stage_18_map_670Decydujący o losach wyścigu odcinek Giro d’Italia to górska czasówka do Polsy o długości 20,6 kilometra.

Kolarze będą wspinać się po górach na wschód od jeziora Garda. Rampa startowa zostanie ustawiona  w miejscowości Mori na wysokości 187 metrów. Meta z kolei na 1205 metrach w Polsie. Podjazd charakteryzuje się średnim, 5 % nachyleniem. Maksymalne nachylenie to 10 %. Druga część wzniesienia jest zdecydowanie trudniejsza.Na ostatnich 6 km (po lekkim wypłaszczeniu i zjeździe) średnie nachylenie wynosi blisko 7 %.

 Choć różnice czasowe nie będą ogromne, to bardzo możliwe, że ten odcinek ustali końcowe wyniki wyścigu. Liczymy na dobrą jazdę Przemysława Niemca (Lampre-Merida) i Rafała Majki (Team Saxo-Tinkoff), którzy mają duże szanse na poprawienie swoich miejsc w generalce.

Profil:

stage_18_profile_670Symbolem miejscowości jest przybytek Montalbano di Mori. Ponadto w wiosce Pannone, położonej na 760 m.n.p.m, w val di Gresta, znajdziemy ruiny średniowiecznego zamku Castelgresta, należące kiedyś do rodziny szlacheckiej z Castelbarcos.

Miasto znane jest również z festiwalu Ganzega d’Autunno, który odbywa się zawsze w pierwszy weekend października. Obchody Dni Jesieni Ganzega zostały zapoczątkowane po zakończeniu I wojny światowej, aby przywrócić pogodę ducha, w dziesiątkowanej społeczności Trydenckiej
Odbywa się tutaj również Grostalda św. Józefa. Podczas obchodów, można skosztować różnorakich łakoci. Wszystko wywodzi się od starożytnego kultu ludu Maurów do Najświętszej Maryi Panny i świętego Józefa, którzy pielgrzymowali Montalbano. Zmęczenie wędrówką, siadali, spożywali posiłek oraz podziwiali jakże przepiękny widok skalnych gór (przypominające nasze polskie Pieniny). Tradycyjnie święto obchodzi się równolegle z pierwszym dniem wiosny. Każdy uczestnik obchodów powinien skosztować marendot -przekąskę, opartą na rzodkiewce, jajku na twardo oraz grostoi(odpowiednik naszych faworków).

Faworyci według naszosie.pl:

1. Vincenzo Nibali (Astana)
2. Cadel Evans (BMC Racing)
3. Carlos Betancur (AG2R La Monidale)

mapki: gazzetta.it

Andrzej