Żółta koszulka zwycięzcy kolarskiego wyścigu Tour de France z 1998 roku Włocha Marco Pantaniego, wypożyczona z muzeum w Madonna del Ghisallo, została skradziona z wystawy w Mediolanie.

Pantani, ostatni kolarz, któremu w jednym sezonie udało się wygrać w jednym sezonie Giro d’Italia i Tour de France, zmarł po przedawkowaniu kokainy w lutym 2004 roku. Ze względu na agresywny i nieobliczalny styl jazdy oraz kolorową bandanę zakładaną na ogoloną na zero głowę nazywany był „piratem”.

Nad jego karierą wisiał jednak cień dopingu. W 1999 roku został wykluczony z Giro po tym, jak w jego organizmie wykryto podwyższony poziom hematokrytu. Dwa lata później, podczas tego samego wyścigu, policja znalazła w jego pokoju hotelowym substancje pochodne insuliny. W 2002 roku został za to zawieszony na sześć miesięcy. Pod koniec kariery cierpiał na depresję i z tego powodu przyjmował leki psychotropowe.

Muzeum Pantaniego w niewielkiej Madonna del Ghisallo zostało stworzone przez jego rodzinę w 2006 roku. Jego najbliżsi zaapelowali w piątek na łamach włoskiej prasy do złodzieja, prosząc o zwrot żółtego trykotu, stanowiącego ważną pamiątkę. Kradzieży dokonano w czwartek po południu.

Sylwetka Marco Pantaniego > tutaj

Źródło: PAP

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments