Andre Greipel (Omega Pharma-Lotto) wygrał 1. etap wyścigu Eneco Tour. Niemiecki sprinter pokonał Denisa Galimzyanova (Katusha) oraz Tylera Farrara (Garmin-Cervelo). Liderem pozostał Taylor Phinney (BMC Racing).

Pierwszy etap, to odcinek z Oosterhout do Sint Willebrord o długości 192 kilometrów. Od początku rywalizacji, w peletonie panowała nerwowa atmosfera, co spowodowało kilka groźnych kraks. Na asfalcie leżeli m.in: Joost Posthuma, Robert Wagner (Leopard-Trek), Arnaud Labbe (Cofidis).

W ucieczce dnia, znaleźli się: Thomas De Gendt (Vacansoleil-DCM), Jens Debusschere (Omega Pharma-Lotto), Julien Fouchard (Cofidis) oraz Matteo Trentin (Quick-Step). Jak można było się spodziewać, ekipy sprinterów skasowały odjazd na kilka kilometrów przed kreską. O zwycięstwie miał zdecydować finisz z dużego peletonu.

Jako pierwszy na atak, około 300 m przed kreską zdecydował się lider wyścigu, Taylor Phinney. Szarża młodego Amerykanina jednak nie powiodła się i ostatecznie zajął 7. miejsce.

Po siódme zwycięstwo w sezonie, sięgnął Andre Greipel. Niemiec pokonał młodego Rosjanina, Denisa Galimzyanova oraz Amerykanina Tylera Farrara.

W klasyfikacji generalnej, Phinney ma odpowiednio 7 i 8 sekund przewagi nad Edvaldem Boasson Hagenem (Sky) oraz Davidem Millarem (Garmin-Cervelo). Dzisiejszy zwycięzca awansował na 4. pozycję, ze stratą 20 sekund do lidera.