Niemal rzutem na taśmę, ostatnie ekipy WorldTour podały swoje oficjalne składy na rozpoczynający się w najbliższą sobotę wyścig Tour de France. Do zamknięcia listy startowej brakuje już tylko drużyny Tinkoff, której dziewiątka ma zostać ogłoszona dziś wieczorem.

Nairo Quintana poprowadzi Movistar

Chociaż nie jest wykluczone, że Alejandro Valverde czy Ion Izagirre w pewnym momencie otrzymają od drużyny zielone światło by powalczyć o etapowe sukcesy, nie ulega wątpliwości, że skład Movistaru został zbudowany w jednym celu – by umozliwić Nairo Quintanie odniesienie zwycięstwa w Wielkiej Pętli.

Może się wydawać, że 26-letni Kolumbijczyk najlepsze lata ma ciągle przed sobą. Mówimy jednak o kolarzu, który już w swoim debiucie ukończył Tour de France na podium. I na którym ciąży niewiarygodna presja.

Quintana musi udowodnić, że zasługuje na miano najlepszego górala w peletonie i osiągnął już wystarczający stopień dojrzałości taktycznej. W tym aspekcie nieoceniona może okazać się pomoc Valverde, który wydaje się być w pełni usatysfakcjonowany 3. miejscem wywalczonym w zeszłorocznej edycji Tour de France. W górach Kolumbijczyka wspierać będą również bracia Ion i Gorka Izagirre, Winner Anacona i Daniel Moreno.

Hiszpańska ekipa przystąpi do rywalizacji w Wielkiej Pętli bez nominalnego sprintera, jednak na pagórkowatych etapach z dobrej strony powinni pokazać się Jesus Herrada i rewelacja tegorocznych klasyków – Imanol Erviti. Skład uzupełni mistrz Portugalii w jeździe indywidualnej na czas, Nelson Oliveira.

Skład drużyny Movistar na Tour de France 2016

Nairo Quintana, Alejandro Valverde, Ion Izagirre, Gorka Izagirre, Daniel Moreno, Winner Anacona, Imanol Erviti, Jesus Herrada, Nalson Oliveira

Dimension Data z Cavendishem i Boasson Hagenem

W ubiegły weekend Mark Cavendish został podczas wyścigu ze startu wspólnego Mistrzostw Wielkiej Brytanii pokonany przez Adama Blythe’a (Tinkoff) i przygotowuje się do reprezentowania swojej ojczyzny na torze podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio. Nie oznacza to jednak, że utytułowany sprinter ułatwi swoim przeciwnikom zadanie rezygnując z występu w Wielkiej Pętli, lub przedwcześnie składając broń. W walce o zwycięstwa etapowe wspierać go będą najbardziej zaufani pomagierzy: Mark Renshaw i Bernhard Eisel.

Jeśli Cavendishowi zabraknie pary, w nieco bardziej wymagającym terenie drużyna Dimension Data będzie mogła liczyć na świetnie dysponowanego Edvalda Boasson Hagena, a w ucieczkach na pewno pokażą się Serge Pauwels, Daniel  Teklehaimanot oraz Stephen Cummings.

Skład uzupełnią Natnael Berhane i Reinhardt Janse van Rensburg.

Skład drużyny Dimension Data na Tour de France 2016:

Mark Cavendish, Edvald Boasson Hagen, Mark Renshaw, Bernhardt Eisel, Serge Pauwels, Daniel Teklehaimanot, Stephen Cummings, Natnael Berhane, Reinhardt Janse van Rensburg

Cannondale stawia na Rollanda i Craddocka

Chociaż Pierre Rolland przez lata skrupulatnie budował swój wizerunek najdzielniejszego z dzielnych Francuzów – fantastycznego górala potrafiącego zwyciężać na najbardziej legendarnych podjazdach, by kolejnego dnia strzelić na trzeciej kategorii hopce – drużyna Cannondale zdecydowała się dać mu jeszcze jedną szansę.

Jeśli okaże się, że przejście do amerykańskiej ekipy nie tchnęło nowego ducha w 29-letniego Francuza, ich „planem B” będzie debiutujący w Tour de France Lawson Craddock. Na górskich etapach liderów wspomagać będzie Kristijan Koren.

Resztę ekipy tworzą kolarze specjalizujący się przede wszystkim w różnego rodzaju wyścigach jednodniowych: Tom-Jelte Slagter, Dylan Van Baarle, Ramunas Navardauskas, Sebastian Langeveld, Alex Howes czy Matti Breschel.

Skład Cannondale Pro Cycling na Tour de France 2016:

Pierre Rolland, Lawson Craddock, Kristijan Koren, Tom-Jelte Slagter, Dylan Van Baarle, Ramunas Navardauskas, Sebastian Langeveld, Alex Howes, Matti Breschel.

Ostatni Tour Cancellary

Chociaż to Bauke Mollema będzie liderem drużyny Trek-Segafredo na 103. edycję Tour de France, można się spodziewać, że znacznie więcej emocji wzbudzać będzie ostatni występ Fabiana Cancellary w imprezie.

Nie oznacza to jednak, że 29-letni Holender będzie mógł narzekać na brak wsparcia w najbardziej prestiżowym wyścigu etapowym sezonu. W roli jego pomocników pojawią się Haimar Zubeldia, Markel Irizar, Frank Schleck, Peter Stetina czy Gregory Rast, natomiast na pagórkowatych etapach z pewnością o zwycięstwa powalczą Edward Theuns i Jasper Stuyven.

Skład drużyny Trek-Segafredo na Tour de France 2016:

Fabian Cancellara, Bauke Mollema, Jasper Stuyven, Edward Theuns, Haimar Zubeldia, Markel Irizar, Frank Schleck, Gregory Rast, Peter Stetina

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments