Fot. Movistar Team (Bettini)

Figura zostanie wykonana z karbonu i będzie miała zginane stawy. Ma ona pomóc w ustawieniu najbardziej aerodynamicznej pozycji podczas jazdy na czas.

Kolumbijczyk ustępuje w umiejętnościach walki z czasem większości swoich rywali. W 2013 roku jedynie 43 sekundy z całkowitej straty wynoszącej 4:20 do Christophera Froome’a nie pochodziły z etapu jazdy na czas. W przyszłym roku etapy tego typu będą miały w sumie 54 km i drużyna Quintany nie chce dopuścić do powtórki sprzed dwóch lat.

Movistar skorzystał ze skanera 3D, by zachować fizyczne uwarunkowania wszystkich kolarzy drużyny, ale tylko dla Nairo Quintany i Alexa Dowsetta stworzono dodatkowo model. Taki zabieg ma pozwolić na dwa ułatwienia – możliwość przeprowadzania testów aerodynamicznych bez użycia tunelu, a drugi to powtarzalność – kolarz starający się zachować identyczną pozycję podczas jazdy szybko się męczy i testy nie mają stuprocentowej skuteczności.

Kolumbijczyk został zeskanowany w dwóch pozycjach – stojąc oraz jadąc na rowerze szosowym. W przyszłym roku ta sama czynność zostanie powtórzona na rowerze do jazdy na czas.

Chodzi o to, by uzyskać idealny obraz 3D jego ciała w pozycji do jazdy, by poprawić aerodynamikę. Wykonaliśmy ogrom pracy, zwłaszcza z Simonem Smartem z tunelu aerodynamicznego Mercedes-AMG Petronas Formula 1 z toru Silverstone. To jeden z głównych procesów, w jakie byliśmy zamieszani, ale oczywiście drużyna też chętnie współpracuje. To jedno z miejsc, w którym możemy zrobić ogromny postęp mierzony w sekundach. – powiedział Jim McFarlane z Endury.


źródło: Movistar Team