Foto: Tour de Wallonie

Odd Christian Eiking (Wanty-Groupe Gobert) po pięknej akcji wygrał trzeci etap Tour de Wallonie. Liderem pozostał Tim Wellens (Lotto Soudal).

Trzeci etap wyścigu w Walonii liczył prawie 170 kilometrów i prowadził z Chimay do La Roche-En-Ardenne. Trasa była wymagająca, a kolarze musieli zmierzyć się z sześcioma krótkimi, ale stromymi podjazdami.

Po 30 kilometrach zawiązał się odjazd w składzie: Edward Planckaert (Sport Vlaanderen-Baloise), Alex Kirsch (WB-Aqua Protect-Veranclassic) i Lionel Taminiaux (AGO-Aqua Service). W generalce Planckaert tracił tylko 14 sekund, więc na lotnych premiach to on zbierał bonusowe sekundy.

Na jednym z podjazdów z ucieczki odpadł Taminiaux, a po następnych kilkunastu kilometrach upadek zaliczył Kirsch i na czele pozostał tylko zawodnik Sport Vlaanderen-Baloise.

Samotny Planckaert został doścignięty na 45 kilometrów przed metą. W kolejną akcję zabrał się Przemysław Niemiec (UAE Team Emirates), a wraz z Polakiem w czołówce kręcili: Rémi Cavagna (Quick-Step Floors) , Ryan Gibbons (Dimension Data), Dorian Godon (Cofidis), Dries De Bondt (Vérandas Willems-Crelan), Gordon De Winter (AGO-Aqua Service) i Daan Soete (Pauwels Sauzen-Vastgoedservice).

Niestety odjazd z Polakiem niezbyt długo utrzymał się na czele, ponieważ wszystko kontrolowała ekipa Lotto Soudal. Na przedostatnim podjeździe zaatakował Aleksandr Riabushenko (UAE Team Emirates), a za nim pojechał Tiago Machado (Katusha – Alpecin). Dwójka została doścignięta po kilku kilometrach.

Na Côte du Pied Monti (2,7 km długości; średnie nachylenie 6,8 %) stawka mocno się podzieliła, a pod koniec podjazdu na atak zdecydował się Fabio Aru (UAE Team Emirates). Do Włocha dość szybko dojechało kilku kolarzy, w tym lider wyścigu Tim Wellens (Lotto Soudal).

4000 metrów przed metą mieliśmy na czele kolejnego śmiałka, a był nim Odd Christian Eiking (Wanty-Groupe Gobert). Natomiast z tyłu zjechało się kilka grup i Norwega goniło około 40 zawodników.

Eiking nie dał się już dogonić i zaliczył pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Z grupy spóźnionej o kilka sekund finiszowali Quinten Hermans (Telenet Fidea Lions) i Lorrenzo Manzin (Vital Concept Cycling Club).

Wyniki trzeciego etapu:

