Tiso12spWłoski producent części rowerowych firma Tiso zaprezentowała niedawno swój najnowszy produkt – prototypową 12 biegową bezprzewodową „grupę” szosową. „Grupę” ponieważ według informacji dostępnych od producenta w jej skład wchodzą klamkomanetki, przednia i tylna przerzutka, sekcja zasilająco-sterująca oraz kaseta.

Klamki wyglądają podobnie, do tych które znajdziemy w grupie Shimano Di2. Za zmianę biegów odpowiedzialny jest pojedynczy przełącznik biegunowy. Co w praktyce oznacza, że przyciskając jego górną część wrzucimy wyższy, a dolną niższy bieg. Samo rozwiązanie nie wygląda wyjątkowo estetycznie. Dźwignia wydaje się być zrobiona z aluminium, czy będzie dostępny wariant karbonowy na razie nie wiadomo.

Obie przerzutki podłączone są przewodem do jednostki sterującej umiejscowionej na dolnej rurze, która komunikuje się z manetkami prawdopodobnie poprzez kodowany sygnał radiowy lub Bluetooth. Sama jednostka ma być zasilana zwykłymi bateriami AAA, co tłumaczy jej dosyć pokaźny rozmiar. Producent zapewnia, że wersja produkcyjna będzie mniejsza od zaprezentowanej.

W materiale filmowym udostępnionym przez Tiso, można także zobaczyć bezprzewodowego pilota umożliwiającego sterowanie przerzutkami. Możemy jedynie spekulować, że to rozwiązanie umożliwi montaż pilota w dowolnym miejscu na kierownicy.

Zaprezentowana kaseta posiada 12 przełożeń 11-29T, jest wykonana z tytanu i ma ważyć jedynie 150g. Nie wiadomo na razie nic na szerokości łańcucha ani czy kaseta wymagać będzie specjalnego bębenka. Producent podaje, że jego system jest kompatybilny z napędami firm Shimano, SRAM i Campagnolo zarówno 10-cio jak i 11-to biegowymi.

Nie ma na razie oficjalnych danych na temat wagi zestawu, jednak biorąc pod uwagę rozmiar samej jednostki sterującej, trudno sobie wyobrazić aby ta grupa była lżejsza niż rozwiązania innych producentów. Mimo to Tiso zapewnia, że waga jest jednym priorytetów.

Cenowo ma być taniej od oferty Shimano czy Campagnolo, także instalacja ma być prostsza z powodu mniejszej ilości przewodów. Zamówienia mają być przyjmowane już w styczniu, a nowi właściciele będą mogli się cieszyć tym gadżetem już na wiosnę. Skusi się ktoś ?