Kamil GradekKamil Gradek, triumfator tegorocznej ProLigi, zakończył krajowe występy efektownym zwycięstwem w niedzielnym kryterium – Memoriale Józefa Gościły w podbiałostockich Krynkach.

Kolarz BDC MarcPol zaskoczył rywali akcją w końcówce i samotnie minął linię mety w centrum Sokółki. Na drugim miejscu ukończył wyścig jego klubowy kolega Adrian Banaszek, potwierdzając wysoką formę prezentowaną w ostatnich imprezach. Dzień wcześniej niespełna 19-letni syn dyrektora sportowego grupy BDC, a przed laty czołowego polskiego  zawodnika, dzień wcześniej wygrał w Sokółce pierwszą w karierze seniorską imprezę – zaliczany do ProLigi Memoriał Stanisława Kirpszy.

Podobnie jak w sobotę zwycięstwo nie przyszło kolarzom BDC łatwo. Silna grupa zawodników z Białorusi, z reprezentacją tego kraju, od startu narzuciła bardzo mocne tempo i na każdym punktowanym okrążeniu toczyła się ostra walka o premiowane miejsce. Na finiszach rywalizowali Gradek, Banaszek, Białorusin Aliaksandr Riabuszenko i inny z reprezentantów BDC – Robert Radosz. Rywalizacja była bardzo wyrównana, o ostatecznym wyniku przesądziła udana solowa akcja Gradka w końcowej części wyścigu.

“Nie popełniliśmy tego błędu co wczoraj i nie zlekceważyliśmy młodych, lecz bardzo silnych i licznie startujących zawodników z Białorusi. Można powiedzieć, że wyścig odbywał się pod nasze dyktando i to ekipa BDC rozdawała karty na trasie. Dwa pierwsze miejsca na dzisiejszym wyścigu dla naszej ekipy w pełni rekompensują mi mały smutek, że jednak to nie ja zwyciężyłem na swojej ziemi” – powiedział po wyścigu bardzo aktywny na trasie i szósty w końcowej klasyfikacji Piotr Kirpsza.

Okolice Sokółki przez cały weekend żyły kolarstwem, bowiem obok wyścigów elity, na tej samej pętli wokół miasta, choć na krótszych dystansach, rywalizowali w międzynarodowej obsadzie młodzicy, juniorzy i juniorki, a także amatorzy. Pomimo jesiennej pory słoneczna, ciepła aura sprzyjała zarówno uczestnikom, jak i kibicom oglądającym rywalizację na ulicach miasta.

Końcowa klasyfikacja kryterium – Memoriału Józefa Gościły

  • 1. Kamil Gradek (BDC MarcPol) 39 pkt
  • 2. Adrian Banaszek (BDC MarcPol) 21
  • 3. Aliaksandr Riabuszenko (Białoruś) 17
  • 4. Robert Radosz (BDC MarcPol) 15
  • 5. Jakub Soliński (Mostostal Puławy) 14
  • 6. Piotr Kirpsza (BDC MarcPol) 10

Źródło: PAP