fot. Michał Kapusta / naszosie.pl

Swoimi opiniami o trasie Tour de France 2018 podzielili się także Alberto Contador, który niedawno zakończył karierę oraz Thierry Gouvenou – dyrektor techniczny Wielkiej Pętli.

Alberto Contador

To bardzo ciekawa trasa, jest w niej wszystkiego po trochu, nawet drużynowa czasówka. Etap po brukach będzie wyjątkowo dobrym do obejrzenia, ale okrutny dla zawodników. Krótki, górski odcinek także będzie ciekawy, aż szkoda że nie zrobili czegoś takiego wcześniej! Tyle ciężkich podjazdów – będzie się świetnie oglądało.

Końcowa czasówka nie odegra według mnie zbyt dużej roli. Froome i jego ekipa są bardzo mocni, ale na tym wyścigu będzie sporo etapów które mogą nie pójść po ich myśli. Na kostce może zdarzyć się wszystko, a 65 kilometrowy etap w górach będzie niemożliwy do kontrolowania.

 

Thierry Gouvenou (dyrektor techniczny Tour de France)

Dojazd w góry będzie wyjątkowo wymagający. To miejsce, w którym zawodnicy walczący w generalce mają największe ryzyko poniesienia strat. Niektórzy mogą sobie nie zdawać sprawy z tego jak ciężkie będzie pierwsze 10 dni rywalizacji. Zanim dotrzemy do pierwszego etapu w górach będziemy wiedzieć już całkiem sporo o zawodnikach walczących w całym wyścigu.

Zauważyliśmy, że strome podjazdy robią różnicę, podobnie jak format poszczególnych etapów. Zdaliśmy sobie sprawę, że jeśli zróżnicujemy dystanse jakie będą zawodnicy mieć do pokonania na etapie to możemy pokrzyżować plany taktyczne ekip i zawodników.