Andre Greipel (Lotto-Belisol) odniósł trzecie zwycięstwo w sezonie, wygrywając szósty, ostatni etap Santos Tour Down Under. Niemiec na ulicznej trasie pokonał Marka Renshawa (Rabobank) oraz Alessandro Petacchiego (Lampre-ISD). W całym wyścigu, triumfował Simon Gerrans (GreenEdge).

Kolarze rywalizowali dziś w Adelaide City Council Street Circuit, czyli na ulicznej trasie stworzonej w Adelajdzie. W sumie kolarze musieli pokonać 20 rund, co dało 90 km. Po wielu harcach i akcjach zaczepnych, sprinterskie pociągi doprowadziły do masowego sprintu.

Po raz trzeci w tym wyścigu, najlepszy okazał się niemiecki sprinter Andre Greipel. Potężnie zbudowany zawodnik pokonał kolarza gospodarzy, Marka Renshawa oraz Włocha Alessandro Petacchiego.

W klasyfikacji generalnej Alejandro Valverde (Movistar), nie zdołał zdobyć żadnej bonifikaty, więc nie wyprzedził Simona Gerransa. Mistrz Australii może się cieszyć, z pierwszej wygranej dla swojej nowej ekipy w wyścigu WorldTour. Osiem sekund do zwycięzcy, stracił Tiago Machado (RadioShack-Nissan-Trek). Jarosław Marycz (SaxoBank) ukończył rywalizację na 102. miejscu, ze stratą ponad 30 minut do najlepszych.

Najważniejsze momenty 6. etapu można zobaczyć tutaj

Wyniki 6. etapu:

1André Greipel (Ger) Lotto-Belisol1:56:48
2Mark Renshaw (Aus) Rabobank
3Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD
4Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ – BigMat
5Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar
6Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling
7Romain Feillu (Fra) Vacansoleil -DCM
8Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank
9Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale
10Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale
11Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
12Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil -DCM
13Luca Paolini (Ita) Katusha
14Michael Rogers (Aus) Sky Procycling
15William Bonnet (Fra) FDJ – BigMat
16Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda
17Borut Bozic (Slo) Astana
18Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep
19Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep
20Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep
21Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol
22Robbie Hunter (RSA) Garmin-Barracuda
23Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan
24Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan
25Alejandro Valverde (Spa) Movistar
26Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE
27Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE
28Michael Matthews (Aus) Rabobank
29José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar
30Steele Von Hoff (Aus) UNI SA – Australia
31Eduard Vorganov (Rus) Katusha
32Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana
33Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha
34Angel Madrazo (Spa) Movistar
35Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan
36Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan
37Martin Kohler (Swi) BMC
38Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
39Mattéo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
40Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi
41Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep
42Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep
43Imanol Erviti (Spa) Movistar
44Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
45Javier Moreno (Spa) Movistar
46Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia
47Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
48Gatis Smukulis (Lat) Katusha
49Adam Blythe (GBr) BMC
50Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil -DCM
51Kristijan Koren (Slo) Liquigas – Cannondale
52Jos Van Emden (Ned) Rabobank
53Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan
54Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia
55Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol
56Greg Van Avermaet (Bel) BMC
57Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol
58Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan
59Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan
60Wilco Kelderman (Ned) Rabobank
61Adrián Saez (Spa) Euskaltel-Euskadi
62Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
63Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
64Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank0:00:16
65Jacopo Guarnieri (Ita) Astana
66Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling0:00:17
67Jérémy Roy (Fra) FDJ – BigMat
68Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling
69Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM
70Maxim Belkov (Rus) Katusha
71Danny Pate (USA) Sky Procycling
72Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda
73Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank
74Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
75Giampaolo Caruso (Ita) Katusha
76William Clarke (Aus) UNI SA – Australia
77Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank0:00:27
78Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol
79Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE0:00:30
80Matt Goss (Aus) GreenEDGE
81Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling
82Stuart O’grady (Aus) GreenEDGE
83Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank0:00:36
84David Lopez (Spa) Movistar
85Sandy Casar (Fra) FDJ – BigMat
86Davide Vigano (Ita) Lampre – ISD
87Mathias Frank (Swi) BMC
88Oscar Freire (Spa) Katusha
89Francesco Masciarelli (Ita) Astana
90Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda
91Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi
92Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil -DCM
93Alessandro Ballan (Ita) BMC
94Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana
95Lachlan Norris (Aus) UNI SA – Australia
96Tom Palmer (Aus) UNI SA – Australia
97Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep0:00:41
98Matthew Brammeier (Irl) Omega Pharma-QuickStep
99Grega Bole (Slo) Lampre – ISD
100Anders Lund (Den) Team Saxo Bank
101Federico Canuti (Ita) Liquigas – Cannondale
102Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas – Cannondale0:00:54
103Graeme Brown (Aus) Rabobank0:00:58
104Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol0:01:02
105Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank
106Alan Marangoni (Ita) Liquigas – Cannondale0:01:05
107Stefano Agostini (Ita) Liquigas – Cannondale
108Daniele Ratto (Ita) Liquigas – Cannondale
109Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda
110Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi
111Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil -DCM
112Manuel Quinziato (Ita) BMC
113Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD
114Wouter Mol (Ned) Vacansoleil -DCM
115Jussi Veikkanen (Fin) FDJ – BigMat
116Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD
117Marcus Burghardt (Ger) BMC0:01:38
118Tom Leezer (Ned) Rabobank0:01:42
119Leigh Howard (Aus) GreenEDGE
120Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE0:02:15
121Dmitri Muravyev (Kaz) Astana0:02:43
122Assan Bazayev (Kaz) Astana0:02:44
123Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Barracuda0:02:48
124Jonas Jörgensen (Den) Team Saxo Bank0:03:03
125Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi0:04:28
126Massimo Graziato (Ita) Lampre – ISD0:05:02
DNFAndreas Klier (Ger) Garmin-Barracuda
DNFArnaud Courteille (Fra) FDJ – BigMat
DNFVictor Cabedo (Spa) Euskaltel-Euskadi
DNFPablo Urtasun Perez (Spa) Euskaltel-Euskadi

Klasyfikacja końcowa:

1Simon Gerrans (Aus) GreenEDGE20:46:12
2Alejandro Valverde (Spa) Movistar
3Tiago Machado (Por) RadioShack-Nissan0:00:08
4Michael Rogers (Aus) Sky Procycling0:00:14
5Rohan Dennis (Aus) UNI SA – Australia
6Jan Bakelants (Bel) RadioShack-Nissan0:00:16
7Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Procycling0:00:18
8Javier Moreno (Spa) Movistar0:00:23
9Michael Matthews (Aus) Rabobank0:00:29
10Eduard Vorganov (Rus) Katusha0:00:32
11Jack Bauer (NZl) Garmin-Barracuda0:00:34
12Linus Gerdemann (Ger) RadioShack-Nissan0:00:42
13Gerald Ciolek (Ger) Omega Pharma-QuickStep0:00:47
14Angel Madrazo (Spa) Movistar0:01:15
15Martin Kohler (Swi) BMC0:01:16
16Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar0:01:27
17Serge Pauwels (Bel) Omega Pharma-QuickStep0:01:28
18Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale0:02:30
19Xavier Florencio Cabrè (Spa) Katusha0:02:33
20José Ivan Gutierrez (Spa) Movistar
21Wilco Kelderman (Ned) Rabobank
22Kristijan Koren (Slo) Liquigas – Cannondale0:02:35
23Bernard Sulzberger (Aus) UNI SA – Australia
24Alessandro Ballan (Ita) BMC0:02:36
25Jérémy Roy (Fra) FDJ – BigMat0:03:00
26Luis Leon Sanchez (Spa) Rabobank0:03:01
27Adam Hansen (Aus) Lotto-Belisol0:03:02
28Sandy Casar (Fra) FDJ – BigMat0:03:11
29Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Barracuda0:03:22
30Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale0:03:33
31Julien Vermote (Bel) Omega Pharma-QuickStep0:03:41
32Greg Van Avermaet (Bel) BMC
33Jens Voigt (Ger) RadioShack-Nissan
34Luke Roberts (Aus) Team Saxo Bank0:03:42
35Matthew Lloyd (Aus) Lampre – ISD0:03:50
36Giampaolo Caruso (Ita) Katusha0:03:58
37Oscar Freire (Spa) Katusha0:04:07
38Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil -DCM0:04:12
39Ryder Hesjedal (Can) Garmin-Barracuda0:04:17
40Gorka Izagirre Inausti (Spa) Euskaltel-Euskadi0:04:48
41Daniele Bennati (Ita) RadioShack-Nissan0:05:37
42Mathias Frank (Swi) BMC0:06:16
43Vincente Reynes Mimo (Spa) Lotto-Belisol0:07:19
44Sérgio Paulinho (Por) Team Saxo Bank0:07:55
45Maxim Belkov (Rus) Katusha0:08:09
46Geraint Thomas (GBr) Sky Procycling0:08:30
47Cameron Meyer (Aus) GreenEDGE0:09:01
48Jay Mccarthy (Aus) UNI SA – Australia0:11:25
49Federico Canuti (Ita) Liquigas – Cannondale0:12:53
50Jussi Veikkanen (Fin) FDJ – BigMat0:13:02
51Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale0:14:00
52Gatis Smukulis (Lat) Katusha0:14:16
53Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling0:15:21
54Mirko Selvaggi (Ita) Vacansoleil -DCM0:15:40
55Hayden Roulston (NZl) RadioShack-Nissan0:16:06
56Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel-Euskadi0:17:15
57Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil -DCM0:18:13
58Thomas De Gendt (Bel) Vacansoleil -DCM0:18:41
59William Bonnet (Fra) FDJ – BigMat0:18:47
60Danilo Hondo (Ger) Lampre – ISD
61Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana0:19:07
62Fabio Sabatini (Ita) Liquigas – Cannondale0:19:57
63Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
64Matteo Trentin (Ita) Omega Pharma-QuickStep0:19:59
65Romain Sicard (Fra) Euskaltel-Euskadi0:20:04
66David Lopez (Spa) Movistar0:21:09
67Daniele Ratto (Ita) Liquigas – Cannondale0:21:20
68Jonathan Cantwell (Aus) Team Saxo Bank0:21:28
69Danny Pate (USA) Sky Procycling0:21:32
70Tom Leezer (Ned) Rabobank0:22:12
71Francesco Masciarelli (Ita) Astana0:22:30
72Jesse Sergent (NZl) RadioShack-Nissan0:23:51
73André Greipel (Ger) Lotto-Belisol0:24:04
74Nathan Haas (Aus) Garmin-Barracuda0:24:11
75Andrew Fenn (GBr) Omega Pharma-QuickStep0:24:32
76Romain Feillu (Fra) Vacansoleil -DCM0:24:37
77Steele Von Hoff (Aus) UNI SA – Australia
78Luca Paolini (Ita) Katusha
79Mark Renshaw (Aus) Rabobank0:25:17
80Grega Bole (Slo) Lampre – ISD0:25:18
81Gert Steegmans (Bel) Omega Pharma-QuickStep0:25:33
82Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Belisol0:25:41
83Adrián Saez (Spa) Euskaltel-Euskadi0:25:52
84Jonas Jörgensen (Den) Team Saxo Bank0:25:53
85Wouter Mol (Ned) Vacansoleil -DCM0:26:19
86Davide Vigano (Ita) Lampre – ISD0:26:55
87Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale0:27:26
88Mattéo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale0:27:29
89Jacopo Guarnieri (Ita) Astana0:27:46
90Lachlan Norris (Aus) UNI SA – Australia0:28:05
91Ricardo Garcia Ambroa (Spa) Euskaltel-Euskadi0:28:34
92Alan Marangoni (Ita) Liquigas – Cannondale0:28:35
93Stefano Agostini (Ita) Liquigas – Cannondale
94Davide Cimolai (Ita) Lampre – ISD
95Matthew Brammeier (Irl) Omega Pharma-QuickStep0:28:39
96Olivier Kaisen (Bel) Lotto-Belisol0:29:52
97Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana0:30:19
98Robbie Hunter (RSA) Garmin-Barracuda0:31:08
99William Clarke (Aus) UNI SA – Australia0:31:49
100Martijn Maaskant (Ned) Garmin-Barracuda0:32:37
101Matt Goss (Aus) GreenEDGE0:32:38
102Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank0:32:49
103Mauro Da Dalto (Ita) Liquigas – Cannondale0:33:16
104Stuart O’grady (Aus) GreenEDGE0:33:39
105Imanol Erviti (Spa) Movistar0:33:53
106Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ – BigMat0:36:52
107Alessandro Petacchi (Ita) Lampre – ISD
108Manuel Belletti (Ita) AG2R La Mondiale0:37:02
109Greg Henderson (NZl) Lotto-Belisol0:37:12
110Tom Palmer (Aus) UNI SA – Australia0:37:38
111Graeme Brown (Aus) Rabobank0:38:00
112Marcus Burghardt (Ger) BMC0:38:40
113Manuel Quinziato (Ita) BMC0:38:44
114Borut Bozic (Slo) Astana0:38:53
115Anders Lund (Den) Team Saxo Bank0:39:34
116Takashi Miyazawa (Jpn) Team Saxo Bank0:39:55
117Dmitri Muravyev (Kaz) Astana0:40:22
118Jos Van Emden (Ned) Rabobank0:40:30
119Massimo Graziato (Ita) Lampre – ISD0:42:21
120Robbie Mcewen (Aus) GreenEDGE0:43:33
121Adam Blythe (GBr) BMC
122Leigh Howard (Aus) GreenEDGE0:45:15
123Kenny Van Hummel (Ned) Vacansoleil -DCM0:46:23
124Alex Dowsett (GBr) Sky Procycling0:46:53
125Luke Durbridge (Aus) GreenEDGE0:47:01
126Assan Bazayev (Kaz) Astana0:50:01

Andrzej