fot. Martine Vassal

Zwycięstwem Justina Julesa (WB Veranclassic Aqua Protect) zakończył się pierwszy etap Tour de La Provence. Francuz został też pierwszym liderem wyścigu.

Trzyetapowy wyścig w Prowansji rozpoczynał się od liczącego ponad 200 kilometrów odcinka z Aubagne do Istres. Na trasie znalazły się dwie górskie premie, ale pierwsza z nich usytuowana była zaraz po starcie, a ze szczytu drugiej do mety wciąż było kilkadziesiąt kilometrów.

Akcje zaczepne rozpoczęli, a jakże, Francuzi. Jako pierwsi z peletonu wyrwali Alexandre Geniez (Ag2r) i Jeremy Maison (FDJ). Doskoczyć do nich próbował Remy di Gregorio (Delko Marseille), ale we wczesnej fazie etapu peleton mu na to nie pozwolił. Dopiero za górską premią główna grupa spuściła z tonu i kolejni zawodnicy próbowali przeskoczyć do prowadzącego duetu. Ta sztuka ostatecznie udała się piątce kolarzy: Danilo Wyss (BMC), Matej Mohoric (UAE Fly Emirates), Julien El Fares (Delko Marseille), Julien Antomarchi (Roubaix – Lille) oraz Davide Ballerini (Androni).

Gdy przewaga przekroczyła minutę wydawało się, że sytuacja na etapie ustabilizowała się i większe emocje będą nas czekać dopiero w końcówce podczas finiszu. Wtedy to jednak współpraca w ucieczce się załamała, peleton wykorzystał okazję i szybko skasował czołową siódemkę.

W połowie etapu mieliśmy już do czynienia z kolejną ucieczką w której tym razem znaleźli się Alexandre Pichot (Direct Energie), Maxime Bouet (Fortuneo – Vital Concept), Damien Touze (HP BTP) oraz Mikel Aristi Gardoki (Delko Marseille). W tym przypadku peleton ostatecznie pozwolił na harce i kwartet zyskał dość szybko 4 minuty przewagi.

Płaska końcówka była okazją której sprinterzy nie chcieli jednak odpuścić i przed drugą górską premią i po tej akcji nie było śladu. Na ulicach Istres niektórzy zawodnicy próbowali jeszcze ataków, ale peleton nie pozwalał już żadnemu zawodnikowi na jakąkolwiek akcję.

Ostatecznie po etapowe zwycięstwo sięgnął Justin Jules (WB Veranclassic Aqua Protect), który w pozostawionym polu zostawił Jeremy’ego Lecrocq (Roubaix) i Lorenzo Manzina (FDJ). Jules został też pierwszym liderem wyścigu.

Wyniki pierwszego etapu:

1 JULES Justin (FRA) WVA 205,9 km 4h52’43” 42,204 km/h
2 * LECROQ Jérémy (FRA) RLM à 00”
3 * MANZIN Lorrenzo (FRA) FDJ ”
4 WYSS Danilo (SUI) BMC ”
5 MENUT David (FRA) AUB ”
6 BARBIER Rudy (FRA) ALM ”
7 MALDONADO Anthony (FRA/R) AUB ”
8 * TROIA Oliviero (ITA) UAD ”
9 CARUSO Damiano (ITA) BMC ”
10 MARTINEZ Yannick (FRA) DMP ”
11 FONSECA Armindo (FRA) FVC ”
12 * BALLERINI Davide (ITA) ANS ”
13 BOOKWALTER Brent (USA) BMC ”
14 * SELLIER Simon (FRA) FRA ”
15 * ALAPHILIPPE Bryan (FRA) ADT ”
16 JARRIER Benoit (FRA) FVC ”
17 * BOHLI Tom (SUI) BMC ”
18 * POUILLY Félix (FRA) RLM ”
19 BERNARDINETTI Marco (ITA) AMO ”
20 * THALMANN Roland (SUI) TRA ”
21 CHETOUT Loic (FRA) COF ”
22 ROSSKOPF Joseph (USA) BMC ”
23 ANTOMARCHI Julien (FRA/R) RLM ”
24 POLANC Jan (SLO) UAD ”
25 * REUTIMANN Matthias (SUI) TRA ”
26 LANG Pirmin (SUI) TRA ”
27 DILLIER Silvan (SUI) BMC ”
28 EL FARES Julien (FRA/R) DMP ”
29 ANDERSON Ryan (CAN) DEN ”
30 * GODON Dorian (FRA) COF ”
31 GUTIERREZ REVUELTA Jose Manuel (ESP) KWC ”
32 * FRAPPORTI Mattia (ITA) ANS ”
33 GAVAZZI Francesco (ITA) ANS ”
34 ROUX Anthony (FRA) FDJ ”
35 FRAPPORTI Marco (ITA) ANS ”
36 HIVERT Jonathan (FRA) DEN ”
37 LAENGEN Vegard Stake (NOR) UAD ”
38 DENIS Rohan (AUS) BMC ”
39 CHEVRIER Clement (FRA) ALM ”
40 LE CUNFF Kevin (FRA) AUB ”
41 GENIEZ Alexandre (FRA) ALM ”
42 TALIANI Alessio (ITA) ANS ”
43 * PETERS Nans (FRA) ALM ”
44 DELFOSSE Sébastien (BEL) WVA ”
45 * PETILLI Simone (ITA) UAD ”
46 * WARNIER Antoine (BEL) WVA ”
47 COMBAUD Romain (FRA) DMP ”
48 LEVEAU Jérémy (FRA) RLM ”
49 DASSONVILLE Flavien (FRA) AUB ”
50 * TORRES Edwin (VEN) KWC ”
51 CABOT Jeremy (FRA) RLM ”
52 REBELLIN Davide (ITA) KWC ”
53 FINETTO Mauro (ITA) DMP ”
54 MOINARD Amael (FRA) BMC ”
55 BOUET Maxime (FRA/R) FVC ”
56 * GOUAULT Pierre (FRA) AUB ”
57 SEPULVEDA Eduardo (ARG) FVC ”
58 BIDARD François (FRA) ALM ”
59 DUPONT Hubert (FRA) ALM ”
60 DI GREGORIO Remy (FRA/R) DMP ”
61 MADRAZO RUIZ Angel (ESP) DMP ”
62 VOECKLER Thomas (FRA) DEN ”
63 FUMEAUX Jonathan (SUI) TRA ”
64 * MOHORIC Matej (SLO) UAD ”
65 PICHON Laurent (FRA) FVC ”
66 GERARD Arnaud (FRA) FVC ”
