Mitchelton-Scott 0:00:30
27 Diego Rosa (Ita) Team Sky 0:00:35
28 Ruben Guerreiro (Por) Katusha-Alpecin
29 Rubén Fernández (Spa) Movistar Team
30 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:00:43
31 Amanuel Gebreigzabhier (Eri) Team Dimension Data
32 Romain Seigle (Fra) Groupama-FDJ 0:00:49
33 Luis Ángel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Crédits 0:00:56
34 Óscar Rodríguez (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
35 Julen Amezqueta Moreno (Spa) Caja Rural-Seguros RGA 0:00:57
36 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
37 Mikel Bizkarra Etxegibel (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
38 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb
39 Darwin Atapuma (Col) Cofidis, Solutions Credits
40 Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team 0:01:00
41 Jonas Vingegaard (Den) Team Jumbo-Visma 0:01:10
42 George Bennett (NZl) Team Jumbo-Visma
43 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits
44 Sergio Samitier Samitier (Spa) Euskadi Basque Country-Murias
45 José Rojas (Spa) Movistar Team
46 Lucas Hamilton (Aus) Mitchelton-Scott
47 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:01:15
48 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
49 Dmitrii Strakhov (Rus) Katusha-Alpecin 0:01:25
50 Victor De La Parte (Spa) CCC Team
51 Toms Skujins (Lat) Trek-Segafredo
52 Tomasz Marczynski (Pol) Lotto Soudal
53 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 0:01:55
54 Nicholas Schultz (Aus) Mitchelton-Scott 0:02:04
55 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
56 Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale
57 Aldemar Reyes Ortega (Col) Manzana Postobon
58 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:02:21
59 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team 0:03:20
60 Luis León Sánchez (Spa) Astana Pro Team
61 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
62 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
63 Winner Anacona (Col) Movistar Team
64 Daniel Navarro Garcia (Spa) Katusha-Alpecin
65 Enrico Battaglin (Ita) Katusha-Alpecin 0:03:28
66 Léo Vincent (Fra) Groupama-FDJ 0:03:34
67 Simon Clarke (Aus) EF Education First 0:03:51
68 Carlos Verona (Spa) Movistar Team 0:04:04
69 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 0:04:46
70 Damien Howson (Aus) Mitchelton-Scott
71 Jai Hindley (Aus) Team Sunweb
72 Michael Storer (Aus) Team Sunweb
73 David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ
74 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal 0:05:22
75 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott 0:05:43
76 Tsgabu Grmay (Eth) Mitchelton-Scott
77 Gregor Mülberger (Aut) Bora-Hansgrohe
78 Mikkel Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep 0:06:10
79 Pieter Serry (Bel) Deceuninck-QuickStep 0:07:21
80 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 0:08:26
81 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
82 Grega Bole (Slo) Bahrain-Merida
83 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
84 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
85 Sean Bennett (USA) EF Education First
86 Luka Pibernik (Slo) Bahrain-Merida
87 Florian Stork (Ger) Team Sunweb
88 Neilson Powless (USA) Team Jumbo-Visma
89 Amaro Antunes (Por) CCC Team
90 Edward Ravasi (Ita) UAE Team Emirates
91 Clément Chevrier (Fra) AG2R La Mondiale
92 Kenny Elissonde (Fra) Team Sky 0:08:29
93 Nicola Conci (Ita) Trek-Segafredo
94 Pello Bilbao (Spa) Astana Pro Team 0:09:15
95 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
96 Pawel Poljanski (Pol) Bora-Hansgrohe
97 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo 0:10:28
98 Nicolas Saenz Ballesteros (Col) Manzana Postobon
99 Jay Mc Carthy (Aus) Bora-Hansgrohe
100 David Gonzalez Lopez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
101 Jesús Herrada (Spa) Cofidis, Solutions Crédits
102 Aurélien Paret (Fra) AG2R La Mondiale
103 Jhonjan Orlando García (Col) Manzana Postobon
104 Yecid Arturo Sierra Sanchez (Col) Manzana Postobon
105 Diego Rubio Hernandez (Spa) Burgos-BH 0:12:25
106 Mikel Iturria Segurola (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:12:40
107 Nicholas Dlamini (RSA) Dimension Data 0:13:03
108 Willem Jakobus Smit (RSA) Katusha-Alpecin
109 Bernardo Albeiro Suaza Arango (Col) Manzana Postobon
110 Janse Van Rensburg (RSA) Team Dimension Data
111 Alex Howes (USA) EF Education First
112 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
113 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
114 Rémi Cavagna (Fra) Deceuninck-QuickStep
115 Jesper Hansen (Den) Cofidis, Solutions Credits
116 Danilo Wyss (Swi) Dimension Data
117 Alexander Aranburu Deba (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
118 Michal Golas (Pol) Team Sky
119 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
120 Jonas Koch (Ger) CCC Team
121 Serge Pauwels (Bel) CCC Team
122 Loic Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
123 Bert-Jan Lindeman (Ned) Team Jumbo-Visma 0:13:11
124 Gari Bravo (Spa) Euskadi Basque Country – Murias
125 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo 0:13:16
126 Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ
127 Enrique Sanz Unzue (Spa) Euskadi Basque Country-Murias 0:13:18
128 Jesús Ezquerra (Spa) Burgos-BH
129 Ben King (USA) Dimension Data
130 Manuele Mori (Ita) UAE Team Emirates
131 Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma
132 Fernando Barceló (Spa) Euskadi Basque Country – Murias
133 Petr Vakoc (Cze) Deceuninck-QuickStep
134 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Hansgrohe
135 Nicolas Sessler (Bra) Burgos-BH
136 Rory Sutherland (Aus) UAE Team Emirates
137 Jetse Bol (Ned) Burgos-BH
138 Meiyin Wang (Chn) Bahrain-Merida
139 Sepp Kuss (USA) Team Jumbo-Visma 0:14:54
140 Stephen Williams (GBr) Bahrain-Merida 0:17:26