PeletonKilka tygodni temu Polski Związek Kolarski opublikował projekt kalendarza wyścigów w roku 2015. Nas oczywiście interesują te szosowe.

Sezon szosowy w Polsce rozpocznie się 11 kwietnia w Dzierżoniowie, Kryterium “Boxmet Dzierżoniów”, które będzie pierwszą eliminacją Mistrzostw Polski w kryterium. Dzień później, standardowo w Sobótce kolarze powalczą w “Ślężańskim Mnichu”.

Jeśli chodzi o Mistrzostwa Polski w kryterium, to PZKol zaplanował siedem imprez. Dziwić może jedynie wybór finału tego cyklu. Zamiast serca Warszawy, mety tuż obok Pałacu Prezydenckiego, świetnej organizacji, tłumów kibiców (Memoriał Stanisława Królaka), wybrano Prudnik… i Memoriał Stanisława Szozdy, z całym szacunkiem do tej imprezy. Coś nam tu pachnie polityką…

Pierwszy polski wyścig z kalendarza UCI to Karpacki Wyścig Kurierów dla kolarzy do lat 23, który potrwa od 28 kwietnia do 3 maja.

Elita, tradycyjnie już z Baboszewie, rozpocznie walkę o punkty UCI w Memoriale Trochanowskiego. Dzień później w kalendarzu UCI zadebiutuje Memoriał Romana Siemińskiego, a kolarze powalczą w Mińsku Mazowieckim.

W kolejny weekend odbędzie się najważniejszy dla polskich ekip wyścig w pierwszej części sezonu, czyli Wyścig Szlakiem Grodów Piastowskich. Niestety „Grody” utraciły na prestiżu, ponieważ ranga wyścigu zmalała z poziomu 2.1 do 2.2, co oznacza, że na ten start nie mogą przyjechać ekipy z „drugiej dywizji” z innych krajów.

Do kalendarza UCI wróci Bałtyk-Karkonosze Tour, który otrzymał kategorię 2.2 i termin 20 – 24 maj.

W 2015 roku Szosowe Mistrzostwa Polski zorganizuje Czesław Lang i Lang Team! Miejsce – Sobótka, termin – 25-28 czerwca. Mamy nadzieję, że w końcu zobaczymy tę imprezę na żywo, pewnie w Telewizji Polskiej. Trzymamy kciuki!

Pierwszego lipca ruszy Wyścig Solidarności i Olimpijczyków (2.2), który potrwa do czwartego lipca. Niespełna trzy tygodnie później rozpocznie się nowa etapówka w kalendarzu – Podlasie Tour (2.2), która poprzedzi dobrze znany Wyścig Dookoła Mazowsza (2.2) (28.07-1.08).

W sierpniu odbędą się jeszcze trzy klasyki kategorii 1.2, czyli Memoriał Henryka Łasaka, Puchar Uzdrowisk Karpackich oraz Puchar Ministra Obrony Narodowej.

Ostatnie wyścigi szosowe w kalendarzu PZKol odbędą się na Podlasiu w Sokółce.

W sumie w kalendarzu znajdziemy 69 wyścigów.

Pełny projekt kalendarza PZKol na 2015 (szosa) > tutaj