Nairo QuintanaNairo Quintana (Movistar) wygrał deszczowy, 4. etap Vuelta al Pais Vasco. Koszulkę lidera utrzymał Sergio Henao (Sky Team).

Czwarty dzień rywalizacji w wyścigu Dookoła Kraju Basków to odcinek kończący się na podjeździe pod Arrate. Finałowy podjazd liczył niecałe 10 kilometrów, a łączny dystans odcinka to 151,6 km.

W dzisiejszej ucieczce znaleźli się: Peter Velits (Omega Pharma – Quick Step), Eduard Vorganov (Katusha), Daniele Ratto (Cannondale), Rein Taaramae (Cofidis) oraz Matteo Montaguti (Ag2r). 40 kilometrów przed metą, czołówka wciąż miała 4 minuty przewagi.

Wkrótce tempa nie wytrzymali Vorganov i Taaramae, a pozostała trójka wjeżdżając na finałowy podjazd miała 1 minutę i 5o sekund w zapasie. Z peletonu wyskoczyli: Jose Herrada (Movistar), Simon Spilak (Katusha) oraz Peter Weening (Orica GreenEdge).

Słowak i Włoch, którzy znajdowali się w ucieczce dnia zostali skasowani na 5 km przed kreską na rzecz Weeninga i Spilaka. Zawodnik Katushy, który plasował się w czołówce klasyfikacji generalnej oderwał się od rywala i samotnie kontynuował jazdę.

Słoweniec został skasowany na 1,5 km przed kreską przez grupkę faworytów w której kręcił m.in lider – Sergio Henao (Sky Team). W samej końcówce czujnie pojechał Nairo Quintana (Movistar), który mógł cieszyć się z etapowego zwycięstwa. Drugi był Henao, a trzeci Alberto Contador (Saxo-Tinkoff)

Top 15:

. Nairo Quintana (Movistar Team) 3:58:52
2. Sergio Luis Henao (Sky) a 2
3. Alberto Contador (Saxo-Tinkoff) m.t.
4. Carlos Betancur (Ag2r La Mondiale) m.t.
5. Simon Spilak (Katusha) m.t.
6. Richie Porte (Sky) m.t.
7. Jean Christope Peraud (Ag2r La Mondiale) m.t.
8. Pieter Weening (Orica-Greenedge) a 16
9. Samuel Sánchez (Euskaltel-Euskadi) a 23
10. Alberto Losada (Katusha) a 24
11. Wouter Poels (Vacansoleil-DCM) m.t.
12. Damiano Cunego (Lampre-Merida) m.t.
13. Giampaolo Caruso (Katusha) a 27
14. John Gadret (Ag2r La Mondiale) m.t.
15. Diego Ulissi (Lampre-Merida) m.t.

Klasyfikacja generalna top 3:

1. Sergio Luis Henao (Sky)
2. Nairo Quintana (Movistar Team) a 6
3. Richie Porte (Sky) a 10

 

Foto: bettiniphoto.net

Andrzej