1 EIKING Odd Christian * WGG les 169,2 km en 3h54’44” (moy. 43,249 km/h)
2 HERMANS Quinten * TFL 00:06
3 MANZIN Lorrenzo VCC 00:06
4 ADAMS Jens PSV 00:06
5 NARVAEZ Jhonnatan * QST 00:06
6 SERRY Pieter QST 00:06
7 KREDER Michel ABS 00:06
8 WELLENS Tim LTS 00:06
9 LE ROUX Romain FST 00:06
10 VAN DER LIJKE Nick RNL 00:06
11 KUZNETSOV Viacheslav TKA 00:06
12 GERTS Floris RNL 00:06
13 PACHER Quentin VCC 00:06
14 DUIJN Huub VWC 00:06
15 MÜLLER Patrick * VCC 00:06
16 RESTREPO VALENCIA Jhonata TKA 00:06
17 TURGIS Jimmy COF 00:06
18 GHEBREIGZABHIER WERKILUL DDD 00:06
19 BACKAERT Frederik WGG 00:06
20 MEIJERS Jeroen RNL 00:06
21 MONFORT Maxime LTS 00:06
22 ROUX Anthony GFC 00:06
23 ARU Fabio UAD 00:06
24 SPRENGERS Thomas SVB 00:06
25 MADOUAS Valentin * GFC 00:06
26 KNOX James * QST 00:06
27 MACHADO Tiago TKA 00:06
28 PETILLI Simone UAD 00:06
29 MORTON Lachlan DDD 00:06
30 O’CONNOR Ben * DDD 00:06
31 RIABUSHENKO Aleksandr * UAD 00:43
32 LIVYNS Arjen * VWC 00:55
33 PLANCKAERT Edward * SVB 00:55
34 CLEPPE Nicolas * TFL 00:55
35 WAEYTENS Zico VWC 00:55
36 DOUBEY Fabien WGG 00:55
37 AERTS Toon TFL 00:55
38 TULIK Angelo TDE 00:55
39 MORI Manuele UAD 00:55
40 DE WITTE Mathias VWC 00:55
41 VANTOMME Maxime WVA 00:55
42 SOUPE Geoffrey COF 00:55
43 DELTOMBE Kevin SVB 00:55
44 MONIQUET Sylvain * AAS 00:55
45 CARDIS Romain TDE 00:55
46 DEBESAY Mekseb DDD 00:55
47 DENIFL Stefan ABS 00:55
48 ISTA Kevyn WVA 00:55
49 AIT EL ABDIA Anass UAD 00:55
50 DUNBAR Edward * ABS 00:55
51 WIRTGEN Tom * AAS 00:55
52 ANTONINI Simone WGG 02:58
53 ALLEGAERT Piet * SVB 02:58
54 SMIT Willem Jakobus TKA 02:58
55 PERICHON Pierre Luc FST 03:23
56 VAN DER HAAR Lars TFL 04:42
57 VAN MELSEN Kevin WGG 04:42
58 BOROŠ Michael PSV 04:42
59 VAN GESTEL Dries * SVB 04:42
60 PLANCKAERT Baptiste TKA 04:42
61 VAN DER SANDE Tosh LTS 04:42
62 VAN KESSEL Corne TFL 04:42
63 DEVOLDER Stijn VWC 04:42
64 BUDDING Martijn * RNL 04:48
65 DLAMINI Nicholas * DDD 04:48
66 OURSELIN Paul TDE 04:48
67 VAN GINNEKEN Sjoerd RNL 04:48
68 HOFSTETTER Hugo COF 04:48
69 KNEISKY Morgan RLM 04:48
70 COURTEILLE Arnaud VCC 04:48
71 SWEECK Laurens PSV 04:48
72 NIEMIEC Przemysław UAD 04:48  
73 BONO Matteo UAD 04:48
74 VAN GOETHEM Brian RNL 04:48
75 CAVAGNA Rémi * QST 04:48
76 BAGOT Yoann VCC 04:48
77 PEYSKENS Dimitri WVA 04:48
78 ASGREEN Kasper * QST 04:57
79 VALLEE Boris WGG 06:55
80 SEIGLE Romain * GFC 09:31
81 DOUGALL Nicolas DDD 09:31
82 VANBILSEN Kenneth COF 10:00
83 VAN STAEYEN Michaël COF 10:00
84 HOELGAARD Daniel GFC 10:00
85 MERLIER Braam PSV 10:00
86 GODON Dorian * COF 10:00
87 VAN GENECHTEN Jonas VCC 10:00
88 WARBASSE Lawrence ABS 10:00
89 BLYTHE Adam ABS 10:00
90 GIBBONS Ryan * DDD 10:00
91 TRONET Steven RLM 10:00
92 SELLIER Simon * TDE 10:00
93 WELTEN Bram * FST 10:00
94 PESTIAUX Yann * AAS 10:00
95 SOETE Daan * PSV 10:00
96 HIVERT Jonathan TDE 10:00
97 MOLLY Kenny * AAS 10:00
98 DEBUSSCHERE Jens LTS 10:00
99 DE BONDT Dries VWC 10:00
100 CIMOLAI Davide GFC 10:00
101 VAN HECKE Preben SVB 10:00
102 BONNET William GFC 10:07
103 ANTOMARCHI Julien RLM 10:07
104 DE WINTER Gordon * AAS 10:07
105 ARMIRAIL Bruno GFC 10:07
106 PLANCKAERT Emiel * SVB 10:07
107 AERTS Thijs * TFL 10:07
108 CABOT Jeremy RLM 10:07
109 MAS NICOLAU Enric * QST 10:35
110 JARRIER Benoit FST 11:23
111 JOLY Thomas * RLM 11:23
112 CHETOUT Loic COF 12:09
113 WALLAYS Jelle LTS 12:09
114 MATHIS Marco TKA 16:12
115 SPENGLER Lukas * WVA 16:12
116 KRUOPIS Aidis VWC 16:19
117 HODEG CHAGUI Alvaro Jose * QST 16:21
118 PETIT Adrien TDE 16:21
119 WOUTERS Enzo * LTS 16:21
120 RUSSO Clement * FST 16:21
121 NAULEAU Bryan TDE 16:21
122 FRISON Frederik LTS 16:21
123 VAN EMPEL Etienne RNL 16:21
124 MOTTIER Justin VCC 16:21
125 DEHAES Kenny WVA 16:21
126 DUNNE Conor ABS 16:21
127 DERNIES Tom RLM 16:21
128 DELFOSSE Sébastien WVA 16:21
129 WATSON Calvin ABS 16:21
130 KIRSCH Alex WVA 16:21
131 WOUTERS Sieben * PSV 16:21
132 BONNAMOUR Franck * FST 16:21
133 TAMINIAUX Lionel * AAS 16:21
134 DEBUY Anthony * AAS 16:21

