fot. Tour de Suisse

Nairo Quintana (Movistar) wygrał siódmy etap wyścigu Tour de Suisse z metą w Arosie, miejscowości położonej w Alpach Retyckich. Pozycję lidera klasyfikacji generalnej obronił Richie Porte (BMC). 

Siódmy etap wyścigu Tour de Suisse liczył 170 kilometrów i prowadził z Eschenbach/Atzmännig do Arosy. Na trasie znajdowały się dwie górskie premie – trzeciej kategorii na początku rywalizacji i premia kategorii HC prowadząca na metę. Ostatnich 35 kilometrów prowadziło pod górę, ale najtrudniejsze dla kolarzy było ostatnie 4000 metrów, gdzie nachylenie było największe.

Po wielu próbach ataków od peletonu oderwała się bardzo liczna, bo licząca aż dwudziestu dziewięciu kolarzy ucieczka: José Gonçalves (Katusha-Alpecin), Greg Van Averamet (BMC), Michael Albasini (Mitchelton-Scott), Simon Geschke (Sunweb), Michael Matthews (Sunweb), Silvan Dillier (AG2R), Cyril Gautier (AG2R), François Bidard (AG2R), Oscar Gatto (Astana), Tanel Kangert (Astana), Gorka Izagirre (Bahrain-Merida), Kristijan Koren (Bahrain-Merida), Gregor Mühlberger (BORA-hansgrohe), Julien Bernard (Trek-Segafredo), Victor de la Parte (Movistar), Yves Lampaert (Quick-Step Floors), Igor Anton (Dimension Data), Joe Dombrowski (EF Education First-Drapac), Enrico Battagin (Team LottoNL-Jumbo), Koen Bouwman (Team LottoNL-Jumbo), Tom Leezer (Team LottoNL-Jumbo), Jan Polanc (UAE Team Emirates), Ben Swift (UAE Team Emirates), Stefan Denifl (Aqua Blue Sport), Mark Christian (Aqua Blue Sport), Peter Koning (Aqua Blue Sport), Liljan Calmejane (Direct Energie), Romain Sicard (Direct Energie), Rein Taaramae (Direct Energie).

Na początku finałowego podjazdu zaatakował Nairo Quintana, za którym podążył lider wyścigu – Richie Porte. Ta akcja zakończyła się jednak dość szybko, bo w momencie, gdy do mety wciąż było kilkanaście kilometrów. Z kolei solowej akcji z ucieczki spróbował Dombrowski.

Ponowne ataki spowodowały, że podzieliła się grupa lidera, w związku z czym zagrożona była pozycja lidera Richiego Porte`a. Na czele grupy pierwszej zaciekle pracował Nairo Quintana, zaś w drugiej żyły dla swojego “szefa” ponownie wypruwał Greg Van Avermaet.

Ostatecznie nikt z towarzyszy Quintany nie utrzymał jego tempa i Kolumbijczyk mający walczyć w lipcu o zwycięstwo w Tour de France, przyjechał na metę na “solo”. Dzięki temu awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej i ma teraz 17 sekund straty do Porte`a.

Richie Porte, któremu grunt do pogoni za Quintaną przygotował mistrz olimpijski, ruszył 4,3 kilometra przed metą. Australijczyk pokazał moc, bowiem zniwelował stratę do świetnie dysponowanego dziś Kolumbijczyka, dzięki czemu pozostał na czele klasyfikacji generalnej.

Drugie miejsce zajął Jakob Fuglsang, którego drużyna – Astana – nie musiała pracować na czele peletonu, ponieważ w ucieczce miała dwie “stacje przekaźnikowe” (patrz skład ucieczki). Zwycięzca Criterium du Dauphine 2017 przyjechał na metę z Porte, zatem również może mieć powody do zadowolenia.

Pierwsza dziesiątka siódmego etapu:

