Z Łodzi do Jarosławia prowadzi trasa 25 Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Solidarności i Olimpijczyków.  Po raz pierwszy w biało-czerwonym trykocie z orłem na piersi zaprezentuje się Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat Polkowice).

Impreza zacznie się 2 lipca od przejazdu oddanej do użytku ulicy Piotrkowskiej, a zakończy 5 lipca na przepięknym Rynku w Jarosławiu. Od tego sezonu, WSiO posiada kategorię 2.2 UCI, czyli o jedno “oczko” mniejszą niż do tej pory.

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków 2014

Rozegranych zostanie pięć etapów, a trasa ma długość 734,7 km. Trasa prowadzić będzie zawodników przez pięć województw: łódzkie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie i podkarpackie.

2 lipca. Etapy w województwie łódzkim

Kolarze rozpoczną zmagania już w środę o godz. 10.30 startem honorowym na ulicy Piotrkowskiej. Pół godziny później sędzia da sygnał do startu ostrego na osiedlu Olechów na ulicy Zakładowej. Trasa pierwszego etapu liczy 115 km km i będzie prowadzić przez Andrespol, Brójce, Czarnocin, Wolbórz (w każdej z tych miejscowości rozegrane zostaną premie specjalne) do Sulejowa. Tam kolarze wjadą dwukrotnie, pierwszy raz rozegrają lotny finisz, a potem po pętli wokół miasta walczyć będą o zwycięstwo na mecie etapu (pomiędzy godz. 13.34 i 13.50).

Jeszcze tego samego dnia kolumna wyścigu przemieści się do Zduńskiej Woli, gdzie na ulicy Łaskiej odbędzie się najpierw start honorowy (godz. 18.30), a po przejeździe ulicami miasta – start ostry (godz. 18.40). Kolarze pojadą przez Widawę, gdzie będą finiszować dwukrotnie najpierw w walce o premię specjalną, a następnie lotnym finiszu. Stamtąd przez Burzenin (premia specjalna) do Sieradza. Finisz na Rynku (pomiędzy godz. 20.30 i 20.50) po przejechaniu 82,3 km.

3 lipca. Kierunek Kielce

Kolarze wystartują w Przedborzu o godz. 14.15 na Rynku, a następne rywalizować będą na 75-kilometrowej pętli wokół miasta. Pojadą najpierw do Gorzkowiczek, gdzie powalczą o bonifikaty na pierwszym lotnym finiszu, a następnie o premie specjalne w Mierzynie, Ręcznie i Przedborzu.Tak około godz. 16 zmienią kierunek i ruszą na ziemie świętokrzyską. Do Kielc dotrą przez Krasocin (premia specjalna), Łopuszno, Piekoszów (lotne finisze). Meta została wyznaczona na ulicy warszawskiej przed galerią Korona, gdzie przed dwoma laty, wykorzystując ukształtowanie terenu, rozegrano najszybszy finisz na świecie. Zwycięzca Konrad Dąbkowski z grupy BDC wjechał na metę z rekordową prędkością 80,4 km/h. Być może w tym roku uda się pojechać jeszcze szybciej. W Kielcach kolarze, po przejechaniu 162,3 km zakończą zmagania pomiędzy godz. 18 i 18.25.

4 lipca. Etap Królewski

Etap z Nowego Sącza do Krosna będzie najdłuższym i najtrudniejszym podczas jubileuszowego wyścigu. Na trasie liczącej 206,5 km rozegranych zostanie aż sześć górskich premii. Droga prowadzi przez Beskid Sądecki i Niski, ale najtrudniejszy będzie ostatni podjazd pod zamek Kamieniec pod Krosnem. Trzykrotnie kolarze wspinać się będą krętą, wąską drogą pod miejsce, gdzie hrabia Aleksander Fredro napisał „Zemstę“.

Start honorowy na Rynku w Nowym Sączu odbędzie się o godz. 13.30, a ostry o 14 w Nawojowej. Na początek trzy premie górskie w Kotowie (2 kategoria) na 14 km i Małastowie (2 kategoria) na 68 km. Potem w Dębowcu lotny finisz, najłagodniejsza premia górska w Łajscach (3 kategoria) i kolejny finisz w Tarnowcu. Ostatnie 60 km rozegranych zostanie na pętli Krosno – Zamek Kamieniec (premie górskie na 167, 183 i 199 kilometrze). Kto z zawodników straci kontakt z najlepszymi na ostatnim podjeździe, będzie miał tylko 7,4 km do odrobienia strat do mety.

Finisz zostanie rozegrany na ulicy Wisłoczej przy wjeździe w ulicę Lwowską. Kolarze dotrą tam około godziny 18 (według założeń pomiędzy godz. 18.55 – 19.26 – średnia szybkość na tym etapie w zależności od warunków atmosferycznych może wynieść 38-42 km/h).

5 lipca. Meta w Jarosławiu

Jubileuszowy wyścig zakończymy etapem ze Strzyżowa (początek godz. 11) do Jarosławia (144 km), który będzie prowadził przez niezwykłe krajobrazy Pogórza Dynowskiego. Na trasie ustanowione zostały cztery górskie premie na 28, 44, 66, 81 kilometrze. Nim kolarze rozpoczną wspinaczkę, zrobią pętlę wokół Strzyżowa I wrócą na miejscowy rynek, by rozegrać walkę o premię specjalną (około godz 11.30). Później sprinterzy też będą mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności w Dynowie i Kańczudze. Z tej ostatniej premii przez Przeworsk pojadą do Jarosławia, gdzie około godz. 14 rozpoczną trzy okrążenia po mieście, z których każde liczyć będzie nieco ponad 4 km. Po raz ostatni na rynku pojawią się pomiędzy godz. 14.20-14.40 rozgrywając finisz o zwycięstwo. Po zakończeniu etapu odbędzie się dekoracja najlepszych zawodników i drużyn.

Kolarze:

franczak matysiak podlaski

Na liście startowej oprócz najlepszych polskich ekip, znajdują się także zagraniczne składy. Z numerem jeden na plecach pojedzie ubiegłoroczny triumfator – Vitaly Popkov (ISD Continental Team). Po raz pierwszy w koszulce mistrza Polski zaprezentuje się nam Bartek Matysiak (CCC Polsat Polkowice). Uwaga także na zawodnika ekipy Team Idea – Włocha Christiana Delle Stelle, który ostatnio triumfował w wyścigu Dookoła Słowenii.

Ekipa Mexller desygnowała na tę imprezę Kamila Zielińskiego, który w tej imprezie zajął czwarte miejsce przed rokiem. Kamil Gradek i Paweł Bernas (obaj BDC MarcPol) mogą zrewanżować się rywalom za nieudane mistrzostwa Polski ze startu wspólnego. O sile ActiveJet w klasyfikacji generalnej stanowić mogą medaliści z Sobótki – Michał Podlaski oraz Paweł Franczak, który będzie cennym ogniwem w rozprowadzeniu Konrada Dąbkowskiego.

Pełna lista startowa tutaj

 

Źródło: własne+Wyścig Solidarności i Olimpijczyków