Alberto Contador (Astana) wygrał 4. etap wyścigu Paryż-Nicea. Hiszpan wyprzedził na mecie swoich rodaków, Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne) oraz Samuela Sacheza (Euskaltel – Euskadi). Zwycięzca ubiegłorocznej edycji Tour de France został nowym liderem klasyfikacji generalnej wyścigu.

Na pierwszy atak dzisiejszego dnia zdecydowała się dwójka kolarzy Marco Marcato (Vacansoleil) oraz wyrastający na kolejnego weterana ucieczek Albert Timmer (Skil-Shimano). Do czołowej dwójki dołączyło 4 Francuzów: Jérôme Pineau (Quick Step), Jean-Marc Marino (Saur Sojasun), Julien Loubet (AG2R-La Mondiale), Amaël Moinard (Cofidis) oraz Hiszpan Mikel Nieve (Euskaltel-Euskadi). Siedmiu kolarzy nad peletonem miała około 4 minut przewagi. Na dzisiejszej trasie było wiele premii górskich niższych kategorii, na których najaktywniej zachowywał się Moinard, zgarniając kilka punktów na każdej z premii.

Alberto Contador, wyraźnie sygnalizował swoją dobrą, dzisiejszą dyspozycję, angażując całą swoją ekipę w pogoń za ucieczką. Ostre tempo Astany spowodowało to, że uciekinierzy na 16 kilometrów przed metą, mieli zaledwie minutę przewagi. Wtedy Astana zakończyła swoją pracę pozostawiając z przodu już tylko Contadora, który zdjął szalik, nogawki i przygotował się do finałowej rozgrywki.

Stery w peletonie przejęły ekipy RadioShack, Sky, Cervélo i Columbia oraz nieśmiało Saxo Bank. W ucieczce dochodziło jeszcze do ataków, lecz zakończyły się niepowodzeniem i dzisiejszy odjazd dnia został wchłonięty przez peleton.

Na ostatnich kilometrach do walki rzucili się… tak tak, dzielni Francuzi Pierre Rolland (Bouygues Telecom), który szybko został skasowany oraz Brice Feillu (Vacansoleil). Feillu wygrał premię górską. Tempo peletonu jednak przekreśliło szanse na sukces młodego Francuza, który również wrócił do grupy. Na finałowym podjeździe zaatakował Contador, za którym w pogoń ruszył Alejandro Valverde. Za dwójką Hiszpanów, Jens Voigt (Saxo Bank), nieskutecznie walczył o utrzymanie żółtej koszulki lidera.

Hiszpan w końcówce przyśpieszył, zyskując niewielką przewagę która dała mu zwycięstwo na dzisiejszym etapie. Jens Voigt stracił do Contadora 44 sekundy i to Hiszpan został nowym liderem klasyfikacji generalnej wyścigu.

Pełne wyniki 4 etapu > tutaj

Ostatnie kilometry 4 etapu:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments