Już jutro, 17 sierpnia rusza kolejna edycja Eneco Tour. Wyścig zaliczany jest do cyklu imprez ProTour i jest najważniejszym wyścigiem etapowym dla kolarzy z Belgi i Holandii. W wyścigu wystartuje aż pięciu Polaków.


Wyścig o płaskim profilu trasy przebiega przez kraje Beneluksu. Impreza składa się z 7. etapów i 5,3 kilometrowego prologu. Ostatnim etapem jest jazda indywidualna na czas w Genk o długości 16,9 km.

Poszczególne etapy Eneco Tour 2010:

Prolog Sierpień 17 Steenwijk (Ned) 5.2 km
Etap 1 Sierpień 18 Steenwijk (Ned) – Rhenen (Ned) 178 km
Etap 2 Sierpień 19 St. Willebrord (Ned) – Ardooie (Bel) 198.5 km
Etap 3 Sierpień 20 Ronse (Bel) 191.8 km
Etap 4 Sierpień 21 St-Lievens-Houtem (Bel) – Roermond (Ned) 214.4 km
Etap 5 Sierpień 22 Roermond (Ned) – Sittard (Ned) 204 km
Etap 6 Sierpień 23 Bilzen (Bel) – Heers (Bel) 205.6 km
Etap 7 Sierpień 24 Genk – Genk (ITT) 16.9 km

Mapa Eneco Tour 2010:

Wśród faworytów szukać należy sprintera, który potrafi pojechać dobrze na czas. Takim właśnie zawodnikiem jest ubiegłoroczny triumfator Edvald Boasson Hagen (Sky Professional Cycling Team), który w tym sezonie jest murowanym faworytem do sukcesu.

O dobrą lokatę w generalce powalczą z pewnością różni sprinterzy i czasowcy, a takich na liście startowej Eneco Tour nie brakuje. Od razu na pierwszy rzut oka rzucają się reprezentanci gospodarzy: Lars Boom (Rabobank), Stijn Devolder (Quick Step), Dominique Cornu (Skil – Shimano), Kenny Robert Van Hummel (Skil – Shimano). Czarnym koniem, okazać może się młody zdolny Ben Gastauer (AG2R La Mondiale).

Na finiszach widoczni będą: Allan Davis (Astana), Jurgen Roelandts (Omega Pharma-Lotto), Lucas Sebastian Haedo (Team Saxo Bank), Alex Rasmussen (Team Saxo Bank), Robbie McEwen (Team Katusha), Francesco Chicchi (Liquigas-Doimo), André Greipel (Team HTC – Columbia), Gert Steegmans (Team Radioshack), Angelo Furlan (Lampre-Farnese Vini), Inaki Isasi Flores (Euskaltel – Euskadi), Wouter Weylandt (Quick Step), Yauheni Hutarovich (FDJ), Thomas De Gendt (Topsport Vlaanderen – Mercator), Borut Bozic (Vacansoleil Pro Cycling Team).

W wyścigu pojedzie polska dwójka w Liquigasie: Maciej Bodnar oraz Maciej Paterski. W barwach Lampre ujrzymy Marcina Sapę,w Vacansoleil, Michała Gołasia, a w Team Saxo Bank Jarosława Marycza.

Program transmisji telewizyjnych Eneco Tour > tutaj

Lista startowa Eneco Tour 2010:

1 Edvald Boasson Hagen (Nor) Sky Professional Cycling Team
2 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Professional Cycling Team
3 Michael Barry (Can) Sky Professional Cycling Team
4 Mathew Hayman (Aus) Sky Professional Cycling Team
5 Greg Henderson (NZl) Sky Professional Cycling Team
6 Christopher Sutton (Aus) Sky Professional Cycling Team
7 Geraint Thomas (GBr) Sky Professional Cycling Team
8 Christopher Froome (GBr) Sky Professional Cycling Team
Rabobank
11 Lars Boom (Ned) Rabobank
12 Tom Leezer (Ned) Rabobank
14 Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
15 Maarten Tjallingii (Ned) Rabobank
16 Joost Posthuma (Ned) Rabobank
17 Bram Tankink (Ned) Rabobank
18 Jos Van Emden (Ned) Rabobank
19 Rick Flens (Ned) Rabobank
Omega Pharma-Lotto
21 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Omega Pharma-Lotto
22 Françis De Greef (Bel) Omega Pharma-Lotto
23 Michiel Elijzen (Ned) Omega Pharma-Lotto
25 Sebastian Lang (Ger) Omega Pharma-Lotto
26 Jurgen Roelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
27 Mario Aerts (Bel) Omega Pharma-Lotto
28 Adam Blythe (GBr) Omega Pharma-Lotto
29 Kenny De Haes (Bel) Omega Pharma-Lotto
Astana
31 Allan Davis (Aus) Astana
32 Scott Davis (Aus) Astana
33 Valeriy Dmitryev (Kaz) Astana
34 Maxim Gourov (Kaz) Astana
35 Enrico Gasparotto (Ita) Astana
36 Valentin Iglinskiy (Kaz) Astana
37 Bolat Raimbekov (Kaz) Astana
38 Mirko Selvaggi (Ita) Astana
Team Saxo Bank
41 Jens Voigt (Ger) Team Saxo Bank
42 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Team Saxo Bank
43 Frank Hoj (Den) Team Saxo Bank
44 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Team Saxo Bank
45 Domenik Klemme (Ger) Team Saxo Bank
46 Jaroslaw Marycz (Pol) Team Saxo Bank
47 Richie Porte (Aus) Team Saxo Bank
48 Alex Rasmussen (Den) Team Saxo Bank
Team Katusha
51 Danilo Napolitano (Ita) Team Katusha
52 Pavel Brutt (Rus) Team Katusha
53 Mikhail Ignatiev (Rus) Team Katusha
54 Robbie Mcewen (Aus) Team Katusha
55 Artem Ovechkin (Rus) Team Katusha
56 Alexandr Pliuschin (Mda) Team Katusha
57 Stijn Vandenbergh (Bel) Team Katusha
58 Maxime Vantomme (Bel) Team Katusha
Liquigas-Doimo
61 Manuel Quinziato (Ita) Liquigas-Doimo
62 Maciej Bodnar (Pol) Liquigas-Doimo
63 Francesco Chicchi (Ita) Liquigas-Doimo
65 Daniel Oss (Ita) Liquigas-Doimo
66 Maciej Paterski (Pol) Liquigas-Doimo
67 Elia Viviani (Ita) Liquigas-Doimo
68 Frederik Willems (Bel) Liquigas-Doimo
69 Davide Cimolai (Ita) Liquigas-Doimo
Team HTC-Columbia
71 Tony Martin (Ger) Team HTC – Columbia
72 Jan Ghyselinck (Bel) Team HTC – Columbia
73 Bert Grabsch (Ger) Team HTC – Columbia
74 André Greipel (Ger) Team HTC – Columbia
75 Patrick Gretsch (Ger) Team HTC – Columbia
76 Leigh Howard (Aus) Team HTC – Columbia
77 Frantisek Rabon (Cze) Team HTC – Columbia
78 Mark Renshaw (Aus) Team HTC – Columbia
Team RadioShack
81 Andreas Klöden (Ger) Team Radioshack
82 Jason Mccartney (USA) Team Radioshack
83 Ben Hermans (Bel) Team Radioshack
84 Tiago Machado (Por) Team Radioshack
85 Grégory Rast (Swi) Team Radioshack
86 Sébastien Rosseler (Bel) Team Radioshack
89 Gert Steegmans (Bel) Team Radioshack
90 Tomas Vaitkus (Ltu) Team Radioshack
Caisse d’Epargne
91 José Ivan Gutierrez Palacios (Spa) Caisse d’Epargne
92 Andrey Amador (Crc) Caisse d’Epargne
93 Juan Mauricio Soler Hernandez (Col) Caisse d’Epargne
94 Xabier Zandio Echaide (Spa) Caisse d’Epargne
95 Vasil Kiryienka (Blr) Caisse d’Epargne
96 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d’Epargne
97 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d’Epargne
98 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caisse d’Epargne
Lampre-Farnese Vini
101 Simon Spilak (Slo) Lampre-Farnese Vini
102 Matteo Bono (Ita) Lampre-Farnese Vini
103 Vitaliy Buts (Ukr) Lampre-Farnese Vini
104 Mauro Da Dalto (Ita) Lampre-Farnese Vini
105 Angelo Furlan (Ita) Lampre-Farnese Vini
106 David Loosli (Swi) Lampre-Farnese Vini
107 Adriano Malori (Ita) Lampre-Farnese Vini
108 Marcin Sapa (Pol) Lampre-Farnese Vini
Euskaltel-Euskadi
111 Jorge Azanza Soto (Spa) Euskaltel – Euskadi
112 Jonathan Castroviejo (Spa) Euskaltel – Euskadi
113 Gorka Izaguirre (Spa) Euskaltel – Euskadi
114 Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel – Euskadi
115 Inaki Isasi Flores (Spa) Euskaltel – Euskadi
116 Miguel Minguez Ayala (Spa) Euskaltel – Euskadi
117 Ruben Perez Moreno (Spa) Euskaltel – Euskadi
118 Romain Sicard (Fra) Euskaltel – Euskadi
Garmin-Transitions
121 Martijn Maaskant (Ned) Garmin – Transitions
122 Jack Bobridge (Aus) Garmin – Transitions
123 Steven Cozza (USA) Garmin – Transitions
124 Robert Hunter (RSA) Garmin – Transitions
125 Cameron Meyer (Aus) Garmin – Transitions
126 Travis Meyer (Aus) Garmin – Transitions
127 Svein Tuft (Can) Garmin – Transitions
128 Johan Vansummeren (Bel) Garmin – Transitions
Quick Step
131 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step
132 Dries Devenyns (Bel) Quick Step
133 Kurt Hovelynck (Bel) Quick Step
134 Jurgen Van De Walle (Bel) Quick Step
135 Kevin Van Impe (Bel) Quick Step
136 Stijn Devolder (Bel) Quick Step
137 Wouter Weylandt (Bel) Quick Step
138 Maarten Wynants (Bel) Quick Step
AG2R-La Mondiale
141 Alexander Efimkin (Rus) AG2R La Mondiale
142 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
143 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale
144 Julien Berard (Fra) AG2R La Mondiale
145 René Mandri (Est) AG2R La Mondiale
146 AG2R La Mondiale
148 Gatis Smukulis (Lat) AG2R La Mondiale
150 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale
Team Milram
151 Linus Gerdemann (Ger) Team Milram
152 Wim De Vocht (Bel) Team Milram
153 Markus Eichler (Ger) Team Milram
154 Thomas Fothen (Ger) Team Milram
155 Artur Gajek (Ger) Team Milram
156 Christian Knees (Ger) Team Milram
157 Dominik Nerz (Ger) Team Milram
158 Peter Wrolich (Aut) Team Milram
Française des Jeux
161 Yauheni Hutarovich (Blr) FDJ
162 Olivier Bonnaire (Fra) FDJ
163 Mickael Cherel (Fra) FDJ
164 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
165 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
166 Gianni Meersman (Bel) FDJ
167 Jérémy Roy (Fra) FDJ
168 Wesley Sulzberger (Aus) FDJ
Topsport Vlaanderen-Mercator
171 Thomas De Gendt (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
172 Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
173 Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
174 Klaas Lodewyck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
175 Michael Van Staeyen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
176 Steven Van Vooren (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
177 Sep Vanmarcke (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
178 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
Skil-Shimano
181 Kenny Robert Van Hummel (Ned) Skil – Shimano
182 Dominique Cornu (Bel) Skil – Shimano
183 Roy Curvers (Ned) Skil – Shimano
184 Koen De Kort (Ned) Skil – Shimano
185 Simon Geschke (Ger) Skil – Shimano
187 Albert Timmer (Ned) Skil – Shimano
188 Tom Veelers (Ned) Skil – Shimano
189 Bert De Backer (Bel) Skil – Shimano
Footon-Servetto
191 Matthias Brändle (Aut) Footon-Servetto
192 Félix Vidal Celis Zabala (Spa) Footon-Servetto
193 Markus Eibegger (Aut) Footon-Servetto
194 David Gutierrez Palacios (Spa) Footon-Servetto
195 Enrique Mata Cabello (Spa) Footon-Servetto
196 Michele Merlo (Ita) Footon-Servetto
197 Aitor Perez Arrieta (Spa) Footon-Servetto
198 Johnnie Walker (Aus) Footon-Servetto
Vacansoleil
201 Borut Bozic (Slo) Vacansoleil Pro Cycling Team
202 Gorik Gardeyn (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
203 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil Pro Cycling Team
204 Michael Golas (Pol) Vacansoleil Pro Cycling Team
205 Jens Mouris (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team
206 Alberto Ongarato (Ita) Vacansoleil Pro Cycling Team
207 Frederik Veuchelen (Bel) Vacansoleil Pro Cycling Team
208 Lieuwe Westra (Ned) Vacansoleil Pro Cycling Team

Poprzedni zwycięzcy:

2009 Edvald Boasson Hagen (Nor) Columbia-HTC
2008 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne
2007 José Ivan Gutierrez (Spa) Caisse d’Epargne
2006 Stefan Schumacher (Ger) Gerolsteiner
2005 Bobby Julich (USA) Team CSC