Josef Cerny 2W sezonie 2014 po raz pierwszy wyłoniony zostanie mistrz Polski w kryterium. Rywalizacja o biało-czerwoną koszulkę rozpocznie się w Dzierżoniowie 5 kwietnia, a zakończy w Warszawie, 24 sierpnia. 

Łącznie mistrzowski cykl liczyć będzie 6 eliminacji. We wszystkich wystartuje elita kobiet, juniorki i juniorzy, a w 5 eliminacjach ścigać się będzie elita mężczyzn oraz orlicy.

Pierwsze punkty zostaną rozdane w najbliższy weekend, podczas Międzynarodowego Kryterium Kolarskiego „Boxmet Dzierżoniów 2014″ – Memoriał Dyrektora LO SMS Zdzisława Szepke. Kolejne dwie eliminacje rozegrane zostaną w połowie maja, najpierw podczas Ogólnopolskiego Wyścigu Ulicznego o Puchar Firmy PAMA w Smochowicach (część Poznania) – 17 maja, w następnego dnia w Częstochowie – 18 maja. Międzynarodowe Kryterium Kolarskie o Srebrną Szprychę Miasta Koła będzie czwartą odsłoną mistrzostw Polski i odbędzie się 6 lipca. Niespełna miesiąc później, w Grucznie swój dorobek będą mogły powiększyć panie oraz juniorzy. Elita mężczyzn i orlicy nie będą tam startować. Mistrza Polski w kryterium poznamy w Warszawie, po V Memoriale Stanisława Królaka.

– Mistrzostwa Polski w kryterium to jedna z dróg w poszukiwaniach najlepszych polskich sprinterów. Chcemy, by mieli oni gdzie się „objeżdżać” i rozwijać swoje sprinterskie umiejętności. Chcemy także wspierać organizatorów poprzez zwiększanie prestiżu ich kryteriów. Warto nawiązać do wyścigów sprzed lat, kiedy to czołówka polskiego sprintu rywalizowała w takich kryteriach jak „O Puchar Dziennika Łódzkiego”, „4 asy Fiata”, czy też “Nocne Kryterium Kolarskie o Puchar Prezydenta Miasta Stargard Szczeciński” – mówi prezes Polskiego Związku Kolarskiego, Wacław Skarul.

W Mistrzostwach Polski w Kryterium Ulicznym startować mogą nie tylko polscy, ale też zagraniczni kolarze. W klasyfikacji końcowej pod uwagę będą jednak brani jedynie zawodnicy z naszego kraju. W każdej eliminacji punkty do “generalki” zdobywać będzie 8 najlepszych. Szczegóły punktacji zawarte są w regulaminie.

Regulamin Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym

Imprezy zaliczane do MP:
• I eliminacja – 05.04.2014 – Międzynarodowego Kryterium Kolarskiego „Boxmet Dzierżoniów 2014″ – Memoriał Dyrektora LO SMS Zdzisława Szepke
• II eliminacja – 17.05.2014 – Ogólnopolski Wyścig Uliczny o Puchar Firmy PAMA – Poznań (Krzyżowniki-Smochowice)
• III eliminacja – 18.05.2014 – Częstochowa
• IV eliminacja – 06.07.2014 – Międzynarodowe Kryterium Kolarskie o Srebrną Szprychę Miasta Koła
• V eliminacja – 02.08.2014 – Gruczno (juniorzy, elita kobiet, U-23 kobiet, juniorki)
• VI eliminacja (finał) 24.08.2014 – V Memoriał Stanisława Królaka – Warszawa

 

Źródło: Pzkol