Fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Amaury Sport Organisation (A.S.O.), organizator Tour de France oraz Dimension Data współpracują od 2015 roku chcąc zainteresować wyścigiem kolarskim nowe pokolenie młodych fanów. Osoby w wieku od 18 do 35 lat stanowią obecnie aż 73% z 6,5 miliona wszystkich fanów Tour de France w mediach społecznościowych.   

Dimension Data, jako oficjalny partner technologiczny Tour de France, konsekwentnie wprowadza innowacyjne rozwiązania, w tym pogłębioną analitykę danych połączoną z ich wizualizacją m.in. na wideo relacji z przebiegu wyścigu, aby wzbogacić wrażenia fanów z oglądania największej imprezy kolarskiej.

Dzięki partnerstwu z Dimension Data, firma A.S.O. osiągnęła już imponujące wyniki we wszystkich swoich platformach cyfrowych. Liczba wizyt na stronie wzrosła o 15% rok do roku, a liczba wyświetleń wideo online Tour de France wzrosła z 6 milionów w 2014 roku do 71 milionów w 2017 roku. Odzwierciedla to rosnącą tendencję wśród młodszych odbiorców preferujących treści cyfrowe w porównaniu z tradycyjną transmisją, które zapewniają lepszy wgląd w przebieg tego kultowego wyścigu.

W celu opracowania najważniejszych informacji z przebiegu wyścigu, Dimension Data analizuje ponad 150 milionów punktów danych na każdym etapie Tour de France i wykorzystuje analitykę, aby zapewnić fanom codzienne wizualizacje danych w czasie rzeczywistym dostępne na oficjalnych kanałach społecznościowych, takich jak @letourdata. W tym roku, po raz pierwszy, telewizja uwzględni informacje z kanałów społecznościowych w ramach transmisji. W roku 2017 Dimension Data wprowadziła uczenie maszynowe w celu przewidywania prawdopodobnych wyników wyścigu. W tym roku firma zastosuje również moc analiz predykcyjnych w celu ochrony danych przed cyber atakami.

Przyciągając ponad 9,1 miliona odwiedzających każdego roku, platforma Race Center umożliwia fanom śledzenie pozycji i prędkości ich ulubionego zawodnika w czasie rzeczywistym. Kibice mogą również otrzymać w czasie rzeczywistym informacje o warunkach pogodowych i ukształtowaniu trasy wyścigu, a także wysoce dokładne prognozy dotyczące faworytów danego etapu, przewidywanego czasu przybycia na kluczowe punkty wyścigu oraz szacowany czas, w którym peleton dojedzie do grupy uciekinierów.

W tym roku Dimension Data wykorzystała zespołową kreatywność swoich 28 000 pracowników z całego świata dzięki programowi innersourcingowemu. Najciekawsze pomysły są inspiracją do opracowania innowacji wykorzystującej mapowanie  rzeczywistości rozszerzonej 3D i ulepszonych algorytmów do przewidywania z jeszcze większą dokładnością wyników wyścigu.

Julien Goupil, Media Director w A.S.O. powiedział:

Dimension Data od momentu zostania oficjalnym partnerem technologicznym Tour de France w 2015 r. wywarła znaczący wpływ na cyfryzację danych z wyścigu. Tour de France jest źródłem wielkiej narodowej dumy we Francji, musi być chronione i pielęgnowane dla przyszłych pokoleń. To niezwykle inspirujące widzieć rosnącą liczbę fanów młodego pokolenia, których angażujemy poprzez nasze kanały cyfrowe.

Scott Gibson, dyrektor ds. Rozwiązań Digital Business Solutions w Dimension Data, dodał:

Tour de France jest złożonym wydarzeniem. Nie odbywa się ono na stadionie, tak więc logistyczne wyzwania są znaczące. To sprawia, że osiągnięcie przyjętego celu dla ASO jest niezwykle trudne, ale przede wszystkim ekscytujące. Nasze mobilne centrum danych i platforma analizy predykcyjnej, w połączeniu z niesamowicie zaangażowanym zespołem, są siłą napędową innowacji, które każdego roku wprowadzamy do wyścigu. Często w szczerym polu, mając do czynienia z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, jesteśmy dumni, że możemy tworzyć natychmiastowe i dokładne analizy oraz treści w czasie rzeczywistym, które pomagają fanom lepiej zrozumieć, śledzić i cieszyć się wyścigiem.

105. edycja Tour de France rozpoczyna się 7 lipca 2018 r. w Noirmoutier-en-l’Île w zachodniej Francji, a zakończy się na Champs-Élysées w Paryżu w dniu 29 lipca 2018 r.