aruFabio Aru (Astana) został zwycięzcą 18. etapu Vuelta a España. Alberto Contador (Tinkoff – Saxo) pozostał liderem klasyfikacji generalnej.

Osiemnasty etap hiszpańskiej Vuelty był przedostatnim, którego meta znajdowała się na podjeździe. Kolarze startowali z A Estrada, by po 161 kilometrach finiszować pod Monte Castrove en Meis. Finałowa wspinaczka ma 7 kilometrów długości o średnim nachyleniu 7 % i będzie pokonywana dwukrotnie.

Dopiero po prawie 70 kilometrach uformowała się ucieczka w składzie: Johan Le Bon (FDJ.fr), Luis Leon Sanchez (Caja Rural) i Hubert Dupont (Ag2r-La Mondiale). Prawdziwe emocje rozpoczęły się dopiero podczas pierwszego podjazdu pod Monte Castrove. Lulu Sanchez zgubił dwójkę z którą kręcił przez wiele kilometrów i samotnie pomknął w stronę mety. Hiszpan wygrał górską premię i powiększył przewagę w tej klasyfikacji. Na szczycie Sanchez miał kilka sekund przewagi nad dwójką:Alberto Losada (Katusha), Hubert Dupont (Ag2r-La Mondiale) i niespełna 20 sekund nad podzielonym już trochę peletonem.

Ucieczka została skasowana na zjeździe i wszystko rozpoczęło się jakby od początku. Tempo na czele dyktowali kolarze ekipy Sky. Na początku finałowego podjazdu zaatakował Christophe Le Mével (Cofidis, Solutions Crédits), ale jego odjazd został szybko skasowany. Chwilowe uspokojenie liderów wykorzystał na atak Warren Barguil (Giant – Shimano). Także Francuz szybko został doścignięty przez rywali. Kolejnym śmiałkiem był Jerome Coppel (Cofidis, Solutions Crédits), a jego atak skontrował Fabio Aru (Astana). Włoch przejechał obok Francuza i samotnie pojechał w stronę mety. Dwa kilometry przed metą do Aru dojechał Christopher Froome (Sky). Za nimi kręcili: Joaqium Rodriguez (Katusha), Alberto Contador (Tinkoff – Saxo) i Alejandro Valverde (Movistar).

Na ostatnich metrach Aru wyszedł z koła Froome’a i wygrał swój drugi etap na hiszpańskiej Vuelcie. Natomiast Froome dzięki tej akcji awansował na drugie miejsce w generalce i odrobił dwadzieścia sekund do liderującego Contadora. Trzecie miejsce na etapie wywalczył Valverde.

Wyniki:

1 Fabio ARU ITA AST 3:47:17
2 Christopher FROOME GBR SKY 1
3 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV 13
4 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT 13
5 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TCS 13
6 Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP BMC 17
7 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF 33
8 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT 48
9 Damiano CARUSO ITA CAN 48
10 Warren BARGUIL FRA GIA 48
11 Sergio PARDILLA BELLON ESP MTN 48
12 Daniel MARTIN IRL GRS 48
13 Dominik NERZ GER BMC +1:12
14 Jerome COPPEL FRA COF +1:12
15 Peio BILBAO ESP CJR +1:12
16 Romain SICARD FRA EUC +1:12
17 Giampaolo CARUSO ITA KAT +1:12
18 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +1:12
19 Maxime MEDEREL FRA EUC +1:15
20 Jacques JANSE VAN RENSBURG RSA MTN +1:35
21 Luis Angel MATE MARDONES ESP COF +1:36
22 Oliver ZAUGG SUI TCS +2:04
23 Maxime MONFORT BEL LTB +2:24
24 Wilco KELDERMAN NED BEL +2:24
25 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TCS +2:27
26 Christophe LE MEVEL FRA COF +2:45
27 Paolo TIRALONGO ITA AST +2:54
28 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +3:25
29 David ARROYO DURAN ESP CJR +3:32
30 Chris Anker SÖRENSEN DEN TCS +4:05
31 Cadel EVANS AUS BMC +4:17
32 Eduard VORGANOV RUS KAT +4:17
33 Alessandro DE MARCHI ITA CAN +4:39
34 Andrey ZEITS KAZ AST +4:53
35 Bart DE CLERCQ BEL LTB +4:53
36 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR GRS +4:53
37 Danilo WYSS SUI BMC +5:49
38 Hubert DUPONT FRA ALM +6:39
39 Laurens TEN DAM NED BEL +7:10
40 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +7:10
41 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +7:10
42 Ryder HESJEDAL CAN GRS +7:10
43 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY +8:11
44 Dario CATALDO ITA SKY +8:11
45 Philip DEIGNAN IRL SKY +8:11
46 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TCS +8:11
47 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT +10:46
48 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +10:46
49 Yury TROFIMOV RUS KAT +10:46
50 Dmitry KOZONTCHUK RUS KAT +10:46
51 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP CJR +11:55
52 Philippe GILBERT BEL BMC +13:57
53 Guillaume LEVARLET FRA COF +13:57
54 Vicente REYNES MIMO ESP IAM +13:57
55 Stef CLEMENT NED BEL +13:57
56 Winner ANACONA GOMEZ COL LAM +13:57
57 Geoffrey SOUPE FRA FDJ +13:57
58 Johan LE BON FRA FDJ +13:57
59 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI MTN +13:57
60 Daniel TEKLEHAIMANOT ERI MTN +13:57
61 Alexandr KOLOBNEV RUS KAT +13:57
62 Damiano CUNEGO ITA LAM +13:57
63 Paul MARTENS GER BEL +13:57
64 Cédric PINEAU FRA FDJ +13:57
65 Chad HAGA USA GIA +13:57
66 Louis MEINTJES RSA MTN +13:57
67 George BENNETT NZL CAN +13:57
68 Pieter SERRY BEL OPQ +13:57
69 Vincent JEROME FRA EUC +13:57
70 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +13:57
71 Natnael BERHANE ERI EUC +16:11
72 Dan CRAVEN NAM EUC +16:11
73 Amets TXURRUKA ESP CJR +16:11
74 Mikel LANDA MEANA ESP AST +16:11
75 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE ESP CJR +16:11
76 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP OPQ +16:11
77 Johannes FRÖHLINGER GER GIA +16:11
78 Jerome COUSIN FRA EUC +16:11
79 Martijn KEIZER NED BEL +16:11
80 Tobias LUDVIGSSON SWE GIA +16:11
81 Matthias KRIZEK AUT CAN +16:15
82 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +16:15
83 Alexey LUTSENKO KAZ AST +17:34
84 Sébastien HINAULT FRA IAM +20:49
85 Nikias ARNDT GER GIA +20:49
86 Yauheni HUTAROVICH BLR ALM +20:49
87 Filippo POZZATO ITA LAM +20:49
88 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL ALM +20:49
89 Kristof VANDEWALLE BEL TFR +20:49
90 Ramon SINKELDAM NED GIA +20:49
91 Adam YATES GBR OGE +20:49
92 Robert WAGNER GER BEL +20:49
93 Valerio CONTI ITA LAM +20:49
94 Mitchell DOCKER AUS OGE +20:49
95 Laurent MANGEL FRA FDJ +20:49
96 Yaroslav POPOVYCH UKR TFR +20:49
97 Greg HENDERSON NZL LTB +20:49
98 Adam HANSEN AUS LTB +20:49
99 Andrea GUARDINI ITA AST +20:49
100 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +20:49
101 Romain HARDY FRA COF +20:49
102 Matteo TOSATTO ITA TCS +20:49
103 Manuel QUINZIATO ITA BMC +20:49
104 Marcel AREGGER SUI IAM +20:49
105 Martin VELITS SVK OPQ +20:49
106 Bob JUNGELS LUX TFR +20:49
107 Romain ZINGLE BEL COF +20:49
108 Jonathan FUMEAUX SUI IAM +20:49
109 Lawrence WARBASSE USA BMC +20:49
110 Nikolas MAES BEL OPQ +20:49
111 Patrick GRETSCH GER ALM +20:49
112 Kristian SBARAGLI ITA MTN +20:49
113 Luis MAS BONET ESP CJR +20:49
114 Sander ARMEE BEL LTB +20:49
115 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +20:49
116 Fabio FELLINE ITA TFR +20:49
117 Jose Rodolfo SERPA PEREZ COL LAM +20:49
118 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +20:49
119 Wouter POELS NED OPQ +20:49
120 Koldo FERNANDEZ ESP GRS +20:49
121 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +20:49
122 Johan VAN SUMMEREN BEL GRS +20:49
123 Francesco LASCA ITA CJR +20:49
124 Imanol ERVITI ESP MOV +20:49
125 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +20:49
126 Jacopo GUARNIERI ITA AST +20:49
127 Jesse SERGENT NZL TFR +20:49
128 Sam BEWLEY NZL OGE +20:49
129 Pirmin LANG SUI IAM +20:49
130 Sébastien TURGOT FRA ALM +20:49
131 Jay Robert THOMSON RSA MTN +20:49
132 Yohan BAGOT FRA COF +20:49
133 Pim LIGTHART NED LTB +20:49
134 Antonio PIEDRA PEREZ ESP CJR +20:49
135 Karol DOMAGALSKI POL CJR +20:49
136 Guillaume BOIVIN CAN CAN +20:49
137 Maciej BODNAR POL CAN +20:49
138 Jasper STUYVEN BEL TFR +20:49
139 Michael Valgren ANDERSEN DEN TCS +20:49
140 Adriano MALORI ITA MOV +20:49
141 Daniil FOMINYKH KAZ AST +20:49
142 Paolo LONGO BORGHINI ITA CAN +20:49
143 Jaco VENTER RSA MTN +20:49
144 Jens DEBUSSCHERE BEL LTB +20:49
145 Maarten TJALLINGII NED BEL +20:49
146 Nathan HAAS AUS GRS +20:49
147 Gerald CIOLEK GER MTN +20:49
148 David MILLAR GBR GRS +20:49
149 Andrew TALANSKY USA GRS +20:49
150 Jimmy ENGOULVENT FRA EUC +20:49
151 Gert JOEAAR EST COF +20:49
152 Elia FAVILLI ITA LAM +20:49
153 Nathan BROWN USA GRS +20:49
154 Yannick MARTINEZ FRA EUC +20:49
155 Vegard BREEN NOR LTB +20:49
156 Rohan DENNIS AUS BMC +20:49
157 Daniele BENNATI ITA TCS +20:49
158 John DEGENKOLB GER GIA +20:49
159 Luke ROWE GBR SKY +20:49
160 Damien GAUDIN FRA ALM +20:49
161 Michael MATTHEWS AUS OGE +20:49
162 Roberto FERRARI ITA LAM +20:49
163 Simon CLARKE AUS OGE +21:02
164 Peter KENNAUGH GBR SKY +21:02
DNS Cameron MEYER AUS OGE
DNS Fabian CANCELLARA SUI TFR
DNF Koen DE KORT NED GIA
DNS Tom BOONEN BEL OPQ
DNS Robert GESINK NED BEL

Klasyfikacja generalna:
1 Alberto CONTADOR VELASCO ESP TCS 71:38:37
2 Christopher FROOME GBR SKY +1:19
3 Alejandro VALVERDE BELMONTE ESP MOV +1:32
4 Joaquin RODRIGUEZ OLIVER ESP KAT +2:29
5 Fabio ARU ITA AST +3:15
6 Daniel MARTIN IRL GRS +6:52
7 Samuel SANCHEZ GONZALEZ ESP BMC +6:59
8 Warren BARGUIL FRA GIA +9:12
9 Daniel NAVARRO GARCIA ESP COF +9:44
10 Damiano CARUSO ITA CAN +9:45
11 Daniel MORENO FERNANDEZ ESP KAT +12:49
12 Mikel NIEVE ITURALDE ESP SKY +14:15
13 Romain SICARD FRA EUC +18:15
14 Wilco KELDERMAN NED BEL +20:05
15 Giampaolo CARUSO ITA KAT +21:55
16 Maxime MONFORT BEL LTB +22:10
17 Sergio PARDILLA BELLON ESP MTN +22:33
18 Luis Angel MATE MARDONES ESP COF +30:16
19 Dominik NERZ GER BMC +31:51
20 Winner ANACONA GOMEZ COL LAM +36:54
21 David ARROYO DURAN ESP CJR +39:03
22 Christophe LE MEVEL FRA COF +44:26
23 Oliver ZAUGG SUI TCS +46:09
24 Jesus HERNANDEZ BLAZQUEZ ESP TCS +50:23
25 Ryder HESJEDAL CAN GRS +53:39
26 Przemyslaw NIEMIEC POL LAM +54:22
27 Andre Fernando S. Martins CARDOSO POR GRS +57:32
28 Mikel LANDA MEANA ESP AST +1:03:31
29 Chris Anker SÖRENSEN DEN TCS +1:08:54
30 Gorka IZAGUIRRE INSAUSTI ESP MOV +1:11:53
31 Jhoan Esteban CHAVES RUBIO COL OGE +1:13:20
32 José HERRADA LOPEZ ESP MOV +1:16:14
33 Jerome COPPEL FRA COF +1:16:54
34 Andrey AMADOR BAKKAZAKOVA CRC MOV +1:19:58
35 Wouter POELS NED OPQ +1:20:12
36 Paolo TIRALONGO ITA AST +1:21:47
37 Laurens TEN DAM NED BEL +1:27:17
38 Danilo WYSS SUI BMC +1:27:38
39 Pieter SERRY BEL OPQ +1:28:23
40 Bart DE CLERCQ BEL LTB +1:28:35
41 Maxime MEDEREL FRA EUC +1:29:47
42 Alexandr KOLOBNEV RUS KAT +1:31:24
43 Philippe GILBERT BEL BMC +1:32:25
44 Philip DEIGNAN IRL SKY +1:33:16
45 Amets TXURRUKA ESP CJR +1:39:22
46 Alberto LOSADA ALGUACIL ESP KAT +1:42:18
47 Kanstantsin SIUTSOU BLR SKY +1:42:29
48 Eduard VORGANOV RUS KAT +1:43:38
49 Cadel EVANS AUS BMC +1:46:05
50 Daniel TEKLEHAIMANOT ERI MTN +1:47:28
51 Adam HANSEN AUS LTB +1:49:32
52 Andrey ZEITS KAZ AST +1:50:11
53 Guillaume LEVARLET FRA COF +1:50:56
54 Luis Leon SANCHEZ GIL ESP CJR +1:52:26
55 Hubert DUPONT FRA ALM +1:55:12
56 Louis MEINTJES RSA MTN +1:59:47
57 Peio BILBAO ESP CJR +2:02:15
58 Andrew TALANSKY USA GRS +2:02:22
59 Sergio Miguel MOREIRA PAULINHO POR TCS +2:02:35
60 Alessandro DE MARCHI ITA CAN +2:02:39
61 Paul MARTENS GER BEL +2:03:02
62 Jacques JANSE VAN RENSBURG RSA MTN +2:03:34
63 Vicente REYNES MIMO ESP IAM +2:07:18
64 Tobias LUDVIGSSON SWE GIA +2:08:40
65 Manuel QUINZIATO ITA BMC +2:09:26
66 Jonathan CASTROVIEJO NICOLAS ESP MOV +2:13:46
67 Chad HAGA USA GIA +2:16:16
68 Dario CATALDO ITA SKY +2:17:16
69 Imanol ERVITI ESP MOV +2:20:01
70 Carlos VERONA QUINTANILLA ESP OPQ +2:24:48
71 Johan LE BON FRA FDJ +2:25:12
72 Bob JUNGELS LUX TFR +2:26:10
73 Stef CLEMENT NED BEL +2:26:19
74 Lawrence WARBASSE USA BMC +2:27:17
75 Romain HARDY FRA COF +2:29:30
76 Cédric PINEAU FRA FDJ +2:30:55
77 Rohan DENNIS AUS BMC +2:32:18
78 Simon CLARKE AUS OGE +2:32:35
79 Peter KENNAUGH GBR SKY +2:32:59
80 Michael MATTHEWS AUS OGE +2:34:33
81 Martijn KEIZER NED BEL +2:37:23
82 Jerome COUSIN FRA EUC +2:37:40
83 Yannick MARTINEZ FRA EUC +2:38:29
