Etixx-Quickstep

Już po raz dziewiąty kolarze spotkają się w sobotę na trasie Strade Bianche. Jedyny w swoim rodzaju wyścig po białych szutrach awansował w tym roku do kategorii 1.HC. Poniżej krótka prezentacja tej imprezy.

Edycja 2014 zapewne bardzo długo zostanie zapamiętana przez polskich kibiców. Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step) w fantastycznym stylu pokonał Petera Sagana i wielu innych wielkich zawodników. Takie zwycięstwa ma się przed oczami przez lata i tak będzie także w tym przypadku. Dla tych, którzy “przeoczyli” ten triumf video z tamtego wydarzenia:

Trasa

Wyścig w tym roku jest praktycznie taki sam jak w edycji 2014. Kolarze wystartują z San Gimignano, aby po 200 kilometrach finiszować na Piazza del Campo – średniowiecznym rynku w Sienie. Między startem a metą usytuowane są sektory “białych dróg” między polami Toskanii, czyli coś co wyróżnia ten wyścig od wszystkich innych na których ścigają się kolarze. Pierwszy sektor szutrów rozpocznie się około 33 kilometra, a ostatni zakończy się około 15 kilometrów przed metą. W całym wyścigu trudno znaleźć prosty odcinek, co robi ten wyścig jeszcze atrakcyjniejszym dla kibiców. 900 metrowy podjazd pod Piaza del Campo także nie należy do najłatwiejszych i tam powinno się wszystko rozstrzygnąć.

strade bianche“Białe drogi” Strade Bianche 2015

1. San Leonardo: 32,6 km – 34,9 km (2200 m)
2. Vidritta: 48,5 km – 50,6 km (2100 m)
3. Bagnaia: 55,6 km – 61,6 km (5900 m)
4. Radi: 67,8 km – 72,2 km (4400 m)
5. Murlo / Buonconvento: 78,3 km – 84 km (5500 m)
6. Lucignano d’Asso: 120,5 km – 129,7 km (9500 m)
7. Monte San Marie: 147 km – 158,5 km (11500 m)
8. Monteaperti: 167 km – 167,8 km (800 m)
9. Colle Pinzuto: 177,7 km – 181,4 km (2400 m)
10. Le Tolfe: 183,8 km – 184,9 km (1100 m)

Tego samego dnia na podobnej trasie zadebiutują kobiety. Panie będą miały do pokonania 103 kilometry, na które złoży się pięć odcinków po “białych drogach”. Finisz także rozegra się na malowniczych uliczkach Sieny. W wyścigu wystartuje 16 najlepszych ekip kobiecych, a wśród nich zobaczymy Polki: Katarzynę Niewiadomą (Rabobank Liv), Małgorzatę Jasińską (Ale Cipollini), Ewelinę Szybiak (Aromitalia Vaiano), Katarzynę Pawłowską (Boels Dolmans) i Eugenię Bujak (BTC City Ljubljana).

strade bianche kobietyFaworyci

Niestety tytułu z ubiegłego roku nie będzie bronił Michał Kwiatkowski (Etixx – Quick Step), który w niedzielę stanie na starcie Paryż – Nicea. Będzie za to obecny Peter Sagan (Tinkoff – Saxo), któremu “Kwiato” zgarnął zwycięstwo sprzed nosa. Słowak już dwa razy był drugi, do trzech razy sztuka?

Podobna dewiza może przyświecać także “Spartakusowi”. Fabian Cancellara (Trek Factory Racing) dwa razy w Sienie unosił już ręce w geście triumfu. Pewnie nie pogardziłby podobnymi chwilami w sobotę. W bardzo dobrej formie znajduje się obecnie Alejandro Valverde (Movistar), który ubiegłoroczną edycję Strade Bianche zakończył na najniższym stopniu podium.

Dla Zdenka Stybara (Etixx – Quick Step) sobotni występ będzie debiutem na białych szutrach. Jednak ten zawodnik ma inklinacje do dobrych występów w takich warunkach. Mistrz Czech zapewne marzy o tym, aby aura spłatała figla i toskańskie niebo “popłakało” trochę na tą wymagającą trasę. Po długiej przerwie na kolarskie trasy wraca Simon Gerrans (Orica – GreenEDGE), na którego zawsze trzeba mieć oczy szeroko otwarte.

Pozostali faworyci: Greg Van Avermaet (BMC Racing Team), Roman Kreuziger (Tinkoff – Saxo), Moreno Moser (Cannondale – Garmin), Vincenzo Nibali (Astana), Rigoberto Uran (Etixx – Quick Step).

W Strade Bianche 2015 wystąpi dwóch Polaków. Przemysław Niemiec (Lampre – Merida) będzie chciał poprawić swoje najlepsze osiągnięcie, którym jest do tej pory 10. miejsce w 2013 roku. Trochę inne zadanie będzie miał Maciej Bodnar (Tinkoff – Saxo). “Bodi” ile sił w nogach będzie chciał pomóc w osiągnięciu dobrych wyników przez Petera Sagana i Romana Kreuzigera.

Pełna lista startowa wyścigu mężczyzn

Pełna lista startowa wyścigu kobiet

Relację z wyścigu przeprowadzi stacja Eurosport 2 w sobotę od godziny 13.45.