Greg van AvermatGreg van Avermaet (BMC Racing) wygrał etap Eneco Tour kończący się na podjeździe pod Kapelmuur. Nowym liderem został drugi na mecie Tom Dumoulin (Giant-Shimano).

Na harce na pofałdowanym odcinku ze startem i metą w Geraardsbergen, zdecydowali się dziś: Matteo Trentin (Omega Pharma – Quick Step), Jens Debusschere (Lotto-Belisol), Ivan Rovny (Tinkoff-Saxo), Pablo Lastras (Movistar). Najdłużej na czele utrzymali się najbardziej znani z tego towarzystwa, czyli Trentin oraz Lastras.

Belg i Hiszpan na ostatnich 20 kilometrach mieli minutę w zapasie nad poszarpanym na podjazdach peletonem, gdzie chwilę wcześniej bez skutecznie atakowali Philippe Gilbert (BMC Racing) oraz lider Lars Boom (Belkin Pro Cycling). Bardziej doświadczony Hiszpan próbował zgubić młodego Włocha, ale ta sztuka mu się nie udała. Ostatecznie skasowano ich na ostatnich 5 kilometrach.

Kontry spróbował Laurent de Vreese (Wanty Groupe Gobert), ale wszystko rozegrało się na finałowym wzniesieniu. 300 metrów przed szczytem zaatakował Greg van Avermaet (BMC Racing) i to on jako pierwszy zameldował się na kresce. Drugi był Tom Dumoulin (Giant-Shimano), który dzięki bonifikacie został nowym liderem imprezy. Na najniższym stopniu podium stanął Pavel Brutt (Katusha).

Wyniki:

1 Greg VAN AVERMAET BEL BMC 3:45:36
2 Tom DUMOULIN NED GIA 2
3 Pavel BRUTT RUS KAT 2
4 Matti BRESCHEL DEN TCS 2
5 Lars BOOM NED BEL 2
6 Niki TERPSTRA NED OPQ 6
7 Geraint THOMAS GBR SKY 6
8 Tim WELLENS BEL LTB 6
9 Filippo POZZATO ITA LAM 6
10 Philippe GILBERT BEL BMC 6
11 Sebastian LANGEVELD NED GRS 6
12 Fabian CANCELLARA SUI TFR 6
13 Andriy GRIVKO UKR AST 6
14 Julien VERMOTE BEL OPQ 6
15 Ben GASTAUER LUX ALM 6
16 Jens KEUKELEIRE BEL OGE 6
17 Jack BAUER NZL GRS 6
18 Alexandre PICHOT FRA EUC 6
19 Vincent JEROME FRA EUC 6
20 Manuel QUINZIATO ITA BMC 6
21 Viacheslav KUZNETSOV RUS KAT 6
22 Marco MARCATO ITA CAN 6
23 Arnold JEANNESSON FRA FDJ 6
24 Sep VANMARCKE BEL BEL 6
25 Julian KERN GER ALM 6
26 Zico WAEYTENS BEL TSV 6
27 Manuele MORI ITA LAM 6
28 Mirko SELVAGGI ITA WGG 6
29 Jelle VANENDERT BEL LTB 6
30 Thomas SPRENGERS BEL TSV 6
31 Laurens DE VREESE BEL WGG 6
32 Yves LAMPAERT BEL TSV 6
33 Jasha SÜTTERLIN GER MOV 20
34 Pablo LASTRAS GARCIA ESP MOV 26
35 Simon GESCHKE GER GIA 40
36 Salvatore PUCCIO ITA SKY 40
37 Francisco José VENTOSO ALBERDI ESP MOV 40
38 Dylan VAN BAARLE NED GRS 40
39 Yoann OFFREDO FRA FDJ 40
40 Jean-Pierre DRUCKER LUX WGG 54
41 Jose Joaquin ROJAS GIL ESP MOV 54
42 Bram TANKINK NED BEL +1:43
43 Reinardt JANSE VAN RENSBURG RSA GIA +1:43
44 Roy CURVERS NED GIA +1:45
45 Borut BOZIC SLO AST +1:45
46 Jurgen ROELANDTS BEL LTB +1:55
47 Steve CHAINEL FRA ALM +2:11
48 Silvan DILLIER SUI BMC +2:25
49 Matteo TRENTIN ITA OPQ +3:27
50 Jens DEBUSSCHERE BEL LTB +3:27
51 Guillaume VAN KEIRSBULCK BEL OPQ +4:00
52 Dayer Uberney QUINTANA ROJAS COL MOV +4:28
53 Leigh HOWARD AUS OGE +8:52
54 Alex DOWSETT GBR MOV +8:52
55 Christian KNEES GER SKY +8:52
56 Danilo HONDO GER TFR +8:52
57 Kristijan KOREN SLO CAN +8:52
58 Jan POLANC SLO LAM +8:52
59 Marcel SIEBERG GER LTB +8:52
60 Edvald BOASSON HAGEN NOR SKY +8:52
61 Pavel KOCHETKOV RUS KAT +8:52
62 Gert DOCKX BEL LTB +8:52
63 Nick NUYENS BEL GRS +8:52
64 Tom BOONEN BEL OPQ +8:52
65 Roy JANS BEL WGG +8:52
66 Danny VAN POPPEL NED TFR +8:52
67 Rohan DENNIS AUS BMC +8:52
68 Boy VAN POPPEL NED TFR +8:52
69 Bryan NAULLEAU FRA EUC +8:52
70 Tim DE TROYER BEL WGG +8:52
71 Elia FAVILLI ITA LAM +8:52
72 Karsten KROON NED TCS +8:52
73 Gijs VAN HOECKE BEL TSV +8:52
74 Maarten WYNANTS BEL BEL +8:52
75 Arman KAMYSHEV KAZ AST +8:52
76 Gediminas BAGDONAS LTU ALM +8:52
77 Thomas LEEZER NED BEL +8:52
78 Tim DECLERCQ BEL TSV +10:25
79 Anthony ROUX FRA FDJ +10:25
80 Michael VAN STAEYEN BEL TSV +10:25
81 Ruslan TLEUBAYEV KAZ AST +10:25
82 Geoffrey SOUPE FRA FDJ +10:25
83 Fabio SABATINI ITA CAN +10:25
84 Stig BROECKX BEL LTB +10:25
85 Kevin VAN MELSEN BEL WGG +10:25
86 Paolo LONGO BORGHINI ITA CAN +10:25
87 Stijn DEVOLDER BEL TFR +10:25
88 Moreno MOSER ITA CAN +10:25
89 Eugenio ALAFACI ITA TFR +10:25
90 Nathan HAAS AUS GRS +10:25
91 Tyler FARRAR USA GRS +10:25
92 Tom STAMSNIJDER NED GIA +10:25
93 Frederik VEUCHELEN BEL WGG +10:25
94 Brian BULGAC NED GIA +10:25
95 Jesse SERGENT NZL TFR +10:25
96 Enrique SANZ ESP MOV +10:25
97 Nikolay TRUSOV RUS TCS +10:25
98 Evgeny PETROV RUS TCS +10:25
99 Tom VEELERS NED GIA +10:25
100 Bauke MOLLEMA NED BEL +10:25
101 Mathew HAYMAN AUS OGE +10:25
102 Benoît VAUGRENARD FRA FDJ +10:25
103 Jos VAN EMDEN NED BEL +10:38
104 Mikhail IGNATYEV RUS KAT +12:20
105 Andrea GUARDINI ITA AST +12:20
106 David BOUCHER FRA FDJ +12:20
107 Patrick GRETSCH GER ALM +12:20
108 Valentin IGLINSKIY KAZ AST +12:20
109 Aidis KRUOPIS LTU OGE +12:20
110 Ramunas NAVARDAUSKAS LTU GRS +12:20
111 Iljo KEISSE BEL OPQ +12:20
112 Ivan ROVNY RUS TCS +12:20
113 José Ivan GUTIERREZ PALACIOS ESP MOV +12:20
114 Maximiliano Ariel RICHEZE ARG LAM +12:20
115 Gatis SMUKULIS LAT KAT +12:20
116 Morgan LAMOISSON FRA EUC +12:20
117 Niccolo BONIFAZIO ITA LAM +12:20
118 Maxime DANIEL FRA ALM +12:20
119 Gert STEEGMANS BEL OPQ +12:20
120 Evan HUFFMAN USA AST +12:20
121 Kenneth VAN BILSEN BEL TSV +12:20
122 Alexsandr DYACHENKO KAZ AST +12:20
123 Laurent PICHON FRA FDJ +12:20
124 Giacomo NIZZOLO ITA TFR +12:20
125 Davide APPOLLONIO ITA ALM +12:20
126 Daniel OSS ITA BMC +12:20
127 Davide CIMOLAI ITA LAM +12:20
128 Marcus BURGHARDT GER BMC +12:29
129 Jens MOURIS NED OGE +12:31
130 Matthew Harley GOSS AUS OGE +12:31
131 Michael HEPBURN AUS OGE +12:31
132 Luka MEZGEC SLO GIA +12:34
133 Nathan EARLE AUS SKY +12:36
134 Damien HOWSON AUS OGE +12:36
135 David MILLAR GBR GRS +12:36
136 Yohann GENE FRA EUC +12:41
137 Jean Marc MARINO FRA CAN +12:41
138 Tony HUREL FRA EUC +12:41
139 Luke ROWE GBR SKY +12:54
140 Christopher SUTTON AUS SKY +12:55
141 Stijn STEELS BEL TSV +13:03
142 Barry MARKUS NED BEL +14:56
143 Yannick MARTINEZ FRA EUC +14:56
144 Ian STANNARD GBR SKY +15:10
DNF Aleksei TCATEVICH RUS KAT
DNF Michal KOLÁR SVK TCS
DNF Nacer BOUHANNI FRA FDJ
DNF Alexis GOUGEARD FRA ALM
DNF Stephen CUMMINGS GBR BMC
DNF Alberto BETTIOL ITA CAN
DNS Zdenek STYBAR CZE OPQ
DNS Alexander PORSEV RUS KAT

Klasyfikacja generalna:
1. 71 DUMOULIN Tom NED GIA 16:34:29
2. 11 BOOM Lars NED BEL 0:00:02
3. 37 QUINZIATO Manuel ITA BMC 0:00:11
4. 140 GRIVKO Andriy UKR AST 0:00:14
5. 68 THOMAS Geraint GBR SKY 0:00:21
6. 121 BRUTT Pavel RUS KAT 0:00:23
7. 17 VANMARCKE Sep BEL BEL 0:00:24
8. 38 VAN AVERMAET Greg BEL BMC 0:00:25
9. 5 TERPSTRA Niki NED OPQ
10. 106 KEUKELEIRE Jens BEL OGE 0:00:28
11. 31 GILBERT Philippe BEL BMC
12. 41 CANCELLARA Fabian SUI TFR 0:00:31
13. 8 VERMOTE Julien BEL OPQ 0:00:33
14. 81 LANGEVELD Sebastian NED GRS 0:00:36
15. 124 KUZNETSOV Viacheslav RUS KAT 0:00:42
16. 28 WELLENS Tim BEL LTB 0:00:49
17. 55 MARCATO Marco ITA CAN 0:00:51
18. 188 WAEYTENS Zico BEL TSV 0:01:00
19. 196 SELVAGGI Mirko ITA WGG 0:01:01
20. 148 SÜTTERLIN Jasha GER MOV 0:01:05
21. 195 DE VREESE Laurens BEL WGG 0:01:06
22. 82 BAUER Jack NZL GRS 0:01:09
23. 164 GASTAUER Ben LUX ALM
24. 156 MORI Manuele ITA LAM 0:01:12
25. 26 VANENDERT Jelle BEL LTB
26. 86 VAN BAARLE Dylan NED GRS
27. 175 JEROME Vincent FRA EUC 0:01:18
28. 91 BRESCHEL Matti DEN TCS 0:01:20
29. 145 VENTOSO ALBERDI F. ESP MOV 0:01:25
30. 113 JEANNESSON Arnold FRA FDJ 0:01:26
31. 185 SPRENGERS Thomas BEL TSV 0:01:27
32. 180 PICHOT Alexandre FRA EUC 0:01:28
33. 69 PUCCIO Salvatore ITA SKY 0:01:33
34. 114 OFFREDO Yoann FRA FDJ 0:01:41
35. 198 DRUCKER Jean-Pierre LUX WGG 0:01:53
36. 168 KERN Julian GER ALM 0:02:21
37. 15 TANKINK Bram NED BEL 0:02:36
38. 131 BOZIC Borut SLO AST 0:02:53
39. 33 DILLIER Silvan SUI BMC 0:03:17
40. 24 ROELANDTS Jurgen BEL LTB 0:04:07
41. 146 ROJAS GIL J. ESP MOV 0:04:26
42. 7 VAN KEIRSBULCK G. BEL OPQ 0:04:55
43. 142 QUINTANA Dayer COL MOV 0:06:21
44. 144 LASTRAS GARCIA Pablo ESP MOV 0:06:59
45. 74 GESCHKE Simon GER GIA 0:07:09
46. 75 JANSE VAN RENSBURG R. RSA GIA 0:08:49
47. 73 CURVERS Roy NED GIA 0:09:03
48. 53 KOREN Kristijan SLO CAN 0:09:12
49. 143 DOWSETT Alex GBR MOV 0:09:19
50. 44 HONDO Danilo GER TFR 0:09:30
51. 2 BOONEN Tom BEL OPQ 0:09:36
52. 186 VAN HOECKE Gijs BEL TSV 0:09:39
53. 18 WYNANTS Maarten BEL BEL 0:09:40
54. 109 HOWARD Leigh AUS OGE 0:09:43
55. 61 BOASSON HAGEN Edvald NOR SKY 0:09:44
56. 194 JANS Roy BEL WGG 0:09:49
57. 92 KROON Karsten NED TCS 0:09:59
58. 169 CHAINEL Steve FRA ALM 0:10:04
59. 6 TRENTIN Matteo ITA OPQ 0:10:06
60. 153 POZZATO Filippo ITA LAM 0:10:07
61. 155 FAVILLI Elia ITA LAM 0:10:13
62. 184 LAMPAERT Yves BEL TSV 0:10:37
63. 25 SIEBERG Marcel GER LTB 0:10:46
64. 85 NUYENS Nick BEL GRS 0:10:48
65. 162 BAGDONAS Gediminas LTU ALM
66. 23 BROECKX Stig BEL LTB 0:11:01
67. 98 TRUSOV Nikolay RUS TCS 0:11:19
68. 83 FARRAR Tyler USA GRS 0:11:25
69. 54 LONGO BORGHINI Paolo ITA CAN 0:11:28
70. 14 MOLLEMA Bauke NED BEL 0:11:31
71. 123 KOCHETKOV Pavel RUS KAT 0:11:46
72. 46 SERGENT Jesse NZL TFR 0:11:47
73. 47 VAN POPPEL Boy NED TFR 0:12:18
74. 147 SANZ Enrique ESP MOV 0:12:19
75. 64 KNEES Christian GER SKY 0:12:37
76. 141 GUTIERREZ PALACIOS J. ESP MOV 0:12:55
77. 161 APPOLLONIO Davide ITA ALM 0:13:03
78. 43 DEVOLDER Stijn BEL TFR 0:13:11
79. 154 CIMOLAI Davide ITA LAM
80. 110 KRUOPIS Aidis LTU OGE 0:13:29
81. 22 DEBUSSCHERE Jens BEL LTB 0:13:34
82. 76 MEZGEC Luka SLO GIA 0:13:37
83. 134 GUARDINI Andrea ITA AST 0:13:40
84. 179 GENE Yohann FRA EUC 0:13:43
85. 103 HAYMAN Mathew AUS OGE 0:14:03
86. 174 HUREL Tony FRA EUC 0:14:10
87. 183 STEELS Stijn BEL TSV 0:14:11
88. 192 VEUCHELEN Frederik BEL WGG 0:14:12
89. 16 VAN EMDEN Jos NED BEL 0:14:35
90. 12 LEEZER Thomas NED BEL
91. 187 VAN BILSEN Kenneth BEL TSV 0:14:41
92. 67 SUTTON Christopher AUS SKY 0:15:12
93. 116 ROUX Anthony FRA FDJ 0:15:45
94. 178 NAULEAU Bryan FRA EUC 0:15:51
95. 107 MOURIS Jens NED OGE 0:15:54
96. 157 RICHEZE M. ARG LAM 0:15:56
97. 88 MILLAR David GBR GRS 0:16:21
98. 4 STEEGMANS Gert BEL OPQ 0:16:31
99. 13 MARKUS Barry NED BEL 0:16:38
100. 78 VEELERS Tom NED GIA 0:16:54
101. 133 KAMYSHEV Arman KAZ AST 0:17:14
102. 138 TLEUBAYEV Ruslan KAZ AST 0:17:48
103. 181 VAN STAEYEN Michael BEL TSV 0:17:59
104. 182 DECLERCQ Tim BEL TSV 0:18:00
105. 112 BOUCHER David FRA FDJ 0:18:07
106. 95 PETROV Evgeny RUS TCS 0:18:08
107. 65 ROWE Luke GBR SKY 0:18:24
108. 160 POLANC Jan SLO LAM 0:18:39
109. 96 ROVNI Ivan RUS TCS 0:18:57
110. 122 IGNATYEV Mikhail RUS KAT 0:19:17Eneco Tour
111. 42 ALAFACI Eugenio ITA TFR 0:19:48
112. 48 VAN POPPEL Danny NED TFR 0:20:13
113. 137 IGLINSKIY Valentin KAZ AST 0:20:20
114. 45 NIZZOLO Giacomo ITA TFR 0:20:53
115. 3 KEISSE Iljo BEL OPQ 0:20:59
116. 77 STAMSNIJDER Tom NED GIA 0:21:11
117. 72 BULGAC Brian NED GIA 0:21:12
118. 117 SOUPE Geoffrey FRA FDJ 0:21:22
119. 34 DENNIS Rohan AUS BMC 0:21:36
120. 197 VAN MELSEN Kevin BEL WGG 0:22:27
121. 176 LAMOISSON Morgan FRA EUC 0:22:44
122. 199 DE TROYER Tim BEL WGG 0:23:07
123. 104 HEPBURN Michael AUS OGE 0:23:29
124. 118 VAUGRENARD Benoît FRA FDJ
125. 152 BONIFAZIO Niccolo ITA LAM 0:23:33
126. 66 STANNARD Ian GBR SKY 0:24:20
127. 29 DOCKX Gert BEL LTB 0:24:36
128. 127 SMUKULIS Gatis LAT KAT 0:24:46
129. 165 GRETSCH Patrick FRA ALM 0:25:28
130. 36 OSS Daniel ITA BMC 0:25:30
131. 87 HAAS Nathan AUS GRS 0:25:42
132. 115 PICHON Laurent FRA FDJ 0:25:48
133. 163 DANIEL Maxime FRA ALM 0:26:39
134. 57 MOSER Moreno ITA CAN 0:27:55
135. 58 SABATINI Fabio ITA CAN 0:28:46
136. 84 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU GRS 0:29:58
137. 32 BURGHARDT Marcus GER BMC 0:30:02
138. 177 MARTINEZ Yannick FRA EUC 0:30:27
139. 102 GOSS Matthew Harley AUS OGE 0:30:52
140. 63 EARLE Nathan AUS SKY 0:30:53
141. 56 MARINO Jean Marc FRA CAN 0:31:11
142. 132 DYACHENKO Alexandr KAZ AST 0:33:03
143. 105 HOWSON Damien AUS OGE 0:34:57
144. 136 HUFFMAN Evan USA AST 0:36:08

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej Gucwa