84 Kristof VANDEWALLE BEL TFR +2:40:27
85 Yury TROFIMOV RUS KAT +2:40:55
86 Damiano CUNEGO ITA LAM +2:41:07
87 Romain ZINGLE BEL COF +2:41:09
88 Javier MORENO BAZAN ESP MOV +2:41:19
89 Nathan BROWN USA GRS +2:41:35
90 Koldo FERNANDEZ ESP GRS +2:41:42
91 George BENNETT NZL CAN +2:41:45
92 Adam YATES GBR OGE +2:42:54
93 Jasper STUYVEN BEL TFR +2:46:24
94 Jose Rodolfo SERPA PEREZ COL LAM +2:47:49
95 Johannes FRÖHLINGER GER GIA +2:51:25
96 Filippo POZZATO ITA LAM +2:51:55
97 Merhawi KUDUS GHEBREMEDHIN ERI MTN +2:53:00
98 Dmitry KOZONTCHUK RUS KAT +2:53:07
99 Vincent JEROME FRA EUC +2:57:27
100 Javier Francisco ARAMENDIA LORENTE ESP CJR +2:57:59
101 Fabio FELLINE ITA TFR +3:02:23
102 Geoffrey SOUPE FRA FDJ +3:03:03
103 Elia FAVILLI ITA LAM +3:03:06
104 Daniele BENNATI ITA TCS +3:03:13
105 Kristian SBARAGLI ITA MTN +3:03:49
106 Paolo LONGO BORGHINI ITA CAN +3:04:06
107 Rinaldo NOCENTINI ITA ALM +3:04:22
108 Jens DEBUSSCHERE BEL LTB +3:05:09
109 Nikias ARNDT GER GIA +3:05:40
110 Antonio PIEDRA PEREZ ESP CJR +3:05:40
111 Sander ARMEE BEL LTB +3:06:16
112 Alexey LUTSENKO KAZ AST +3:06:28
113 Valerio CONTI ITA LAM +3:06:51
114 Vasil KIRYIENKA BLR SKY +3:07:30
115 Adriano MALORI ITA MOV +3:08:29
116 Sébastien HINAULT FRA IAM +3:09:49
117 Yohan BAGOT FRA COF +3:10:42
118 Matteo TOSATTO ITA TCS +3:11:26
119 Nikolas MAES BEL OPQ +3:12:36
120 Sergei CHERNETSKI RUS KAT +3:15:22
121 Maciej BODNAR POL CAN +3:16:26
122 Yaroslav POPOVYCH UKR TFR +3:18:04
123 Marcel AREGGER SUI IAM +3:19:27
124 Johan VAN SUMMEREN BEL GRS +3:19:37
125 Karol DOMAGALSKI POL CJR +3:19:45
126 John DEGENKOLB GER GIA +3:20:58
127 Luis MAS BONET ESP CJR +3:21:44
128 Matthias KRIZEK AUT CAN +3:21:49
129 Jaco VENTER RSA MTN +3:23:47
130 Michael Valgren ANDERSEN DEN TCS +3:26:11
131 Vegard BREEN NOR LTB +3:30:58
132 Pim LIGTHART NED LTB +3:33:02
133 Damien GAUDIN FRA ALM +3:33:08
134 Patrick GRETSCH GER ALM +3:33:24
135 Jesse SERGENT NZL TFR +3:34:44
136 Greg HENDERSON NZL LTB +3:36:34
137 Sam BEWLEY NZL OGE +3:37:13
138 Martin VELITS SVK OPQ +3:39:42
139 Ramon SINKELDAM NED GIA +3:40:27
140 Yauheni HUTAROVICH BLR ALM +3:43:22
141 Gerald CIOLEK GER MTN +3:44:36
142 David MILLAR GBR GRS +3:46:34
143 Jonathan FUMEAUX SUI IAM +3:47:42
144 Luke ROWE GBR SKY +3:48:13
145 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +3:48:26
146 Roberto FERRARI ITA LAM +3:48:37
147 Maarten TJALLINGII NED BEL +3:49:58
148 Dan CRAVEN NAM EUC +3:50:58
149 Nathan HAAS AUS GRS +3:51:32
150 Pirmin LANG SUI IAM +3:54:48
151 Mitchell DOCKER AUS OGE +3:56:28
152 Guillaume BOIVIN CAN CAN +3:57:18
153 Natnael BERHANE ERI EUC +3:59:07
154 Daniil FOMINYKH KAZ AST +3:59:34
155 Gert JOEAAR EST COF +4:04:27
156 Jacopo GUARNIERI ITA AST +4:05:40
157 Robert WAGNER GER BEL +4:05:55
158 Sébastien TURGOT FRA ALM +4:08:23
159 Jay Robert THOMSON RSA MTN +4:08:28
160 Francesco LASCA ITA CJR +4:10:19
161 Laurent MANGEL FRA FDJ +4:11:53
162 Jimmy ENGOULVENT FRA EUC +4:16:03
163 Carlos Alberto BETANCUR GOMEZ COL ALM +4:34:19
164 Andrea GUARDINI ITA AST +4:37:17

 

 

@ArekWaluga77

Foto:bettiniphoto.net