1 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 4:01:39
2 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:00:22
3 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
4 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 0:00:38
5 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb
6 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors
7 Igor Anton (Spa) Dimension Data
8 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 0:00:50
9 Mikel Landa (Spa) Movistar Team
10 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:00:59
11 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin 0:01:08
12 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 0:01:21
13 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
14 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:01:34
15 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ 0:01:46
16 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:02:08
17 Sebastian Henao (Col) Team Sky
18 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
19 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale
20 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
21 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale 0:02:20
22 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:02:27
23 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott 0:02:33
24 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida
25 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport 0:02:46
26 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:02:56
27 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
28 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team
29 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo 0:03:09
30 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin
31 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo 0:04:14
32 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:04:25
33 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:06:10
34 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:06:39
35 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data 0:07:09
36 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:07:23
37 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida
38 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data
39 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
40 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale 0:08:46
41 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
42 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 0:09:18
43 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team
44 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida
45 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:09:28
46 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors
47 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 0:10:26
48 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 0:10:42
49 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport
50 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 0:10:52
51 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
52 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:11:55
53 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:13:20
54 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale
55 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 0:14:29
56 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team
57 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin
58 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 0:16:04
59 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:16:33
60 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott 0:18:06
61 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott
62 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport
63 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott 0:18:08
64 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 0:19:11
65 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin
66 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie 0:19:14
67 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:19:50
68 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
69 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:22:01
70 Ian Stannard (GBr) Team Sky
71 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 0:25:52
72 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo
73 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin
74 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
75 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates
76 Owain Doull (GBr) Team Sky
77 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin
78 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie
79 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team
80 Diego Rosa (Ita) Team Sky
81 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo
82 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
83 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data
84 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo
85 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
86 Michal Golas (Pol) Team Sky
87 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ
88 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb
89 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo
90 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors
91 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ
92 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ
93 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
94 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo
95 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team
96 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida
97 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida
98 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
99 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida
100 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 0:26:21
101 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 0:28:14
102 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors
103 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 0:29:53
104 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
105 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal
106 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
107 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates
108 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky
109 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team
110 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
111 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
112 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
113 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ
114 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe
115 Julien Vermote (Bel) Dimension Data
116 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
117 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates
118 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport
119 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo
120 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe
121 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport
122 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
123 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe
124 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ
125 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
126 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 0:29:57
127 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team
128 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ
129 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
130 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini
131 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
132 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
133 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott
134 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team
135 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb
136 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors
137 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb
138 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates
139 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe
140 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale
DNF Roman Kreuziger (Cze) Mitchelton-Scott

Pierwsza dziesiątka klasyfikacji generalnej:

1 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team 26:06:10
2 Nairo Quintana (Col) Movistar Team 0:00:17
3 Wilco Kelderman (Ned) Team Sunweb 0:00:52
4 Enric Mas (Spa) Quick-Step Floors 0:00:53
5 Sam Oomen (Ned) Team Sunweb 0:01:13
6 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team 0:01:28
7 Mikel Landa (Spa) Movistar Team 0:01:31
8 Steven Kruijswijk (Ned) LottoNL-Jumbo 0:01:37
9 Simon Spilak (Slo) Katusha-Alpecin 0:01:48
10 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 0:02:26
11 Arthur Vichot (Fra) Groupama-FDJ 0:02:32
12 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:02:42
13 Jack Haig (Aus) Mitchelton-Scott 0:02:56
14 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team 0:03:02
15 Ion Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 0:03:03
16 Mathias Frank (Swi) AG2R La Mondiale 0:03:09
17 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal 0:03:15
18 Hugh Carthy (GBr) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:03:19
19 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale 0:03:54
20 Pavel Sivakov (Rus) Team Sky 0:04:14
21 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:39
22 Koen Bouwmam (Ned) LottoNL-Jumbo 0:06:57
23 Jesper Hansen (Den) Astana Pro Team 0:07:58
24 Tom-Jelte Slagter (Ned) Dimension Data 0:09:05
25 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:09:30
26 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal 0:09:32
27 Gregor Mühlberger (Aut) Bora-Hansgrohe 0:09:48
28 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data 0:10:01
29 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 0:10:23
30 Sebastian Henao (Col) Team Sky 0:10:30
31 Hermann Pernsteiner (Aut) Bahrain-Merida 0:12:50
32 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:13:05
33 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie 0:13:07
34 Gorka Izagirre (Spa) Bahrain-Merida 0:13:50
35 Ivan Santaromita (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 0:14:00
36 Mark Padun (Ukr) Bahrain-Merida 0:14:25
37 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team 0:14:56
38 Stefan Küng (Swi) BMC Racing Team 0:16:38
39 Nans Peters (Fra) AG2R La Mondiale 0:20:11
40 Andrey Amador (CRc) Movistar Team 0:21:17
41 Enrico Battaglin (Ita) LottoNL-Jumbo 0:21:26
42 Lawrence Warbasse (USA) Aqua Blue Sport 0:21:55
43 José Gonçalves (Por) Katusha-Alpecin 0:22:53
44 Simon Geschke (Ger) Team Sunweb 0:23:16
45 José Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team 0:23:47
46 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale 0:28:11
47 Steff Cras (Bel) Katusha-Alpecin 0:28:49
48 Silvan Dillier (Swi) AG2R La Mondiale 0:30:26
49 Marcus Burghardt (Ger) Bora-Hansgrohe 0:30:45
50 Philippe Gilbert (Bel) Quick-Step Floors 0:31:37
51 Michael Matthews (Aus) Team Sunweb 0:33:16
52 Yves Lampaert (Bel) Quick-Step Floors 0:34:17
53 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 0:34:48
54 Reto Hollenstein (Swi) Katusha-Alpecin 0:35:14
55 Maurits Lammertink (Ned) Katusha-Alpecin 0:35:38
56 Willie Smit (RSA) Katusha-Alpecin 0:36:15
57 Enrico Gasparotto (Ita) Bahrain-Merida 0:39:20
58 Joe Dombrowski (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:40:10
59 Victor De La Parte (Spa) Movistar Team 0:40:19
60 Patrick Konrad (Aut) Bora-Hansgrohe 0:43:03
61 Magnus Cort (Den) Astana Pro Team 0:43:22
62 Edward Dunbar (Irl) Aqua Blue Sport 0:43:47
63 Søren Kragh Andersen (Den) Team Sunweb 0:44:02
64 Michael Gogl (Aut) Trek-Segafredo 0:44:18
65 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team 0:45:20
66 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 0:45:34
67 Rein Taaramäe (Est) Direct Energie 0:47:56
68 Nathan Haas (Aus) Katusha-Alpecin 0:48:25
69 Omar Fraile (Spa) Astana Pro Team 0:48:29
70 Christopher Juul Jensen (Den) Mitchelton-Scott 0:48:36
71 Olivier Le Gac (Fra) Groupama-FDJ 0:48:57
72 Igor Anton (Spa) Dimension Data 0:49:25
73 Nikias Arndt (Ger) Team Sunweb 0:51:36
74 Cameron Meyer (Aus) Mitchelton-Scott 0:53:54
75 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:54:00
76 Peter Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 0:56:11
77 Michal Golas (Pol) Team Sky 0:57:40
78 Sep Vanmarcke (Bel) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 0:58:09
79 Mark Christian (GBr) Aqua Blue Sport 0:58:28
80 Stefan Denifl (Aut) Aqua Blue Sport 0:59:50
81 Stijn Vandenbergh (Bel) AG2R La Mondiale 1:00:32
82 Daniel Oss (Ita) Bora-Hansgrohe 1:02:53
83 Michael Albasini (Swi) Mitchelton-Scott 1:03:09
84 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie 1:04:45
85 Daniele Bennati (Ita) Movistar Team 1:05:07
86 Simon Gerrans (Aus) BMC Racing Team 1:05:19
87 Maarten Wynants (Bel) LottoNL-Jumbo 1:06:13
88 Benoit Vaugrenard (Fra) Groupama-FDJ 1:06:32
89 Gregory Rast (Swi) Trek-Segafredo 1:07:22
90 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team 1:07:27
91 Paul Ourselin (Fra) Direct Energie 1:07:59
92 Kristijan Koren (Slo) Bahrain-Merida 1:08:25
93 Nathan Brown (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:10:28
94 Edward Theuns (Bel) Team Sunweb 1:10:34
95 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal 1:10:50
96 Oscar Gatto (Ita) Astana Pro Team 1:11:21
97 Owain Doull (GBr) Team Sky 1:11:45
98 Fernando Gaviria (Col) Quick-Step Floors 1:11:47
99 Koen de Kort (Ned) Trek-Segafredo 1:12:02
100 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie 1:13:02
101 John Degenkolb (Ger) Trek-Segafredo 1:13:26
102 Tim Declercq (Bel) Quick-Step Floors 1:14:42
103 Ben Swift (GBr) UAE Team Emirates 1:16:12
104 Julien Vermote (Bel) Dimension Data 1:16:36
105 Sonny Colbrelli (Ita) Bahrain-Merida 1:16:52
106 Thomas Leezer (Ned) LottoNL-Jumbo 1:17:20
107 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team 1:17:24
108 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 1:18:40
109 Bert-Jan Lindeman (Ned) LottoNL-Jumbo 1:19:00
110 Maximiliano Richeze (Arg) Quick-Step Floors 1:19:22
111 Arnaud Demare (Fra) Groupama-FDJ 1:19:45
112 Diego Rosa (Ita) Team Sky 1:20:47
113 Nicolas Dougall (RSA) Dimension Data 1:22:21
114 Alexander Kristoff (Nor) UAE Team Emirates 1:23:30
115 Matti Breschel (Den) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:24:07
116 Davide Cimolai (Ita) Groupama-FDJ 1:24:35
117 Thomas Boudat (Fra) Direct Energie 1:25:02
118 Daniel Pearson (GBr) Aqua Blue Sport 1:27:42
119 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 1:29:25
120 Ramon Sinkeldam (Ned) Groupama-FDJ 1:30:06
121 Jasper De Buyst (Bel) Lotto Soudal 1:30:44
122 Filippo Zaccanti (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 1:31:48
123 Maciej Bodnar (Pol) Bora-Hansgrohe 1:33:38
124 Juraj Sagan (Svk) Bora-Hansgrohe 1:34:18
125 Oliviero Troia (Ita) UAE Team Emirates 1:35:29
126 Iljo Keisse (Bel) Quick-Step Floors 1:36:26
127 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 1:36:46
128 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 1:37:08
129 André Greipel (Ger) Lotto Soudal 1:37:16
130 Damiano Cunego (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 1:37:55
131 Masakazu Ito (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 1:38:01
132 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal 1:39:19
133 Roberto Ferrari (Ita) UAE Team Emirates 1:42:04
134 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 1:42:21
135 Taylor Phinney (USA) EF Education First-Drapac p/b Cannondale 1:42:30
136 Jacopo Guarnieri (Ita) Groupama-FDJ 1:43:11
137 Michael Hepburn (Aus) Mitchelton-Scott 1:43:45
138 Sho Hatsuyama (Jpn) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 1:44:05
139 Alan Marangoni (Ita) Nippo-Vini Fantini-Europa Ovini 1:49:14
140 Calvin Watson (Aus) Aqua Blue Sport 1:50:29