O występie największych polskich gwiazd, o swoich faworytach, przygotowaniach i trasach tegorocznych Mistrzostw Polski rozmawiamy dyrektorem zawodów – Przemysławem Bednarkiem.

Czy na mistrzostwach wystartują największe polskie gwiazdy kolarstwa?

Potwierdzono już udział Michała Kwiatkowskiego, Rafała Majki, Bartosza Huzarskiego. Oczywiście wystartują też najlepsi zawodnicy krajowych grup: CCC Sprandi Polkowice, Active Jet, czy Kolss BDC. To jeżeli chodzi o elitę mężczyzn. Oczywiście pojawią się najlepsze kolarki w Polsce na czele z Kasią Niewiadomą czy Pauliną Brzeźną-Bentkowską. W sumie szacujemy, że we wszystkich kategoriach wiekowych podczas mistrzostw będziemy mogli zobaczyć ok. 600 – 700 zawodników i zawodniczek. Zgłoszenia do zawodów przyjmowane są dwutorowo, elektronicznie oraz w biurze zawodów i trwają do ostatniej chwili przed startem.

Ma Pan swoich faworytów?

Oczywiście. Jeżeli chodzi o jazdę indywidualną na czas pań, to myślę, że będą się liczyły cztery nazwiska: Brzeźna-Bentkowska, Niewiadoma, Pawłowska, Bujak. W przypadku elity mężczyzn głównym faworytem jest obrońca tytułu  Michał Kwiatkowski. Pod nieobecność  kontuzjowanego Maćka Bodnara  o srebro i brąz mogą bić się B. Huzarski, M. Taciak. K. Gradek. Wyścig ze startu wspólnego pań… Tu chyba postawię na Paulinę Brzeźną-Bentkowską, która dość mocno odgrażała się, że tym razem zrobi wszystko, żeby wygrać. Wśród panów aktualny Mistrz Świata Kwiatkowski będzie miał wielu groźnych rywali z Rafałem Majką, Bartkiem Huzarskim, Przemkiem Niemcem na czele oraz z silnymi i licznymi ekipami CCC Sprandi, Active Jet, Kolss BDC. Oczywiście najmocniej kibicować będziemy naszym wychowankom Bartkowi Huzarskiemu, Paulinie Brzeźnej-Bentkowskiej, Monice Brzeźnej i Pawłowi Charuckiemu. Mam nadzieję że ktoś z tej czwórki założy koszulkę z orłem na piersi.

Na jakim etapie są przygotowania do mistrzostw Polski?

Właściwie wszystko jest już przygotowane, ekipy Lang Team i KS Ślęża Sobótka są gotowe do wykonania zadania. Pozostały nam  kosmetyczne sprawy i wykonanie tego, co jest zaplanowane. Przez sześć dni przy realizacji zadania pracować będzie ponad trzysta osób. To ogromne wyzwanie logistyczne. Biorąc pod uwagę fakt, że jazda indywidualna na czas i start wspólny elity mężczyzn będzie transmitowany na żywo w TVP, wszystko musi zagrać co do minuty.

Oprócz zawodów głównych, tak jak w ubiegłym roku organizujecie także wyścig dla amatorów. Cieszy się dużym powodzeniem?

Tak. W tym roku amatorzy walczyć będą o puchar Burmistrza Miasta i Gminy Sobótka Stanisława Dobrowolskiego. Wyścig dla amatorów, tak jak w zeszłym roku rozegrany zostanie dokładnie na tej samej trasie, na której później rywalizują zawodowcy. Spodziewamy się ok. 500 osób. Już dziś zgłosiło się ponad 200. Prawdziwy rekord frekwencji mieliśmy podczas otwarcia sezonu, ale pamiętajmy, że był to pierwszy i jedyny w tamtym czasie wyścig dla amatorów. Teraz sezon w pełni więc mamy sporą konkurencję. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą się zmierzyć z trasą mistrzostw Polski. Zapisów można dokonać na stronie www.mpkol.pl.  Na uczestników czekają medale, koszulki, ciekawe nagrody rzeczowe.

Wróćmy do spraw organizacyjnych. W tym roku wiele zmian?

Staramy się aby zawody w Sobótce nie były monotonne i podobne do siebie z roku na rok . Jak wiadomo mistrzostwa organizowane są przez Lang Team i nasz Klub Ślęża Sobótka. Próbkę naszych wspólnych możliwości daliśmy już na otwarciu sezonu. Biorąc pod uwagę rozmach, z jakim wspólnie podchodzimy do organizacji tegorocznych mistrzostw, to zdecydowanie podtrzymuję tezę, że będą to najlepiej zorganizowane mistrzostwa kraju na całym świecie. Idąc za przykładem Czesława Langa, który poprzez Tour de Pologne promuje i pokazuje nasz piękny kraj, też staramy się pokazywać nasz region. W tym roku „czasówka” zostanie rozegrana w gminie Strzelin i Kondratowice ze startem i metą na urokliwym strzelińskim rynku. W Sobótce w wyścigach ze startu wspólnego zmiana rundy! Pojedziemy trasą „Ślężańskiego Mnicha” z dodanym podjazdem pod „Wichrowe Wzgórza”. To osiemnastokilometrowa pętla o bardzo zróżnicowanym profilu i wymagająca technicznie. Osobiście twierdzę że to bardziej selektywna i ciekawsza runda niż ta z zeszłego roku.

Kolarze w Sobótce będą od piątku do niedzieli, czy w takim razie miasto jakoś specjalnie przygotowuje się na ich przybycie?

Oczywiście, bo to też święto dla miasta. Hotele, pensjonaty zarezerwowane były już właściwie od momentu, w którym zapadła decyzja o organizacji mistrzostw, czyli od listopada zeszłego roku. Na mistrzostwach korzystają także właściciele restauracji, sklepów czy firm współpracujących przy organizacji.  Wszyscy przeżywają zawody i starają się, żeby wypadły jak najlepiej. Ślężański Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji odpowiedzialny jest za imprezy towarzyszące. Będą koncerty i przedstawienia.

Kto odsłoni swoje tablice w Alei Sław Polskiego Kolarstwa?

Tym razem odsłonięte zostaną tablice m.in.: Andrzeja Serediuka, Ryszarda Dawidowicza, Grzegorza Krejnera, Leszka Stępniewskiego, Rafała Ratajczyka i Mariusza Pańczyka. Z pewnością również wizyta byłych, znanych kolarzy będzie dla kibiców sporą atrakcją.

W zeszłych latach organizowano specjalne strefy dla kibiców, w których można było dopingować kolarzy. Jak będzie tym razem?

W niedzielę przeprowadzony zostanie konkurs dla najciekawiej przystrojonej i kibicującej miejscowości przy trasie wyścigu. Będziemy rozdawać kibicom kołatki, trąbki, i inne gadżety, żeby skutecznie mogli dopingować zawodników i zawodniczki. Jurorami w konkursie będą Pan Burmistrz Stanisław Dobrowolski, dyrektor generalny Lang Team  Czesław Lang i Dyr. ŚOKSiR Wiesław Drozdowski. Zapraszamy wszystkich fanów kolarstwa najpierw – 24 czerwca do Strzelina i Kondratowic, a później od 26 do 28 do Sobótki.

Źródło: www.mpkol.pl

naszosiepl patronem medialnym

Poprzedni artykułAż 440 kolarzy walczyło w Energa Cyklo Gniewino
Następny artykułTour de Suisse: Michał Kwiatkowski liderem Etixx – Quick Step
Pomysłodawca, założyciel i właściciel naszosie.pl. Z wykształcenia ekonomista, kilkanaście lat zarządzający oddziałami banków. Pracę w „korpo” zakończył w 2013 i wtedy to zdecydował poświęcić się tylko pasji. Na szosie jeździ amatorsko od ponad 20 lat. Mąż i ojciec dwóch synów.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments