Po dwudniowym spotkaniu w Barcelonie, Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) i kluczowi partnerzy męskiego kolarstwa zgodzili się co do szczegółów reformy.

Dwa lata po rozmowach i konsultacjach pomiędzy partnerami seminarium zgromadziło reprezentantów ponad 25 wyścigów UCI WorldTour i 18 drużyn WorldTour oraz kolarzy.

Dyskusje były skoncentrowane wokół czterech głównych punktów reformy zaakceptowanej przez Komitet UCI we wrześniu:

  • wiarygodność;
  • globalizacja;
  • zaangażowanie kibiców;
  • wzmocnienie piramidy.

Ważne było stworzenie prawidłowych warunków – z właściwą stabilizacją – do uzyskania dalszych inwestycji w sport, które przyniosą zarówno wzrost jak i przebudowanie struktur. Zebrani dyskutowali też jak zapewnić wiarygodność kolarstwa uzyskaną reformami.

W kwestii wyścigów – istniejący kalendarz zostanie użyty jako fundament, by poprawić przebieg sezonu. Większa stabilizacja zostanie uzyskana przez zarejestrowanie istniejących wydarzeń UCI WorldTour na wstępny, trzyletni okres (2017 do 2019). Wyścigi z niższej kategorii również będą miały możliwość dołączenia do WorldTour. Pierwsi kandydaci zostaną ocenieni w 2016 roku, a wybrani zostaną dopisani do list od sezonu 2017, również na trzyletni okres wstępny. Możliwe będzie dołączenie również w trakcie okresu próbnego.

Wyścigi, które będą chciały dołączyć do UCI WorldTour zostaną ocenione w szerokiej gamie kryteriów, by zapewnić techniczną jakość i ustalić ich rolę w strategii rozwoju i promocji UCI WorldTour.

Z zamiarem pomocy partnerom Unii zostanie utworzona Grupa Pracująca nad Profesjonalnym Kalendarzem. Zarządzana przez UCI i AIGCP (drużyny) oraz AIOCC (organizatorzy wyścigów) oraz jednego obserwatora reprezentującego kolarzy, ta nowo utworzona organizacja zmaksymalizuje współpracę pomiędzy partnerami i będzie doradzać Radzie Profesjonalnego Kolarstwa w pracach nad kalendarzem UCI WorldTour.

Podobne podejście zostanie podjęte w stosunku do drużyn. By zapewnić stabilizację UCI zapewni trzyletnią umowę maksymalnie osiemnastu drużynom WorldTour od sezonu 2017. Licencje będą oceniane co roku pod względem etycznym, finansowym i organizacyjnym, ale poziom sportowy będzie oceniany co trzy lata.

Seminarium zaakceptowało nową, wizualną tożsamość UCI WorldTour, która zostanie w pełni przedstawiona w 2017 roku. Te zmiany wspomogą pracę wszystkich partnerów promujących sport.

UCI WorldTour 2016 rozpocznie się 19 stycznia w Adelajdzie. Pierwszym wyścigiem będzie Santos Tour Down Under (Australia). Pierwsza edycja kobiecego UCI WorldTour zacznie się 5 marca od Strade Bianche (Włochy).

informacja prasowa