Profil 10-tego etapu Tour de France nie wygląda może zbyt spektakularnie, ale data w której się odbywa powoduje wiele emocji. 14. Lipiec to Dzień Niepodległości we Francji – święto narodowe w tym kraju.

Każda rodzina we Francji tego dnia spotyka się w liczniejszej niż w innych dniach grupie i wspólnie przy jedzeniu i dobrym winie ogląda Tour de France. Dla francuskiego kolarza wygranie etapu w tym dniu, to prawie to samo co zdobycie mistrzostwa świata. Dlatego dzielni Francuzi, jutro z pewnością będą mieć „zęby w kierownicach”.

Odcinek z Chambéry do Gap o długości 179 km to góry, lecz już nie takie ostre jak podczas ostatnich etapów. Na trasie znajdują się dwie lotne premie (19,5 km; 158,5 km) oraz trzy górskie:

Côte de Laffrey (kat 1; 77 km; 7 km; 9%),

Côte des Terrasses (kat 3; 98 km; 3,3 km; 7,1%),

Col du Noyer (kat 2; 145,5 km; 7,4 km; 5,3%).

Możemy się spodziewać, że już od startu nadawane będzie bardzo wysokie tempo spowodowane tysiącami ataków przez Francuzów. Do mety raczej dojedzie ucieczka, ponieważ ani Andy Schleck ani Alberto Contador nie znajdą sobie dobrego miejsca do ataku.

Do walki o zabranie się w ucieczki staną: z pewnością mistrz Francji Thomas Voeckler (Bbox Bouygues Telecom), dla którego zabranie się w odjazd będzie obowiązkiem, Stephane Auge (Cofidis), dzisiejszy triumfator – Sandy Casar (FDJ) oraz jak na razie bohater Francji – Sylvain Chavanel (Quick Step), który po jutrzejszym zwycięstwie mógłby zakończyć karierę…

Miasto startowe – Chambery zamieszkuje około 125 tys. mieszkańców. Dla nas kojarzy się przede wszystkim z mistrzostwami świata w kolarstwie (1989), na których złoty medal wśród amatorów zdobył Joachim Halupczok.

Miasto etapowe – Gap to już zdecydowanie mniejsza aglomeracja, którą zamieszkuje 40 tyś mieszkańców. Alpejski kurort słynie ze znakomitych tras do narciarstwa biegowego.

Początek transmisji w Eurosporcie o 12:40.

Mapa 10 etapu Tour de France > tutaj

Profil 10 etapu Tour de France > tutaj

Ostatnie kilometry > tutaj

Plan transmisji TV > tutaj

Prezentacja Tour de France > tutaj