2_0139073_1_thumb2Tony Martin wygrał ostatni etap Wyścigu Dookoła Kraju Basków.  Niemiec pokonał rewelacyjnego dziś Nairo Quintanę (Movistar), który dzięki dobremu wynikowi został zwycięzcą klasyfikacji generalnej. Benat Intxausti (Movistar) zajął dziś trzecie miejsce.

Ostatnią odsłoną Vuelta al País Vasco była 24 km jazda indywidualna na czas wokół Beasain. Na starcie mieliśmy dziś tylko 73 zawodników, gdyż podczas wczorajszego etapu wycofało się aż 75 kolarzy. Trasa czasówki była bardzo trudna, do pokonania były 3 podjazdy: Alto de Liernia (7,3 % nachylenia), Zerain (6,9 % nachylenia) i Alto de Olaberria (12,1 % nachylenia). Przed etapem różnica w klasyfikacji generalnej między pierwszą piątką miała tylko 10 sekund, więc mogliśmy się spodziewać walki na całego.

Bardzo wysoko poprzeczkę zawiesił aktualny mistrz świata w tej specjalności, Tony Martin (Omega Pharma – Quick Step). Był jednym z pierwszych, który wystartował do dzisiejszego etapu i wykręcił czas 35 minut i 5 sekund, jadąc zwłaszcza bardzo dobrze drugą część odcinka. Po przejechaniu półmetka przez wszystkich zawodników prowadził Martin, drugi był Nairo Quintana (Movistar) z 7 sekundową stratą, a trzeci jego kolega z zespołu Benat Intxausti, który tracił 16 sekund. W tym momencie wirtualnym liderem był Quintana, przed Richie Porte (Sky) i Sergio Henao (Sky), ale różnice dalej oscylowały wokół kilkunastu sekund.

Wszystko miało się rozstrzygnąć w drugiej części etapu, zwłaszcza na Alto de Olaberria. Dość słabo zaprezentował się Alberto Contador (Saxo – Tinkoff), który zakończył etap z czasem gorszym o ponad minutę od Martina. Pięknie pojechał Nairo Quintana, który zajmując drugie miejsce dziś, wygrał całkowitą klasyfikację generalną. Richie Porte zajął ostatecznie drugie, a Sergio Henao trzecie miejsce w GC.

Arek Waluga

Poprzedni artykułPaulina Brzeźna-Bentkowska zwycięża w Dzierżoniowie. Konwa najlepszym juniorem.
Następny artykułKoncert CCC Polsat Polkowice w Dzierżoniowie! Triumf Matysiaka (Wyniki+foto)