Michał Kapusta / naszosie.pl

Podczas 100. Giro d’Italia premia górska na słynnym podjeździe będzie poświęcona zmarłemu mistrzowi.

Uroczystości upamiętniające Michele Scarponiego odbędą się również na starcie pierwszego etapu w Alghero. Organizatorzy nie zapominają o wielkim kolarzu, który zginął 22 kwietnia w wypadku podczas treningu przed swoim dwunastym startem w Giro d’Italia. Włochowi został zadedykowany jeden z najsłynniejszych podjazdów Włoch, Mortirolo. To właśnie ta wspinaczka była na trasie ostatniego etapu La Corsa Rosa, który wygrał Scarponi – w 2010 roku do Aprici przed Ivanem Basso i Vincenzo Nibalim.

W tym roku kolarze pokonają Mortirolo na 16. etapie z Rovetty do Bormio, 23 maja. Kolarz, który jako pierwszy przekroczy linię premii górskiej otrzyma podwójną liczbę punktów i zostanie uhonorowany specjalną nagrodą na podium w Mediolanie.

Drużyna Michele Scarponiego, Astana zostanie też zaprezentowana na Sardynii jako pierwsza – 4 maja o 18:30 w Alghero. Ten moment będzie specjalnie zadedykowany tragicznie zmarłemu sportowcowi. Minuta ciszy nastąpi też przed startem pierwszego etapu, a kazachski zespół pojawi się na czele peletonu.