Tegoroczny 67. już Tour de Pologne UCI Pro Tour wyruszy w Polskę 1 sierpnia. Możliwość startu w tym elitarnym wyścigu zapewniony mają najlepsze kolarskie ekipy na świecie skupione w gronie UCI ProTour.

Dodatkowo pięć ekip zostanie zaproszonych przez organizatora, a wśród nich Reprezentacja Polski.

– W kadrze wystartują nasi najlepsi kolarze – zapewnił selekcjoner Piotr Wadecki. – Do reprezentacji nie powołujemy tych, którzy start w tym prestiżowym wyścigu mają zapewniony w składach swoich ekip i są to przede wszystkich zawodnicy ekip ProTour. Jednakże nie oznacza to, że nasza reprezentacja będzie słaba. Pamiętajmy, że w zeszłym roku najlepszym Polakiem całego wyścigu był właśnie reprezentant kadry narodowej – Marek Rutkiewicz, który zajął 6. miejsce.

Z kart historii
Historia Tour de Pologne sięga 1928 roku, kiedy to po raz pierwszy rozegrano – wówczas “Bieg Dookoła Polski”. Przełomowym momentem istnienia wyścigu był rok 1993, kiedy “za sterami” już Tour de Pologne zasiadł Czesław Lang. Wtedy to peleton nabrał “zawodowego tempa”, które wprowadziło go do kolarskiej elity. Dziś Tour de Pologne to potężna marka, która jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.

– Wyścig Tour de Pologne przechodził na przestrzeni lat wielką metamorfozę. Początkowo był to wyścig amatorski w cieniu wielkich zachodnich imprez, skupiający głównie zawodników z Polski – opowiada Czesław Lang. – Po obaleniu żelaznej kurtyny, wyścig dostał szansę na rozwój. Postanowiliśmy to wykorzystać i już w 1996 roku trafiliśmy do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Z amatorskiego wyścigu Tour de Pologne stał się zawodowym, w którym zaczęli brać udział coraz lepsi zawodnicy. Rok po roku podnosiliśmy poprzeczkę, aż dotarliśmy do sezonu 2005, kiedy to jako jedyny kraj z bloku wschodniego, otrzymaliśmy status ProTouru, czyli wyścigu najwyższej kategorii UCI – zakończył dyrektor Tour de Pologne.

Przez Polskę mknie
Kolarze rozpoczną swój start w Sochaczewie, a pierwszy etap zakończy się w stolicy naszego kraju Warszawie. Następnie kolumna wyścigu skieruje się na południe kraju. Drugi etap z Rawy Mazowieckiej do Dąbrowy Górniczej doprowadzi kolarzy na Śląsk. Tam odbędą się etapy: z Sosnowca do Katowic oraz z Tychów do Cieszyna. Następnie na zawodników czeka malowniczy etap z Jastrzębia Zdroju do Ustronia oraz historyczny odcinek z Oświęcimia, gdzie kolumna wyścigu odda hołd pomordowanym w byłym nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau, do Terma Bukowina Tatrzańska. Ostatni etap poprowadzi z Nowego Targu do Krakowa, gdzie po siedmiu dniach rywalizacji i przejechaniu 1256,5 km poznamy zwycięzcę.

Klasyfikacje TdP
Zawodnicy startujący w 67. Tour de Pologne walczyć będą o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Skandii. Organizatorzy przygotowali jednak jeszcze kilka możliwości wywalczenia “koszuli”: Klasyfikacja Punktowa Plus, Klasyfikacja Najlepszy Góral Tauron, Klasyfikacja Najaktywniejszy Zawodnik Fiat, ponadto każdorazowo po etapie koszulka Banku BGŻ będzie dekorowany jego zwycięzca.

Nie tylko dla zawodowców
Przy wielkim wyścigu dla zawodowców, zorganizowany zostanie także – nie pierwszy raz – Nutella Mini Tour de Pologne. W tym wyścigu dla najmłodszych będą mogły wystartować dzieci w wieku 9-12 i 13-14 lat. Ścigać się będą one na pętlach kończących sześć z siedmiu etapów TdP (oprócz Bukowiny Tatrzańskiej). W sumie udział w zawodach będzie mogło wziąć ponad półtora tysiąca młodych adeptów kolarstwa. Co ważne – meta i ceremonia dekoracji będą takie same, jak dla zawodowców!
Dodatkowa atrakcją jest Tour de Pologne dla Amatorów. 6 sierpnia zostanie rozegrany etap dla amatorów z Nowego Targu do Terma Bukowina Tatrzańska. Dystans – 43 km (“SPORT”) dla zaawansowanych kolarzy z dwoma trudnymi podjazdami pod Sierockie i Gliczarów Górny oraz 21 km (“FITNESS”) dla mniej doświadczonych z trasą przez Białkę Tatrzańską.
Amatorzy pojadą tą samą trasą co zawodowcy, ci jednak wykonają znacznie więcej rund.
Czesław Lang podpisał umowę z Fundacją Ewy Błaszczyk “Akogo?” o przekazaniu zebranych środków finansowych z wpisowego uczestników na rzecz fundacji. Cel zatem jest szczytny, więc zapraszamy wszystkich.

Marketingowy majstersztyk

Tour de Pologne to także ogromne przedsięwzięcie marketingowe. W promocję imprezy angażują się największe media w Polsce, a jej rozmach z roku na rok jest coraz większy.
O 67. edycji najważniejszego wyścigu w Polsce będzie można przeczytać w Przeglądzie Sportowym, a także w gazetach skupionych w wydawnictwie Polskapresse (Polska the Times oraz osiem największych dzienników regionalnych). Bardzo duża kampania promocyjna TdP będzie miała miejsce także w radiu RMF FM oraz portalu internetowym Onet.pl.
O sile marki Tour de Pologne świadczy fakt, że media współpracę z firmą LangTeam wykorzystują także do własnej promocji. Polskapresse przygotowała serię billboardów z hasłem “Czytam i polecam – Czesław Lang”, Festina wydaje specjalne zegarki poświęcone temu wyścigowi, a firma FIAT przygotowała Fiata Bravo Tour de Pologne – specjalną limitowaną edycję auta z autografami Czesława Langa.
Na uwagę zasługuje największa sieć kin w Polsce Cinema City, gdzie przez 5 tygodni widzowie będą mogli zobaczyć zwiastun polskiego Touru. Ponadto TdP zagości na reklamie zewnętrznej Cityboard Media. Na potrzeby kampanii przygotowano ponad 300 billboardów o wymiarach 6x3m.
Poczynania kolarzy na trasie będzie można śledzić także dzięki relacjom telewizyjnym. Już 12 dni przed startem imprezy po głównym wydaniu Wiadomości w TVP1 ukaże się Kronika zapowiadająca Tour de Pologne. Będzie ona także emitowana podczas trwania wyścigu o godzinie 20:00 po Wiadomościach.
Codziennie podczas trwania wyścigu 2 godziny transmisji na żywo przeprowadzi TVP Sport, a widzowie Jedynki będą mogli śledzić przebieg bezpośredniej rywalizacji w godzinach od 17:25 do 18:55. Podsumowanie każdego dnia zobaczymy także w TVP Info po Sportowym Wieczorze.
Partnerami 67. Tour de Pologne UCI ProTour jest także Polska Organizacja Turystyczna i PKP Intercity, który od 1 czerwca uruchomił specjalny pociąg Tour de Pologne.

Bądźcie na trasie od 1 sierpnia!

Tak jak w zeszłym roku, tak i w tym będziemy na trasie 67 TdP. Z każdego etapu przeprowadzimy internetową relację na żywo. Minuta po minucie, kilometr po kilometrze. Już teraz zapraszamy na www.naszosie.pl

Źródło: www.tourdepologne.pl