Klasyfikacja generalna po trzecim etapie:

1 WELLENS Tim LTS les 529,8 km en 12h27’33” (moy. 42,523 Km/h)
2 SERRY Pieter QST 00:04
3 PACHER Quentin VCC 00:06
4 HERMANS Quinten * TFL 00:07
5 KUZNETSOV Viacheslav TKA 00:10
6 NARVAEZ Jhonnatan * QST 00:10
7 BACKAERT Frederik WGG 00:10
8 ARU Fabio UAD 00:10
9 MACHADO Tiago TKA 00:10
10 KNOX James * QST 00:10
11 GHEBREIGZABHIER WERKIL DDD 00:10
12 MANZIN Lorrenzo VCC 00:16
13 SPRENGERS Thomas SVB 00:19
14 ADAMS Jens PSV 00:20
15 VAN DER LIJKE Nick RNL 00:20
16 TURGIS Jimmy COF 00:20
17 GERTS Floris RNL 00:20
18 MONFORT Maxime LTS 00:20
19 MADOUAS Valentin * GFC 00:20
20 KREDER Michel ABS 00:20
21 MÜLLER Patrick * VCC 00:20
22 MEIJERS Jeroen RNL 00:20
23 RESTREPO VALENCIA Jhonat TKA 00:20
24 DUIJN Huub VWC 00:20
25 PLANCKAERT Edward * SVB 00:56
26 RIABUSHENKO Aleksandr * UAD 00:57
27 DELTOMBE Kevin SVB 00:59
28 CARDIS Romain TDE 00:59
29 WIRTGEN Tom * AAS 01:09
30 SOUPE Geoffrey COF 01:09
31 DOUBEY Fabien WGG 01:09
32 MORI Manuele UAD 01:09
33 VANTOMME Maxime WVA 01:09
34 TULIK Angelo TDE 01:09
35 DENIFL Stefan ABS 01:09
36 DEBESAY Mekseb DDD 01:09
37 PETILLI Simone UAD 01:18
38 LIVYNS Arjen * VWC 01:22
39 EIKING Odd Christian * WGG 01:36
40 DE WITTE Mathias VWC 02:11
41 AERTS Toon TFL 02:11
42 ALLEGAERT Piet * SVB 03:12
43 SMIT Willem Jakobus TKA 03:12
44 MORTON Lachlan DDD 03:16
45 ROUX Anthony GFC 04:01
46 DUNBAR Edward * ABS 04:06
47 AIT EL ABDIA Anass UAD 04:31
48 VAN GESTEL Dries * SVB 04:56
49 PEYSKENS Dimitri WVA 05:19
50 BOROŠ Michael PSV 05:53
51 VAN GINNEKEN Sjoerd RNL 06:00
52 LE ROUX Romain FST 06:00
53 SWEECK Laurens PSV 06:00
54 WAEYTENS Zico VWC 06:36
55 O’CONNOR Ben * DDD 07:34
56 ISTA Kevyn WVA 07:40
57 BUDDING Martijn * RNL 07:49
58 VAN KESSEL Corne TFL 07:53
59 VAN MELSEN Kevin WGG 07:53
60 BONO Matteo UAD 07:59
61 MONIQUET Sylvain * AAS 08:23
62 CAVAGNA Rémi * QST 08:47
63 CLEPPE Nicolas * TFL 09:29
64 SOETE Daan * PSV 10:14
65 DE BONDT Dries VWC 10:14
66 MAS NICOLAU Enric * QST 10:39
67 VAN DER SANDE Tosh LTS 10:42
68 PERICHON Pierre Luc FST 10:51
69 BAGOT Yoann VCC 11:39
70 HOFSTETTER Hugo COF 12:16
71 ANTONINI Simone WGG 12:20
72 JARRIER Benoit FST 12:35
73 GIBBONS Ryan * DDD 13:11
74 KNEISKY Morgan RLM 13:13
75 PLANCKAERT Baptiste TKA 13:22
76 DEVOLDER Stijn VWC 13:22
77 VAN DER HAAR Lars TFL 13:48
78 CABOT Jeremy RLM 13:58
79 HIVERT Jonathan TDE 14:45
80 CHETOUT Loic COF 15:20
81 ASGREEN Kasper * QST 15:37
82 MERLIER Braam PSV 15:54
83 SEIGLE Romain * GFC 16:07
84 NIEMIEC Przemysław UAD 16:33   
85 TRONET Steven RLM 17:26
86 DOUGALL Nicolas DDD 17:26
87 VANBILSEN Kenneth COF 17:28
88 MOLLY Kenny * AAS 17:28
89 PLANCKAERT Emiel * SVB 18:05
90 VALLEE Boris WGG 18:24
91 DEBUSSCHERE Jens LTS 18:40
92 DLAMINI Nicholas * DDD 19:11
93 VAN HECKE Preben SVB 19:30
94 JOLY Thomas * RLM 19:48
95 DERNIES Tom RLM 20:29
96 VAN STAEYEN Michaël COF 21:23
97 VAN GENECHTEN Jonas VCC 21:28
98 HOELGAARD Daniel GFC 21:29
99 WELTEN Bram * FST 21:29
100 GODON Dorian * COF 21:29
101 SELLIER Simon * TDE 21:29
102 BONNET William GFC 21:30
103 CIMOLAI Davide GFC 21:45
104 PESTIAUX Yann * AAS 21:45
105 DELFOSSE Sébastien WVA 22:44
106 AERTS Thijs * TFL 23:04
107 WALLAYS Jelle LTS 23:32
108 ANTOMARCHI Julien RLM 23:38
109 KIRSCH Alex WVA 23:43
110 RUSSO Clement * FST 23:49
111 DUNNE Conor ABS 24:01
112 WARBASSE Lawrence ABS 24:12
113 OURSELIN Paul TDE 24:34
114 COURTEILLE Arnaud VCC 25:15
115 ARMIRAIL Bruno GFC 25:53
116 VAN EMPEL Etienne RNL 27:01
117 VAN GOETHEM Brian RNL 27:31
118 MATHIS Marco TKA 27:35
119 SPENGLER Lukas * WVA 27:41
120 KRUOPIS Aidis VWC 27:48
121 HODEG CHAGUI Alvaro Jose * QST 28:16
122 FRISON Frederik LTS 29:18
123 PETIT Adrien TDE 30:33
124 DEHAES Kenny WVA 30:33
125 DEBUY Anthony * AAS 30:33
126 DE WINTER Gordon * AAS 31:53
127 NAULEAU Bryan TDE 32:07
128 BLYTHE Adam ABS 32:46
129 TAMINIAUX Lionel * AAS 34:29
130 BONNAMOUR Franck * FST 34:33
131 MOTTIER Justin VCC 36:07
132 WOUTERS Sieben * PSV 36:07
133 WOUTERS Enzo * LTS 43:07
134 WATSON Calvin ABS 43:07