UCI

Rada Kolarstwa Zawodowego (PCC) odbyła dziś drugie spotkanie w tym roku w szwajcarskiej Genewie. Głównym tematem rozmów był kalendarz World Tour na sezon 2018 i liczba startujących zawodników podczas wielkich tourów.

Po sukcesie jakim było dodanie 5 wyścigów do cyklu World Tour kalendarz na przyszły rok ma pozostać praktycznie niezmieniony. Abu Dhabi Tour ma zostać jedynie wydłużone o jeden dzień i pozostanie na początku sezonu jako jeden z pierwszych wyścigów zanim cały cykl przeniesie się do Europy.

Postanowiono także, że Tour de France powinno rozpocząć się tydzień później niż zwykle. Ma to na celu uniknięcie kolizji terminów z piłkarskimi mistrzostwami świata w Rosji, a to w konsekwencji będzie miało wpływ na inne wyścigi w drugiej części sezonu. Pełen kalendarz World Tour, a także wyścigów kategorii HC, .1, oraz .2, zostanie opublikowany we wrześniu.

PCC zajęło się także tematami dotyczącymi bezpieczeństwa podczas wyścigów. Zadecydowano, że podczas wielkich tourów ekipy będą liczyć 8, a nie jak dotychczas 9, zawodników co zmniejszy liczebność peletonu do 176 kolarzy. To powinno wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa w całej kolumnie wyścigu. Rada zadecydowała także, że 176 kolarzy to maksymalna liczba zawodników jaka będzie mogła wystartować w pozostałych wyścigach World Tour oraz wyścigach rozgrywanych w ramach cykli UCI Continental. Te zmiany mają obowiązywać od początku sezonu 2018.

Mając na uwadze bezpieczeństwo kolarzy zmieniono zasadę naliczania różnic czasowych na etapach kończących się sprintem peletonu. Taką decyzję podjęto po testach przeprowadzonych na Tour de Suisse. Zmiana polega na zwiększeniu różnicy pomiędzy dwoma grupami która będzie naliczona przez sędziów z dotychczasowej 1 sekundy do 3 sekund. Ma to zmniejszyć stres i ryzyko podczas sprinterskich etapów na wielkich tourach. Kolejny test tego protokołu będzie miał miejsce podczas nadchodzącego Tour de France.

Zarówno te, jak i inne zmiany pojawią się w najbliższym czasie na stronie internetowej UCI. Kolejne spotkanie PCC odbędzie się we wrześniu.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments