Trek-Segafredo

Mads Pedersen (Trek – Segafredo) po finiszu z małej grupki wygrał belgijski klasyk.

206 kilometrów z La Louvière do Tournai mieli do pokonania kolarze walczący o zwycięstwo w 78. edycji Tour de l’Eurométropole. Na trasie znajdowało się trzynaście krótkich podjazdów, ale można się było spodziewać raczej pojedynku sprinterów.

W ucieczkę dnia zabrali się: Karl Patrick Lauk (stażysta Team Fortuneo – Samsic), Nathan Van Hooydonck i Danilo Wyss (obaj BMC Racing Team), Michael Rice (Hagens Berman Axeon), Lionel Taminiaux (AGO-Aqua Service) i Marten Kooistra (SEG Racing Academy). Prowadząca szóstka wypracowała sobie w pewnym momencie ponad pięć minut przewagi.

Z peletonu skontrowali natomiast czterej kolarze: Rudy Barbier i Quentin Jauregui (obaj AG2R La Mondiale), Preben Van Hecke (Sport Vlaanderen – Baloise) i Tom Dernies (Roubaix Lille Métropole).

Niestety przez kraksy z wyścigu musieli wycofać się między innymi Pascal Ackermann (BORA – hansgrohe) czy Michael van Staeyen (Cofidis). Kontrująca czwórka została doścignięta na 60 kilometrów przed metą, a główna ucieczka miała około dwie minuty przewagi.

Z mocno naciągniętego peletonu do czołówki na 20 kilometrów przed metą dojechało kilku kolarzy, a wśród nich byli między innymi Arnaud Demare (Groupama – FDJ), Tiesj Benoot (Lotto Soudal) czy Jasper Stuyven (Trek – Segafredo). Grupka miała na początku ostatniego okrążenia (14,7 km) 20 sekund przewagi.

Czołowa grupa rozpadła się i z przodu zostali: Oliver Naesen (AG2R La Mondiale), Stuyven i Mads Pedersen (obaj Trek – Segafredo), Benoot, Alex Kirsch (WB Aqua Protect Veranclassic) i Jempy Drucker (BMC Racing Team).

Na ostatnim podjeździe Col de la Croix Jubaru (1000 metrów długości; średnie nachylenie 2,6%) peleton mocno się naciągnął i mieliśmy kilka prób przeskoczenia do czołówki.

2 kilometry przed metą wszystko na jedną kartę postawił Benoot. Tegoroczny zwycięzca Strade Bianche z niewielką przewagą wjechał na ostatni kilometr. Ambitny Belg został doścignięty na ostatnich 50 metrach!

Najszybszy okazał się Mads Pedersen (Trek – Segafredo). Na drugim miejscu finiszował Jempy Drucker (BMC Racing Team), a trzeci był Oliver Naesen (AG2R La Mondiale).

Wyniki:

1 PEDERSEN Mads TFS les 206 km en 4h57’08” (moy. 41,597 km/h)
2 DRUCKER Jean-Pierre BMC 00:00
3 NAESEN Oliver ALM 00:00
4 PHILIPSEN Jasper HBA 00:00
5 BENOOT Tiesj LTS 00:00
6 RICKAERT Jonas SVB 00:00
7 JANSE VAN RENSBURG Reinard DDD 00:00
8 VAN SCHIP Jan Willem RNL 00:00
9 KIRSCH Alex WVA 00:00
10 STUYVEN Jasper TFS 00:08
11 GREIPEL André LTS 00:11
12 DUPONT Timothy WGG 00:11
13 DAINESE Alberto SEG 00:11
14 GROENEWEGEN Dylan TLJ 00:11
15 MEEUS Jordi SEG 00:11
16 VAN GENECHTEN Jonas VCC 00:11
17 SELIG Rüdiger BOH 00:11
18 WELTEN Bram FST 00:11
19 ASSELMAN Jesper RNL 00:11
20 VERMEULEN Emiel RLM 00:11
21 DEGENKOLB John TFS 00:11
22 VANBILSEN Kenneth COF 00:11
23 VAN DER LIJKE Nick RNL 00:11
24 SISKEVICIUS Evaldas DMP 00:11
25 REINDERS Elmar RNL 00:11
26 GIBBONS Ryan DDD 00:11
27 BOHLI Tom BMC 00:11
28 MARTINELLI Davide QST 00:11
29 HONORE Mikkel Frølich QST 00:11
30 FARAZIJN Maxime SVB 00:11
31 DEBUY Anthony AAS 00:11
32 GAVIRIA RENDON Fernando QST 00:11
33 DE BONDT Dries VWC 00:11
34 VANDENBERGH Stijn ALM 00:11
35 DELTOMBE Kevin SVB 00:11
36 VAN LERBERGHE Bert COF 00:11
37 SWIFT Connor DDD 00:11
38 ALLEGAERT Piet SVB 00:11
39 BARCELO ARAGON Fernando EUS 00:11
40 VERMOTE Julien DDD 00:11
41 VAN DER HOORN Taco RNL 00:11
42 DEHAES Kenny WVA 00:11
43 MAES Nikolas LTS 00:11
44 MADOUAS Valentin GFC 00:11
45 PETIT Adrien TDE 00:11
46 VAN GOETHEM Brian RNL 00:11
47 KREDER Wesley WGG 00:11
48 BENEDETTI Cesare BOH 00:11
49 DEMARE Arnaud GFC 00:11
50 PICHOT Alexandre TDE 00:11
51 RIESEBEEK Oscar RNL 00:11
52 KONOVALOVAS Ignatas GFC 00:11
53 PLANCKAERT Edward SVB 00:11
54 KEUKELEIRE Jens LTS 00:11
55 ISTA Kevyn WVA 00:11
56 SKAARSETH Anders COF 00:11
57 DE BUYST Jasper LTS 00:11
58 VAN HOECKE Gijs TLJ 00:26
59 BACKAERT Frederik WGG 00:29
60 REX Laurenz AAS 00:32
61 KOOISTRA Marten SEG 00:41
62 DE WINTER Ludwig WVA 00:47
63 COMBAUD Romain DMP 00:47
64 JONES Brenton DMP 00:47
65 MAINARD Jerome RLM 00:47
66 BARBIER Pierre RLM 00:47
67 MARTENS Paul TLJ 00:47
68 LEROUX Samuel RLM 00:47
69 VAN HOOYDONCK Nathan BMC 00:47
70 THWAITES Scott DDD 00:47
71 BROWN Jonathan HBA 00:47
72 MORICE Julien VCC 00:47
73 PRODHOMME Nicolas ALM 00:47
74 WYNANTS Maarten TLJ 00:47
75 GARRISON Ian HBA 00:47
76 OLIVEIRA Rui HBA 00:47
77 KENNAUGH Peter BOH 00:47
78 CAPIOT Amaury SVB 01:27
79 DECLERCQ Tim QST 01:27
80 SPENGLER Lukas WVA 01:27
81 GOLDSTEIN Roy ICA 01:27
82 WYSS Danilo BMC 01:27
83 DUVAL Julien ALM 01:27
84 SELLIER Simon TDE 01:27
85 SINKELDAM Ramon GFC 01:27
86 COQUARD Bryan VCC 01:27
87 JAUREGUI Quentin ALM 01:27
88 MARTINEZ Yannick DMP 03:34
89 ANTUNES Tiago SEG 03:34
90 THOMSON Jay Robert DDD 03:34
91 TAMINIAUX Lionel AAS 03:34
92 VANSPEYBROUCK Pieter WGG 05:14
93 DERNIES Tom RLM 05:14
94 DE WINTER Gordon AAS 05:14
95 ROSSETTO Stéphane COF 05:14
96 VAN VUCHELEN Tom AAS 05:14
97 VAN WINDEN Dennis ICA 05:14
98 OLIVIER Daan TLJ 05:14
99 DEVOLDER Stijn VWC 05:14
100 ARISTI GARDOKI Mikel EUS 05:14
101 VAN MELSEN Kevin WGG 05:14
102 JENSEN August ICA 05:14
103 DE KORT Koen TFS 05:14
104 MOTTIER Justin VCC 05:14
105 LAUK Karl Patrick FST 05:14
106 CARDIS Romain TDE 05:14
107 EVANS Alexander BMC 05:14

Wycofali się: 
RUSSO Clément FST
GERARD Arnaud FST
DANIEL Maxime FST
VACHON Florian FST
BARBIER Rudy ALM
DUMOULIN Samuel ALM
OVETT Freddy BMC
VLIEGEN Loïc BMC
ACKERMANN Pascal BOH
BASKA Erik BOH
PFINGSTEN Christoph BOH
SCHILLINGER Andreas BOH
GUARNIERI Jacopo GFC
VAUGRENARD Benoit GFC
LE GAC Olivier GFC
FRISON Frederik LTS
SIEBERG Marcel LTS
KEISSE Iljo QST
RICHEZE Maximiliano Ariel QST
SENECHAL Florian QST
DOUGALL Nicolas DDD
JANSEN Amund Grøndahl TLJ
WAGNER Robert Thomas TLJ
CONCI Nicola TFS
GUERREIRO Rúben TFS
NIZZOLO Giacomo TFS
BOUHANNI Nacer COF
CHETOUT Loic COF
VAN STAEYEN Michaël COF
LEVEAU Jérémy DMP
GUERIN Alexis DMP
TRARIEUX Julien DMP
GAUDIN Damien TDE
GENE Yohann TDE
TULIK Angelo TDE
BARTHE Cyril EUS
IRIZAR LASKURAIN Julen EUS
SAMITIER SAMITIER Sergio EUS
SANZ UNZUE Enrique EUS
RODRIGUEZ RECHE Sergio EUS
RICE Michael HBA
ZIJLAARD Maikel HBA
BOIVIN Guillaume ICA
RÄIM Mihkel ICA
SAGIV Guy ICA
SCHREURS Hamish ICA
VAN HECKE Preben SVB
DE BIE Sean VWC
DUIJN Huub VWC
LIVYNS Arjen VWC
STEELS Stijn VWC
WAEYTENS Zico VWC    1988
GAREL Adrien VCC
LAMMERTINK Steven VCC
LECROQ Jérémy VCC
DEVRIENDT Tom WGG
VAN KEIRSBULCK Guillaume WGG
DELFOSSE Sébastien WVA
JULES Justin WVA
ARIMONT Charlie AAS
FREHEN Jérémy AAS
JOLY Thomas RLM
TRONET Steven RLM
BOL Cees SEG
VERBOOM Minne SEG
STAVRAKAKIS Giorgios SEG