Fot. Andrzej Gucwa / naszosie.pl

Holenderski bank zdecydował się nie przedłużyć umowy z Rabobank Development Team. Niepewna jest przyszłość kobiecej ekipy Rabo Liv, w której jeździ Kasia Niewiadoma.

De Telegraaf podał, że Marcel Wintels, szef Holenderskiej Federacji Kolarskiej, przekazał na kongresie, że bank nie kontynuuje wspierania drużyny młodzieżowej po sezonie 2016. Ekipa jest prowadzona przez federację i pomaga w rozwoju holenderskich talentów.

Trzy lata temu podobna sytuacja spotkała drużynę zawodową Rabobanku, która istniała przez 17 lat. Ekipa znana jest aktualnie jako LottoNL-Jumbo, wcześniej też Belkin. Powodem tamtej rezygnacji holenderskiego banku z kolarstwa zawodowego był raport USADA na temat szeroko działającego dopingu w drużynie.

Niestety rezygnacja ze wspierania drużyny młodzieżowej może też wpłynąć na przyszłość Rabo Liv, jednej z najstarszych drużyn w kobiecym peletonie. Można jednak liczyć na powtórkę historii z 2012 roku. Wtedy Rabobank zapowiedział, że odejdzie z damskiego peletonu razem z zakończeniem współpracy z męskim kolarstwem, ale ostatecznie przedłużył umowę do 2016 roku.

Drużyna miała bardzo dobry sezon. Anna van der Breggen wygrała m.in. Giro Rosa, La Fleche Wallone i La Course by Le Tour de France, a Kasia Niewiadoma Euskal Emakumeen Bira. Ogólnie zawodniczki holenderskiej ekipy odniosły 24 zwycięstwa.