Simone PonziSimone Ponzi (Astana) po skutecznym finiszu z rozciągniętego peletonu wygrał 1. etap i założył tym samym koszulkę lidera Vuelta a Burgos.

Wyścig Vuelta a Burgos rozpoczął się od 139. kilometrowego, pofałdowanego docinka ze startem i meta w Burgos. Do ucieczki dnia zabrali się: Fabricio  Ferrari (Caja Rural), Jorge Azanza (Euskaltel-Euskadi), Illart Zuazubiscar (Euskadi), Vasyli Kiryienka (Sky), Christian Meier (Orica GreenEdge) oraz Paolo Tiralongo (Astana).

Ich przewaga na 45 km przed kreską wynosiła mniej niż 2 minuty i było już pewne, że zwycięzca etapowy i pierwszy lider Vuelta a Burgos na pewno nie jedzie w czołówce.

Ucieczkę skasowano a w samej końcówce atakować próbował m.in Anthony Geslin (FDJ.fr). Francuz mimo ambitnej jazdy nie zdołał jednak zameldować się na mecie przed rozciągniętym peletonem.

Finisz po zwycięstwo wygrał Simone Ponzi (Astana). Włoch pokonał swojego rodaka – Daniele Ratto (Cannondale), który ostatnio dobrze spisywał się także w Tour de Pologne. Trzeci był kolejny zawodnik, który aktywnie jechał w naszym narodowym Tourze – Sergei Chernetski (Katusha).

Ponzi został pierwszym liderem wyścigu.

Top 10:

1. Simone Ponzi AST 3h16:34
2. Daniele Ratto CAN m.t.
3. Sergei Chernetski KAT m.t.
4. Anthony Roux FDJ a 4″
5. Benoit Vaugrenard FDJ a 6″
6. Mikael Cherel ALM a 7″
7. Rinaldo Nocentini ALM a 7″
8. Giovanni Visconti MOV a 7″
9. Samuel Sánchez EUS a 7″
10. Giampaolo Caruso KAT a 7″

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej