W nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego, w australijskiej Adelajdzie odbędzie się Cancer Council Classic. Coroczne kryterium, poprzedza start pierwszego w każdym sezonie wyścigu WorldTour – Santos Tour Down Under.

Na „rozgrzewkę” przed pierwszym poważnym wyścigiem w 2012 roku, kolarze pokonają 51 kilometrów na krótkich rundach w centrum miasta. W sumie zawodnicy muszą przejechać 30 okrążeń. Każde z nich, liczy sobie 1,7 kilometra.

Tytułu z przed roku, bronić będzie Matthew Goss. Australijczyk w poprzednim roku reprezentował barwy HTC-Highroad, obecnie ściga się dla nowej ekipy GreenEdge. Młody zawodnik nie będzie miał łatwego zadania, ponieważ na trasie tegorocznej edycji nie zabraknie światowej klasy sprinterów. W składzie jego ekipy, jest również kilku innych potencjalnych triumfatorów.  Są to nowy Mistrz Australii Simon Gerrans oraz doświadczony Robbie McEwen (zwycięzca Cancer Counsil Classic z 2006 i 2009 roku).

W składzie Lotto-Belisol pojadą Andre Greipel oraz Greg Henderson, który wygrał tutaj przed dwoma laty. Katusha to przede wszystkim Oscar Freire, a Garmin-Baracuda to Heinrich Haussler i jego zdolny, młody rodak Nathan Haas. Bardzo silny skład przywiezie Sky Team. Co prawda w barwach brytyjskiej ekipy nie zobaczymy Marka Cavendisha, za to „podniebni” w swoim składzie mają takich sprinterów jak: Edvald Boasson Hagen, Geraint Thomas czy Chris Sutton. Adam Blythe jest najlepszym sprinterem w kadrze BMC-Racing na ten wyścig, a w barwach Lampre-ISD zobaczymy ich najszybszą trójkę: Grega Bole, Danilo Hondo oraz Alessandro Petacchiego. Włoch Daniele Bennati ma dobrze zafiniszować dla RadioShack-Nissan-Trek. Holenderski Rabobank liczy na swoje australijskie trio sprinterów: Graeme Brown, Michael Matthews oraz Mark Renshaw. Ten ostatni wygrał tu w 2007.r. Zaskoczyć może również młody Holender – Wilco Kelderman. Nowy nabytek Ag2r-La Mondiale, Manuel Beletti z pewnością zaznaczy swoją obecność. Silnymi, sprinterskimi duetami dysponują drużyny Astana i Vacansoleil-DCM. Ci pierwsi mogą liczyć na Boruta Bozicia lub Jacopo Guarinieriego. Z kolei w holenderskiej drużynie, po raz pierwszy razem wystąpią Romain Feillu i Kenny Van Hummel. Ekipa Omega Pharma-Quick Step pracować będzie na Geralda Ciolka, a FDJ-BigMat na Yauhieni`a Hutarovich`a

Poprzedni zwycięzcy:

2011 : Matthew Goss (AUS)
2010 : Greg Henderson (NZL)
2009 : Robbie McEwen (AUS)
2008 : André Greipel (ALL)
2007 : Mark Renshaw (AUS)
2006 : Robbie McEwen (AUS)

Top 10 z 2011 roku:

1 Matthew Goss HTC-Highroad 1:05:12
2 Mark Renshaw HTC-Highroad st
3 Robbie McEwen Radio Shack st
4 Elia Viviani Liquigas-Cannondale st
5 Chris Sutton Sky Procycling st
6 Davide Vigano Leopard Trek st
7 Ben Swift Sky Procycling st
8 Jose Joaquin Rojas Movistar st
9 Fabio Sabatini Liquigas-Cannondale st
10 Allan Davis Astana

Lista startowa:

GreenEdge Cycling Team
1- Cameron Meyer (Aus)
2- Robbie Mcewen (Aus)
3- Luke Durbridge (Aus)
4- Simon Gerrans (Aus)
5- Matt Goss (Aus)
6- Stuart O’Grady (Aus)
7- Leigh Howard (Aus)

Lotto Belisol Team

11- Andre Greipel (All)
12- Vicente Reynes (Esp)
13- Marcel Sieberg (All)
14- Adam Hansen (Aus)
15- Gregory Henderson (NZl)
16- Jurgen Roelandts (Bel)
17- Olivier Kaisen (Bel)

Katusha Team

21- Oscar Freire (Esp)
22- Maxim Belkov (Rus)
23- Giampaolo Caruso (Ita)
24- Luca Paolini (Ita)
25- Xavier Florencio Cabrè (Esp)
26- Eduard Vorganov (Rus)
27- Gatis Smukulis (Let)

Team Garmin – Barracuda

31- Ryder Hesjedal (Can)
32- Jack Bauer (NZl)
33- Robbie Hunter (AfS)
34- Nathan Haas (Aus)
35- Heinrich Haussler (Aus)
36- Andreas Klier (All)
37- Martijn Maaskant (Hol)

Sky Pro Cycling

41- Edvald Boasson Hagen (Nor)
42- Geraint Thomas (GBr)
43- Christopher Sutton (Aus)
44- Alex Dowsett (GBr)
45- Michael Rogers (Aus)
46- Danny Pate (USA)
47- Mathew Hayman (Aus)

BMC Racing Team

51- Alessandro Ballan (Ita)
52- Mathias Frank (Sui)
53- Adam Blythe (GBr)
54- Marcus Burghardt (All)
55- Martin Kohler (Sui)
56- Manuel Quinziato (Ita)
57- Greg Van Avermaet (Bel)

Lampre-ISD

61- Alessandro Petacchi (Ita)
62- Grega Bole (Slo)
63- Davide Cimolai (Ita)
64- Massimo Graziato (Ita)
65- Danilo Hondo (All)
66- Matthew Lloyd (Aus)
67- Davide Vigano (Ita)

Radioshack-Nissan

71- Daniele Bennati (Ita)
72- Linus Gerdemann (All)
73- Ben Hermans (Bel)
74- Tiago Machado (Por)
75- Hayden Roulston (NZl)
76- Jesse Sergent (NZl)
77- Jens Voigt (All)

Rabobank Cycling Team

81- Luis Leon Sanchez (Esp)
82- Michael Matthews (Aus)
83- Tom Leezer (Hol)
84- Mark Renshaw (Aus)
85- Jos Van Emden (Hol)
86- Graeme Brown (Aus)
87- Wilco Kelderman (Hol)

Movistar Team

91- Alejandro Valverde (Esp)
92- Jose Ivan Gutierrez (Esp)
93- David Lopez (Esp)
94- Angel Madrazo (Esp)
95- Imanol Erviti (Esp)
96- Javier Moreno (Esp)
97- Jose Joaquin Rojas (Esp)

FDJ – Big Mat

101- Sandy Casar (Fra)  
102- William Bonnet (Fra)  
103- Arnaud Courteille (Fra)  
104- Frédéric Guesdon (Fra)  
105- Yauheni Hutarovich (Blr)
106- Jérémy Roy (Fra)  
107- Jussi Veikkanen (Fin)

Euskaltel – Euskadi

111- Romain Sicard (Fra)  
112- Gorka Izagirre (Esp)
113- Victor Cabedo (Esp)
114- Pablo Urtasun (Esp)
115- Ruben Perez (Esp)
116- Adrián Saéz De Arregui (Esp)
117- Ricardo García (Esp)

Team Saxo Bank

121- Sérgio Paulinho (Por)
122- Anders Lund (Dan)
123- Luke Roberts (Aus)
124- Jaroslaw Marycz (Pol)  
125- Jonas Jørgensen (Dan)
126- Jonathan Cantwell (Aus)
127- Takashi Miyazawa (Jpn)

AG2R La Mondiale

131- Martin Elmiger (Sui)
132- Manuel Belletti (Ita)
133- Kristof Goddaert (Bel)
134- Blel Kadri (Fra)  
135- Romain Lemarchand (Fra)  
136- Mattéo Montaguti (Ita)
137- Boris Shpilevskiy (Rus)

Astana Pro Team

141- Dmitri Muravyev (Kaz)
142- Borut Bozic (Slo)
143- Jacopo Guarnieri (Ita)
144- Francesco Masciarelli (Ita)
145- Assan Bazayev (Kaz)
146- Valentin Iglinskiy (Kaz)
147- Dmitriy Gruzdev (Kaz)

Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

151- Romain Feillu (Fra)  
152- Thomas De Gendt (Bel)
153- Sergey Lagutin (Ouz)
154- Marcello Pavarin (Ita)
155- Kenny Van Hummel (Hol)
156- Mirko Selvaggi (Ita)
157- Wouter Mol (Hol)

Omega Pharma – Quick Step

161- Gerald Ciolek (All)
162- Matthew Brammeier (Irl)
163- Serge Pauwels (Bel)
164- Andrew Fenn (GBr)
165- Gert Steegmans (Bel)
166- Matteo Trentin (Ita)
167- Julien Vermote (Bel)

Liquigas-Cannondale

171- Stefano Agostini (Ita)
172- Daniele Ratto (Ita)
173- Federico Canuti (Ita)
174- Kristijan Koren (Slo)
175- Alan Marangoni (Ita)
176- Mauro Da Dalto (Ita)
177- Fabio Sabatini (Ita)

UniSA Australia

181- Steele Von Hoff (Aus)
182- Jay McCarthy (Aus)
183- Rohan Dennis (Aus)
184- Lachlan Norris (Aus)
185- Tom Palmer (Aus)
186- Bernie Sulzberger (Aus)
187- William Clarke (Aus)

Andrzej

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments