Międzynarodowa Unia Kolarska zakazała używania roweru czasowego firmy Specialized, którym dysponuje Fabian Cancellara oraz Alberto Contador. Cała ta sprawa mocno zdenerwowała dyrektora sportowego SaxoBanku, Bjarne Riisa.

Chodzi tu o model “Shiv”, którym również dysponuje zwycięzca Tour de France Alberto Contador z Astany. Co ciekawe Hiszpan, niedawno wygrał własnie na tym rowerze czasówkę podczas Volta ao Algarve, co spowodowało zainteresowanie UCI najnowszymi technologiami firmy Specialized.

“To bardzo niepokojące. Powiedziano nam, że nie możemy korzystać z tego roweru, ponieważ nie jest zgodny z wymaganiami UCI. Na szczęście do tej pory nie było jeszcze żadnych poważnych czasówek, ale niedługo zbliża się Paryż-Nicea” – powiedział Riis.

Riis kontynuował “zasady są tak szczegółowe i skomplikowane, że nikt ich nie może naprawdę zrozumieć. Rower jest naprawdę bezpieczny i wytrzymały. Podobno coś nie tak jest z przednią częścią roweru.

“W tej chwili pracujemy nad tym aby znaleźć zastępczy model czasowego roweru, na którym mogli byśmy się ścigać. Rozdmuchiwanie całej tej sytuacji w okresie kiedy zaczęły się wyścigi jest dziwne.

Cancellara w tym sezonie jechał na razie tylko jedną czasówkę podczas wyścigu Tour of Oman, jednak tam ze względów logistycznych kolarze ścigali się na zwykłych rowerach szosowych z bardziej aerodynamicznymi kołami. Kolarz SaxoBanku ukończył ten etap na drugiej pozycji.