Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) wygrał drugi etap domowego dla swojej drużyny wyścigu UAE Tour. Kolumbijczyk pokonał Elię Vivianiego (Deceuninck – Quick Step) i Caleba Ewana (Lotto-Soudal). Liderem klasyfikacji generalnej pozostał Primoz Roglic (Jumbo-Visma).
Drugi etap wyścigu UAE Tour liczył 184 km i prowadził z Yas Island do Abu Zabi. Jego profil był całkowicie płaski, ale jednocześnie peleton był narażony na silne podmuchy bocznego wiatru, i tak w istocie się stało, choć ostatecznie nie wpłynęło to bezpośrednio na losy etapu.
Na początku rywalizacji uformowała się czteroosobowa ucieczka w składzie: Igor Boev, Stepan Kuriyanov (obaj Gazprom-RusVelo), Sam Brand i Charles Planet (obaj Novo Nordisk). Kwartet ten szybko zyskał aż dwanaście minut przewagi, ale w momencie, gdy peleton wjechał na szosy wyeksponowane na wiatr, tempo wzrosło, a co za tym idzie – przewaga spadła do nieco ponad dwóch minut.
Wreszcie peleton się podzielił, ucieczka została skasowana, ale po czasie obie grupy się zjechały, a tempo znacząco spadło. Wówczas raz jeszcze uformować odjazd spróbowali Charles Planet i Stepan Kuiryanov.
Prowadząca dwójka ponownie szybko wyrobiła sobie dość znaczącą przewagę i 30 kilometrów przed metą wynosiła ona trzy minuty.
Pierwszą lotną premię wygrał Kuiryanov, natomiast druga padła łupem Planeta. Tymczasem z peletonu o pozostałe sekundy powalczył Wilco Kelderman, jeden z liderów Team Sunweb w tym wyścigu (wespół z Tomem Dumoulinem).
Przy tak mocnej obsadzie sprinterskiej właściwie niemożliwe było, aby nie doszło do finiszu peletonu, zatem harcownicy zostali ostatecznie doścignięci 14 kilometrów przed metą. Trudno stwierdzić, że praca na czele głównej grupy spadła na barki jednej drużyny – wiele ekip starało się nadawać tempo i szukać sobie odpowiedniego miejsca.
W samej końcówce dobrze ustawiona była drużyna Team Sunweb, ale na ostatnich kilkuset metrach lewą stroną przesuwali się kolarze UAE Team Emirates, a w tym Alexander Kristoff, który wystąpił dziś w roli rozprowadzającego. I zrobił to skutecznie, bowiem Fernando Gaviria pokonał dwóch bardzo dobrych rywali.
Na dziesiątej pozycji finiszował Jakub Mareczko z CCC Team.
Summa summarum nietypowy przebieg etapu polegał na tym, że w pewnym momencie wydawało się, że boczny wiatr wpłynie na losy rywalizacji, dzieląc peleton i separując niektórych sprinterów i zawodników walczących w klasyfikacji generalnej. Ponadto jak w kalejdoskopie zmieniała się przewaga dwóch ucieczek dnia. Słowem to było typowe – jak powiedział Primoz Roglic – ściganie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Wyniki drugiego etapu:
1 | Fernando Gaviria (Col) UAE Team Emirates | 4:36:32 | |
2 | Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep | ||
3 | Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal | ||
4 | Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky | ||
5 | Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe | ||
6 | Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe | ||
7 | Sacha Modolo (Ita) EF Education First | ||
8 | Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin | ||
9 | Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ | ||
10 | Jakub Mareczko (Ita) CCC Team | ||
11 | Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo | ||
12 | Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida | ||
13 | Mark Cavendish (GBr) Dimension Data | ||
14 | Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb | ||
15 | Patrick Bevin (NZl) CCC Team | ||
16 | Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale | ||
17 | Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk | ||
18 | Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott | ||
19 | Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal | ||
20 | Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates | ||
21 | Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team | ||
22 | Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky | ||
23 | Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe | ||
24 | Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott | ||
25 | Alexander Porsev (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
26 | Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale | ||
27 | Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida | ||
28 | Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe | ||
29 | Damiano Caruso (Ita) Bahrain-Merida | ||
30 | Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk | ||
31 | Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale | ||
32 | Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team | ||
33 | Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb | ||
34 | Gianni Moscon (Ita) Team Sky | ||
35 | Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb | ||
36 | Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates | ||
37 | Simon Clarke (Aus) EF Education First | ||
38 | Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo-Visma | ||
39 | Joseph Rosskopf (USA) CCC Team | ||
40 | Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe | ||
41 | Roman Kreuziger (Cze) Dimension Data | ||
42 | Cees Bol (Ned) Team Sunweb | ||
43 | Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team | ||
44 | Rui Costa (Por) UAE Team Emirates | ||
45 | Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk | ||
46 | Jos van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
47 | Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal | ||
48 | Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo-Visma | ||
49 | Pavel Sivakov (Rus) Team Sky | ||
50 | Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R La Mondiale | ||
51 | Tejay Van Garderen (USA) EF Education First | ||
52 | Sean Bennett (USA) EF Education First | ||
53 | Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep | ||
54 | Michal Golas (Pol) Team Sky | ||
55 | Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
56 | Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe | ||
57 | David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ | ||
58 | Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ | ||
59 | Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team | ||
60 | Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk | ||
61 | Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team | ||
62 | Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ | ||
63 | Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates | ||
64 | Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin | ||
65 | Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo | ||
66 | Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo | ||
67 | Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep | ||
68 | Sergei Shilov (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
69 | Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale | ||
70 | Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates | ||
71 | Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb | ||
72 | Tsgabu Grmay (Eth) Mitchelton-Scott | ||
73 | James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep | ||
74 | Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal | ||
75 | Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep | ||
76 | Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team | ||
77 | Davide Villella (Ita) Astana Pro Team | ||
78 | Nelson Oliveira (Por) Movistar Team | ||
79 | Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal | ||
80 | Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates | ||
81 | Lukasz Owsian (Pol) CCC Team | ||
82 | Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida | ||
83 | Serge Pauwels (Bel) CCC Team | ||
84 | Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal | ||
85 | Louis Meintjes (RSA) Dimension Data | ||
86 | Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo | ||
87 | Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk | ||
88 | Igor Boev (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
89 | Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo | ||
90 | Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo | ||
91 | Victor De La Parte (Spa) CCC Team | ||
92 | Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ | ||
93 | Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data | ||
94 | Artem Nych (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
95 | Daniel McLay (GBr) EF Education First | ||
96 | Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott | ||
97 | Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team | ||
98 | Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott | ||
99 | Ildar Arslanov (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
100 | Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott | ||
101 | Jay Thomson (RSA) Dimension Data | ||
102 | Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott | ||
103 | Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team | ||
104 | Kenny Elissonde (Fra) Team Sky | ||
105 | Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin | ||
106 | Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ | ||
107 | Andrey Amador (CRc) Movistar Team | ||
108 | Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
109 | Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale | ||
110 | Sander Armee (Bel) Lotto Soudal | ||
111 | Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team | ||
112 | Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team | ||
113 | Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data | ||
114 | Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin | ||
115 | Will Clarke (Aus) Trek-Segafredo | ||
116 | Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk | ||
117 | Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
118 | Rob Power (Aus) Team Sunweb | ||
119 | Julius van den Berg (Ned) EF Education First | ||
120 | Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin | ||
121 | Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team | ||
122 | Daniel Navarro Garcia (Spa) Katusha-Alpecin | ||
123 | Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale | ||
124 | Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck-QuickStep | ||
125 | Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep | ||
126 | Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida | 0:00:32 | |
127 | James Whelan (Aus) EF Education First | 0:00:49 | |
128 | Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma | ||
129 | Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk | ||
130 | Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
131 | Jan Tratnik (Slo) Bahrain-Merida | 0:00:51 | |
132 | Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team | 0:01:10 | |
133 | Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ | 0:01:19 | |
134 | Chad Haga (USA) Team Sunweb | 0:01:47 | |
135 | Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data | 0:02:06 | |
136 | Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida | 0:02:08 | |
137 | Salvatore Puccio (Ita) Team Sky | ||
138 | Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe | 0:02:08 | |
139 | Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma | 0:09:39 | |
DNF | Rick Zabel (Ger) Katusha-Alpecin |
Klasyfikacja generalna po drugim etapie:
1 | Primoz Roglic (Slo) Team Jumbo-Visma | 4:53:21 | |
2 | Jos van Emden (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
3 | Laurens De Plus (Bel) Team Jumbo-Visma | ||
4 | Koen Bouwman (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
5 | Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb | 0:00:06 | |
6 | Maximilian Walscheid (Ger) Team Sunweb | 0:00:07 | |
7 | Tom Dumoulin (Ned) Team Sunweb | ||
8 | Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb | ||
9 | Vincenzo Nibali (Ita) Bahrain-Merida | 0:00:09 | |
10 | Damiano Caruso (Ita) Bahrain-Merida | ||
11 | Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky | 0:00:14 | |
12 | Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky | ||
13 | Gianni Moscon (Ita) Team Sky | ||
14 | Pavel Sivakov (Rus) Team Sky | ||
15 | Kenny Elissonde (Fra) Team Sky | ||
16 | Salvatore Puccio (Ita) Team Sky | ||
17 | Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team | 0:00:18 | |
18 | Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team | ||
19 | Luis Mas Bonet (Spa) Movistar Team | ||
20 | Nelson Oliveira (Por) Movistar Team | ||
21 | Andrey Amador (CRc) Movistar Team | ||
22 | Elia Viviani (Ita) Deceuninck-QuickStep | 0:00:20 | |
23 | Patrick Bevin (NZl) CCC Team | 0:00:24 | |
24 | Joseph Rosskopf (USA) CCC Team | ||
25 | Lukasz Owsian (Pol) CCC Team | ||
26 | Victor De La Parte (Spa) CCC Team | ||
27 | Alessandro De Marchi (Ita) CCC Team | ||
28 | Rob Power (Aus) Team Sunweb | ||
29 | Fernando Gaviria (Col) UAE Team Emirates | 0:00:26 | |
30 | Sacha Modolo (Ita) EF Education First | ||
31 | Simon Clarke (Aus) EF Education First | ||
32 | Tejay Van Garderen (USA) EF Education First | ||
33 | Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck-QuickStep | ||
34 | Dries Devenyns (Bel) Deceuninck-QuickStep | ||
35 | James Knox (GBr) Deceuninck-QuickStep | ||
36 | Daniel McLay (GBr) EF Education First | ||
37 | Julius van den Berg (Ned) EF Education First | ||
38 | Fabio Sabatini (Ita) Deceuninck-QuickStep | ||
39 | Michael Mørkøv (Den) Deceuninck-QuickStep | ||
40 | Marc Sarreau (Fra) Groupama-FDJ | 0:00:29 | |
41 | Mark Cavendish (GBr) Dimension Data | ||
42 | Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Hansgrohe | ||
43 | Davide Formolo (Ita) Bora-Hansgrohe | ||
44 | Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Hansgrohe | ||
45 | Maximilian Schachmann (Ger) Bora-Hansgrohe | ||
46 | David Gaudu (Fra) Groupama-FDJ | ||
47 | Sébastien Reichenbach (Swi) Groupama-FDJ | ||
48 | Miles Scotson (Aus) Groupama-FDJ | ||
49 | Louis Meintjes (RSA) Dimension Data | ||
50 | Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data | ||
51 | Jay Thomson (RSA) Dimension Data | ||
52 | Anthony Roux (Fra) Groupama-FDJ | ||
53 | Amanuel Ghebreigzabhier (Eri) Dimension Data | ||
54 | Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott | 0:00:32 | |
55 | Tsgabu Grmay (Eth) Mitchelton-Scott | ||
56 | Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott | ||
57 | Brent Bookwalter (USA) Mitchelton-Scott | ||
58 | Mikkel Frølich Honoré (Den) Deceuninck-QuickStep | 0:00:33 | |
59 | Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates | 0:00:36 | |
60 | Rui Costa (Por) UAE Team Emirates | ||
61 | Daniel Martin (Irl) UAE Team Emirates | ||
62 | Caleb Ewan (Aus) Lotto Soudal | 0:00:41 | |
63 | Callum Scotson (Aus) Mitchelton-Scott | ||
64 | Matteo Moschetti (Ita) Trek-Segafredo | 0:00:43 | |
65 | Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo | ||
66 | Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo | ||
67 | Heinrich Haussler (Aus) Bahrain-Merida | ||
68 | Niklas Eg (Den) Trek-Segafredo | ||
69 | Richie Porte (Aus) Trek-Segafredo | ||
70 | Will Clarke (Aus) Trek-Segafredo | ||
71 | Gorka Izagirre Insausti (Spa) Astana Pro Team | 0:00:44 | |
72 | Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team | ||
73 | Davide Villella (Ita) Astana Pro Team | ||
74 | Jan Hirt (Cze) Astana Pro Team | ||
75 | Daniil Fominykh (Kaz) Astana Pro Team | ||
76 | Marcel Kittel (Ger) Katusha-Alpecin | 0:00:45 | |
77 | Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal | ||
78 | Ilnur Zakarin (Rus) Katusha-Alpecin | ||
79 | Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal | ||
80 | Roger Kluge (Ger) Lotto Soudal | ||
81 | Alex Dowsett (GBr) Katusha-Alpecin | ||
82 | Marco Haller (Aut) Katusha-Alpecin | ||
83 | Daniel Navarro Garcia (Spa) Katusha-Alpecin | ||
84 | Manuele Boaro (Ita) Astana Pro Team | 0:00:48 | |
85 | Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal | 0:00:49 | |
86 | Sean Bennett (USA) EF Education First | 0:00:53 | |
87 | Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale | 0:00:54 | |
88 | Tony Gallopin (Fra) AG2R La Mondiale | ||
89 | Aurélien Paret Peintre (Fra) AG2R La Mondiale | ||
90 | Geoffrey Bouchard (Fra) AG2R La Mondiale | ||
91 | Igor Boev (Rus) Gazprom–Rusvelo | 0:00:55 | |
92 | Alexander Porsev (Rus) Gazprom–Rusvelo | 0:00:57 | |
93 | Cees Bol (Ned) Team Sunweb | ||
94 | Sergei Shilov (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
95 | Artem Nych (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
96 | Ildar Arslanov (Rus) Gazprom–Rusvelo | ||
97 | Jan Tratnik (Slo) Bahrain-Merida | 0:01:00 | |
98 | Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale | 0:01:07 | |
99 | Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo | 0:01:12 | |
100 | Phil Bauhaus (Ger) Bahrain-Merida | 0:01:13 | |
101 | Marcel Sieberg (Ger) Bahrain-Merida | 0:01:15 | |
102 | Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team | 0:01:16 | |
103 | Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates | 0:01:19 | |
104 | Stepan Kuriyanov (Rus) Gazprom–Rusvelo | 0:01:22 | |
105 | Michal Golas (Pol) Team Sky | 0:01:29 | |
106 | Vegard Stake Laengen (Nor) UAE Team Emirates | 0:01:32 | |
107 | Roman Kreuziger (Cze) Dimension Data | 0:01:39 | |
108 | Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk | 0:01:46 | |
109 | Péter Kusztor (Hun) Team Novo Nordisk | ||
110 | Declan Irvine (Aus) Team Novo Nordisk | ||
111 | Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk | ||
112 | Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk | ||
113 | Adam Blythe (GBr) Lotto Soudal | 0:01:47 | |
114 | Sander Armee (Bel) Lotto Soudal | ||
115 | Sam Bennett (Irl) Bora-Hansgrohe | 0:01:50 | |
116 | Larry Warbasse (USA) AG2R La Mondiale | 0:01:54 | |
117 | Chad Haga (USA) Team Sunweb | ||
118 | Serge Pauwels (Bel) CCC Team | 0:01:55 | |
119 | Benoit Cosnefroy (Fra) AG2R La Mondiale | 0:01:59 | |
120 | Thomas Leezer (Ned) Team Jumbo-Visma | ||
121 | Jaime Castrillo (Spa) Movistar Team | 0:02:00 | |
122 | Sam Bewley (NZl) Mitchelton-Scott | 0:02:05 | |
123 | Jack Bauer (NZl) Mitchelton-Scott | 0:02:06 | |
124 | James Whelan (Aus) EF Education First | ||
125 | Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team | 0:02:08 | |
126 | Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates | 0:02:10 | |
127 | Rohan Dennis (Aus) Bahrain-Merida | 0:02:17 | |
128 | Mickael Delage (Fra) Groupama-FDJ | 0:02:23 | |
129 | Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk | 0:02:31 | |
130 | Peter Kennaugh (GBr) Bora-Hansgrohe | 0:02:40 | |
131 | Erik Baska (Svk) Bora-Hansgrohe | 0:02:43 | |
132 | Anton Vorobyev (Rus) Gazprom–Rusvelo | 0:02:44 | |
133 | Paul Martens (Ger) Team Jumbo-Visma | 0:02:56 | |
134 | Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data | 0:03:04 | |
135 | Jakub Mareczko (Ita) CCC Team | 0:03:08 | |
136 | Mehdi Benhamouda (Fra) Team Novo Nordisk | 0:03:18 | |
137 | Bruno Armirail (Fra) Groupama-FDJ | 0:03:42 | |
138 | Pavel Kochetkov (Rus) Katusha-Alpecin | 0:03:46 | |
139 | Tony Martin (Ger) Team Jumbo-Visma |