Miguel Ángel Rubiano (Androni-Giocattoli)  po pięknej solowej akcji okazał się najlepszy na 6. etapie Giro d`Italia! Znakomicie pojechał Michał Gołaś (Omega Pharma – Quick Step), który uciekał od 20 kilometra i na mecie zajął 3. miejsce! Różowa koszulka trafiła na piersi Adriano Malori`ego (Lampre-ISD). Na 10. pozycji przyjechał następny z biało-czerwonych, Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step)!

Barwy peleton wyścigu Dookoła Włoch rywalizował dziś na najtrudniejszym jak do tej pory etapie Rosa Corsa. Dystans wynosił 210 kilometrów pomiędzy miejscowościami Urbino i  Porto Sant’Elpidio. Trasa była pofałdowana. Na jednym z podjazdów znajdował się szutrowy odcinek.

Na około 20 kilometrze z przodu pojawiła się ucieczka w której kręcili: Manuel Belletti (AG2R), Alfredo Balloni (Farnese Vini), Dominique Rollin (FDJ-BigMat), Jack Bauer (Garmin-Barracuda), Aliaksandr Kuchynski (Katusha), Miguel Rubiano Chavez (Androni Giocattolli), Jens Keukeleire (Orica GreenEdge), Gatis Smukulis (Katusha), Pablo Lastras (Movistar), Dennis Van Winden (Rabobank), Cesare Benedetti (NetApp), Luke Roberts (Saxo Bank), Adriano Malori (Lampre-ISD), Michał Gołaś (Omega Pharma Quick Step) i Alexsandr Dyachenko (Astana).

Przewaga uciekinierów maksymalnie wyniosła 8 minut i 35 sekund. Premię górską na najtrudniejszym dziś podjeździe Passo della Cappella wygrał Rubiano, przed naszym Michałem Gołasiem. Wkrótce również doszło do selekcji i z przodu pozostali już tylko: Malori (Lampre), Rubiano (Androni), Dyachenko (Astana), Smukulis (Katusha), Bauer (Garmin), Gołaś (Omega Pharma-Quick Step), Roberts (Saxo Bank) i Benedetti (NetApp).

Na 70 kilometrów przed metą, grupka z Polakiem w składzie miała około 7 minut przewagi nad zasadniczą grupą, z której co chwile odpadał ówczesny lider – Ramunas Navardauskas (Garmin-Barracuda). Tempo w peletonie dyktowała drużyna Liquigas-Cannondale z Maciejem Bodnarem na czele.

Na ostatniej górskiej premii Montegranaro mocniej pociągnął mistrz Włoch w jeździe indywidualnej na czas – Malori i z tyłu zostali Roberts. Smukulis oraz Bauer. Na szczycie zaatakował Kolumbijczyk Rubiano, który tym samym zapewnił sobie prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

Dzielny kolarz z Ameryki Południowej nie spoczął na laurach i zdecydował się na blisko 30 kilometrowy, solowy atak na metę. Peleton tracił  do piątki około 4 minut.

Zasadnicza grupa nie miała już szans na dogonienie grupki Polaka, jednak ta zlekceważyła atak kolarza Androni Giocattolii, który na 10 kilometrów przed końcem miał nawet półtorej minuty przewagi. Wreszcie zmordowany 28-latek wpadł na metę i cieszył się z największego sukcesu w karierze.

Chwilę później o drugie miejsce finiszowali pozostali uciekinierzy. Z tego pojedynku obronną ręką wyszedł Włoch Adriano Malori. Mistrz swojego kraju w jeździe indywidualnej na czas został również nowym liderem wyścigu.

Tuż za nim finiszował Michał Gołaś. Dzielny kolarz z Torunia dzięki swoim wysiłkom wskoczył na drugie miejsce w generalce! Nie był to koniec sukcesów naszych rodaków, ponieważ bardzo dobrze z peletonu zafiniszował Michał Kwiatkowski. Kolejny z kolarzy z Torunia zajął na etapie 10. miejsce, a w generalce awansował na 11. pozycję. W klasyfikacji do lat 25 jest trzeci!

Top 15:

1. Miguel Ángel Rubiano (Androni-Giocattoli) 5:38:30
2. Adriano Malori (Lampre-ISD) a 1:10
3. Michal Golas (Omega Pharma-Quick Step) m.t.
4. Alexandr Dyachenko (Astana) m.t.
5. Cesare Benedetti (NetApp) m.t.
6. Daryl Impey (Orica-GreenEDGE) a 1:51
7. Filippo Pozzato (Farnese Vini) m.t.
8. Fabio Sabatini (Liquigas-Cannondale) m.t.
9. Francisco Ventoso (Movistar Team) m.t.
10. Michal Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) m.t.
11. Geoffrey Soupe (FDJ-BigMat) m.t.
12. Giovanni Visconti (Movistar Team) m.t.
13. Jan Bakelants (RadioShack-Nissan) m.t.
14. Fabio Felline (Androni-Giocattoli) m.t.
15. Lars Ytting Bak (Lotto-Belisol) m.t.