67 FEILLU Brice (FRA) FVC ”
68 BAGOT Yoann (FRA/R) COF ”
69 PAILLOT Yoann (FRA) FRA ”
70 EDET Nicolas (FRA) COF ”
71 HALILAJ Redi (ALB) AMO ”
72 PINEAU Cedric (FRA) FDJ ”
73 CATTANEO Mattia (ITA) ANS ”
74 * VINCENT Léo (FRA) FDJ ”
75 * MADOUAS Valentin (FRA) FRA ”
76 ROY Jérémy (FRA) FDJ ”
77 * THOMAS Benjamin (FRA) ADT ”
78 BONUSI Raffaello (ITA) ANS ”
79 * MAISON Jérémy (FRA) FDJ ”
80 * LE TURNIER Mathias (FRA) COF ”
81 NIEMIEC Przemyslaw (POL) UAD ”
82 ZAMPARELLA Marco (ITA) AMO à 13”
83 BONO Matteo (ITA) UAD à 57”
84 * CONTI Valerio (ITA) UAD à 59”
85 COURTEILLE Arnaud (FRA) FDJ à 01’14”
86 RAIBAUD Jimmy (FRA) ADT à 02’31”
87 ROSTOLLAN Thomas (FRA) ADT à 02’54”
88 PEREZ Anthony (FRA) COF ”
89 TRONET Steven (FRA) ADT ”
90 * GRELLIER Fabien (FRA) DEN ”
91 HUREL Tony (FRA) DEN ”
92 GAUDIN Damien (FRA) ADT à 03’36”
93 POULHIES Stéphane (FRA) ADT ”
94 * VALLEE Boris (BEL) FVC à 09’11”
95 * STÜSSI Colin Chris (SUI) TRA à 09’13”
96 * ROUEIL Jules (FRA) FRA ”
97 JAUN Lukas (SUI) TRA ”
98 BROGI Adriano (ITA) GME ”
99 KEUSER Andreas (GER) KWC ”
100 SEYNAEVE Lander (BEL) RLM ”
101 YOVCHEV Yovcho (BUL) AMO ”
102 * MALUCELLI Matteo (ITA) ANS ”
103 BERARD Julien (FRA) ALM ”
104 FICARA Pierpaolo (ITA) AMO ”
105 * GUGLIELMI Simon (FRA) FRA ”
106 * CARPENTIER Adrien (FRA) FRA ”
107 PARRINELLO Antonio (ITA) GME ”
108 * ROTONDI Matteo (ITA) GME ”
109 ANDEMESKEL Awet (ERI) KWC ”
110 CELANO Danilo (ITA) AMO ”
111 FEILLU Romain (FRA) AUB ”
112 * DI SANTE Antonio (ITA) GME ”
113 GUILLEMOIS Romain (FRA) DEN ”
114 JIM Songezo (RSA) KWC ”
115 MARTINS SANDOVAL Uri (MEX) AMO ”
116 * ROBEET Ludovic (BEL) WVA ”
117 * BAILLIFARD Valentin (SUI) TRA ”
118 * TOUZE Damien (FRA) AUB ”
119 * YSSAAD Yannis (FRA) ADT ”
120 * MERIGNAT Sofiane (FRA/R) FRA ”
121 * SAUVAGE Paul (FRA) FRA ”
122 SISKEVICIUS Evaldas (LTU) DMP ”
123 JAKIN Alo (EST) AUB ”
124 CORNU Jeremy (FRA) DEN ”
125 PICHOT Alexandre (FRA) DEN ”
126 * VERMEULEN Emiel (BEL) RLM à 09’18”
127 CALLEEUW Joeri (BEL) RLM ”
128 * ARISTI GARDOKI Mikel (ESP) DMP à 13’22”
129 * MAUTI Rossano (ITA) GME à 17’30”
130 MRAOUNI Salaheddine (MAR) KWC ”

Wycofali się :
* EIKING Odd Christian (NOR) FDJ
* BOUHANNI Rayane (FRA) COF
* WENDELSPIESS Diego (SUI) TRA
* COSTA SORIA Axel (ARG) KWC
* DUQUENNOY Jimmy (BEL) WVA
* GALARRETA UGARTE David (ESP) AMO
* IAFRATI Mirko (ITA) GME
PACCHIARDO Davide (ITA) GME
RUSCETTA Andrea (ITA) GME

Klasyfikacja generalna po pierwszym etapie:

1 JULES Justin WVA les 205,9 km en 4h52’43” (moy. 42,204 km/h)
2 * LECROQ Jérémy RLM à 00”
3 * MANZIN Lorrenzo FDJ ”
4 WYSS Danilo BMC ”
5 MENUT David AUB ”
6 BARBIER Rudy ALM ”
7 MALDONADO Anthony AUB ”
8 * TROIA Oliviero UAD ”
9 CARUSO Damiano BMC ”
10 MARTINEZ Yannick DMP ”
11 FONSECA Armindo FVC ”
12 * BALLERINI Davide ANS ”
13 BOOKWALTER Brent BMC ”
14 * SELLIER Simon FRA ”
15 * ALAPHILIPPE Bryan ADT ”
16 JARRIER Benoit FVC ”
17 * BOHLI Tom BMC ”
18 * POUILLY Félix RLM ”
19 BERNARDINETTI Marco AMO ”
20 * THALMANN Roland TRA ”
21 CHETOUT Loic COF ”
22 ROSSKOPF Joseph BMC ”
23 ANTOMARCHI Julien RLM ”
24 POLANC Jan UAD ”
25 * REUTIMANN Matthias TRA ”
26 LANG Pirmin TRA ”
27 DILLIER Silvan BMC ”
28 EL FARES Julien DMP ”
29 ANDERSON Ryan DEN ”
30 * GODON Dorian COF ”
31 GUTIERREZ REVUELTA Jose Manuel KWC ”
32 * FRAPPORTI Mattia ANS ”
33 GAVAZZI Francesco ANS ”
34 ROUX Anthony FDJ ”
35 FRAPPORTI Marco ANS ”
36 HIVERT Jonathan DEN ”
37 LAENGEN Vegard Stake UAD ”
38 DENIS Rohan BMC ”
39 CHEVRIER Clement ALM ”
40 LE CUNFF Kevin AUB ”
41 GENIEZ Alexandre ALM ”
42 TALIANI Alessio ANS ”
43 * PETERS Nans ALM ”
44 DELFOSSE Sébastien WVA ”
45 * PETILLI Simone UAD ”
46 * WARNIER Antoine WVA ”
47 COMBAUD Romain DMP ”
48 LEVEAU Jérémy RLM ”
49 DASSONVILLE Flavien AUB ”
50 * TORRES Edwin KWC ”
51 CABOT Jeremy RLM ”
52 REBELLIN Davide KWC ”
53 FINETTO Mauro DMP ”
54 MOINARD Amael BMC ”
55 BOUET Maxime FVC ”
56 * GOUAULT Pierre AUB ”
57 SEPULVEDA Eduardo FVC ”
58 BIDARD François ALM ”
59 DUPONT Hubert ALM ”
60 DI GREGORIO Remy DMP ”
61 MADRAZO RUIZ Angel DMP ”
62 VOECKLER Thomas DEN ”
63 FUMEAUX Jonathan TRA ”
64 * MOHORIC Matej UAD ”
65 PICHON Laurent FVC ”
66 GERARD Arnaud FVC ”
67 FEILLU Brice FVC ”
68 BAGOT Yoann COF ”
69 PAILLOT Yoann FRA ”
70 EDET Nicolas COF ”
71 HALILAJ Redi AMO ”
72 PINEAU Cedric FDJ ”
73 CATTANEO Mattia ANS ”
74 * VINCENT Léo FDJ ”
75 * MADOUAS Valentin FRA ”
76 ROY Jérémy FDJ ”
77 * THOMAS Benjamin ADT ”
78 BONUSI Raffaello ANS ”
79 * MAISON Jérémy FDJ ”
80 * LE TURNIER Mathias COF ”
81 NIEMIEC Przemyslaw UAD ”
82 ZAMPARELLA Marco AMO à 13”
83 BONO Matteo UAD à 57”
84 * CONTI Valerio UAD à 59”
85 COURTEILLE Arnaud FDJ à 01’14”
86 RAIBAUD Jimmy ADT à 02’31”
87 ROSTOLLAN Thomas ADT à 02’54”
88 PEREZ Anthony COF ”
89 TRONET Steven ADT ”
90 * GRELLIER Fabien DEN ”
91 HUREL Tony DEN ”
92 GAUDIN Damien ADT à 03’36”
93 POULHIES Stéphane ADT ”
94 * VALLEE Boris FVC à 09’11”
95 * STÜSSI Colin Chris TRA à 09’13”
96 * ROUEIL Jules FRA ”
97 JAUN Lukas TRA ”
98 BROGI Adriano GME ”
99 KEUSER Andreas KWC ”
100 SEYNAEVE Lander RLM ”
101 YOVCHEV Yovcho AMO ”
102 * MALUCELLI Matteo ANS ”
103 BERARD Julien ALM ”
104 FICARA Pierpaolo AMO ”
105 * GUGLIELMI Simon FRA ”
106 * CARPENTIER Adrien FRA ”
107 PARRINELLO Antonio GME ”
108 * ROTONDI Matteo GME ”
109 ANDEMESKEL Awet KWC ”
110 CELANO Danilo AMO ”
111 FEILLU Romain AUB ”
112 * DI SANTE Antonio GME ”
113 GUILLEMOIS Romain DEN ”
114 JIM Songezo KWC ”
115 MARTINS SANDOVAL Uri AMO ”
116 * ROBEET Ludovic WVA ”
117 * BAILLIFARD Valentin TRA ”
118 * TOUZE Damien AUB ”
119 * YSSAAD Yannis ADT ”
120 * MERIGNAT Sofiane FRA ”
121 * SAUVAGE Paul FRA ”
122 SISKEVICIUS Evaldas DMP ”
123 JAKIN Alo AUB ”
124 CORNU Jeremy DEN ”
125 PICHOT Alexandre DEN ”
126 * VERMEULEN Emiel RLM à 09’18”
127 CALLEEUW Joeri RLM ”
128 * ARISTI GARDOKI Mikel DMP à 13’22”
129 * MAUTI Rossano GME à 17’30”
130 MRAOUNI Salaheddine KWC ”