Fot. Dimension Data

Steve Cummings (Dimension Data) jako pierwszy rezerwowy wchodzi za Petera Kennaugha (Sky) do reprezentacji Wielkiej Brytanii na igrzyska olimpijskie.

W oświadczeniu wydanym przez British Cycling czytamy, że Kennaugh zrezygnował z powodu niezadowalającej dyspozycji po kontuzji obojczyka, której doznał na wyścigu w Kalifornii.

Londyn 2012 był jednym z najjaśniejszych momentów w mojej karierze, więc jest mi przykro, że muszę opuścić Rio, ale wiem, że nie mógłbym dać z siebie wszystkiego, więc poczułem, że moim obowiązkiem jest zrezygnować – napisał w oświadczeniu Kennaugh.

Wyborowi olimpijskiego składu Wielkiej Brytanii towarzyszyły kontrowersje związane właśnie z Cummingsem. Kolarz Dimension Data stwierdził, że podczas selekcji miał miejsce konflikt interesów, ponieważ Rod Ellingworth, który jej dokonywał, pracuje zarówno w British Cycling, jak i w Sky. Nie rozumiał, dlaczego zabrakło go w składzie, skoro do tamtej pory miał na koncie trzy etapowe wygrane w tym sezonie. Teraz, ma ich już cztery, ponieważ zwyciężył na siódmym etapie Tour de France.

Ellingworth nie odniósł się bezpośrednio do tej sytuacji, stwierdził jedynie, że wyboru składu na wyścig ze startu wspólnego powinno się dokonywać możliwie najpóźniej, ponieważ nie da się przewidzieć formy oraz zdrowia zawodników. Dodał, że jest pewien, iż ten skład będzie w stanie nawiązać walkę o najwyższe lokaty.

Natomiast Cummings swoje powołanie skomentował w następujący sposób:

W sezonie 2016 pokazałem, że jestem w świetnej formie i nie mogę się doczekać chwili, gdy będę reprezentował swój kraj na igrzyskach. Mam nadzieję, że jako drużyna wrócimy z medalem za wyścig ze startu wspólnego.

Steve Cummings tylko w tym sezonie wygrał etapy w wyścigach Tirreno-Adriatico, Vuelta al Pais Vasco, Criterium du Dauphine oraz Tour de France. Wszystkie zwycięstwa zdobył dzięki wielokilometrowym, samotnym ucieczkom.

Pełny skład reprezentacji Wielkiej Brytanii na igrzyska olimpijskie 2016: Chris Froome, Ian Stannard, Geraint Thomas, Adam Yates, Steve Cummings.