© Audi

Jeden z najwyższych modeli niemieckiego producenta został wyposażony w blokady zapobiegające zderzeniom z drzwiami.

W większości nowych samochodów komputer odgrywa ogromną rolę – od wspomagania silnika, przez sterowanie nawigacją, radio, ogrzewaniem, po ciągłe pilnowanie otoczenia w poszukiwaniu ewentualnych niebezpieczeństw. Audi wykorzystało radary do ostrzegania przed zbliżającymi się rowerzystami. System, wprowadzony już kilka lat temu, został poprawiony tak, by mieć jeszcze większą skuteczność.

Czujniki monitorują teren przez około trzy minut po zgaszeniu silnika. Jeśli do samochodu będzie się zbliżał rowerzysta, a w międzyczasie spróbujemy otworzyć drzwi, to komputer zablokuje tę czynność, by nie pozwolić na zderzenie.

Pierwszą reakcją samochodu jest ostrzeżenie. Drugą jest opóźnienie otwierania – jeśli w pobliżu samochodu będzie ruch, to drzwi zostaną przytrzymane przez 0.8 sekundy 

– powiedział ekspert Audi Georg Maier.

Audi A8 to jeden z najwyższych modeli w ofercie producenta, co czyni go bardzo drogim pojazdem. Maier zapewnia jednak, że system powoli ma „spływać” również do tańszych egzemplarzy.

 

Poprzedni artykułIndywidualna czasówka otworzy Vueltę 2018
Następny artykułDaniil Fominykh zostaje w Astanie
Menedżer sportu, fotograf. Zajmuje się sprzętem, relacjami na żywo i wiadomościami. Miłośnik wszystkiego co słodkie, w wolnym czasie lubi wyskoczyć na rower żeby poudawać, że poważnie trenuje.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments