Konferencja prasowa przed 66 Tour de PologneW warszawskim hotelu Novotel Airport odbyła się konferencja prasowa przed 66. Tour de Pologne. Udział w niej wzięli kolarze Lampre NGC Alessandro Ballan (mistrz świata) i Marcin Sapa oraz Sylwester Szmyd i Ivan Basso z grupy Liquigas.
– Po raz czwarty startuję w Tour de Pologne, zajmowałem już miejsce 3. i 5., teraz chciałbym co najmniej wygrać etap – powiedział Alessandro Ballan. – Miałem ciężki początek roku, dużo chorowałem, tak naprawdę dopiero od Tour de France zacząłem się ścigać. W Polsce chcę zacząć wygrywać w tęczowej koszulce.

W Tour de Pologne po raz pierwszy wystartuje inny znakomity włoski kolarz Ivan Basso. – Mój kolega Sylwester Szmyd powiedział mi, że jest to bardzo fajny wyścig. W Polsce pojedzie też kilku kolarzy, którzy później wystartują we Vuelta a Espana. Zapowiada się ciekawa rywalizacja – powiedział zawodnik grupy Liquigas.

Sylwester Szmyd zapowiadał już, że powalczy o zwycięstwo w Tour de Pologne. Teraz podkreśla: – Bardzo dobrze, że w porównaniu z poprzednim rokiem jest o jeden etap górski więcej. Dla mnie to dobrze, choć osobiście wolę jeden długi podjazd, a nie kilka krótkich, jak to będzie na trasie do Krynicy Zdrój i Zakopanego. Tour de Pologne stał się teraz wyścigiem samodzielnym, termin nie koliduje z Vueltą a Espana, co na pewno podnosi jego prestiż.

Jednym z bohaterów ubiegłorocznego Tour de Pologne był Marcin Sapa, który pokazywał się podczas ucieczek. Tak samo widoczny był w czasie Tour de France. – W Polsce znowu chcę powalczyć o koszulkę najaktywniejszego – powiedział Marcin Sapa. – Przed każdym wyścigiem w grupie ustalamy jednak reżim sportowy i chyba nie będę miał takiej swobody jak rok temu. Po tym co zobaczyłem jeżdżąc w grupie Lampre, mogę śmiało powiedzieć, że Tour de Pologne jest w czołówce wyścigów Pro Tour. Współczuję tylko polskim kolarzom, że nie mają szans na rywalizację z najlepszymi. Ale teraz każdy z nich wie, że Tour de Pologne to szansa dla nich.

– Zaczyna się wspaniała kolarska uczta od pierwszego etapu – powiedział dyrektor wyścigu Czesław Lang. – Nawet etapy płaskie nie będą nudne, bo są bonifikaty sekundowe na premiach lotnych. Na zwycięzcę pierwszego etapu typuję Danilo Napolitano lub Angelo Furlana.

Mapy + profile 66 Tour de Pologne > tutaj

Prezentacja wyścigu > tutaj

Plan transmisji telewizyjnych: TVP > tutaj / Eurosport > tutaj

Poprzedni zwycięzcy > tutaj

Ivan Basso Sylwester SzmydAlessandro Ballan, Marcin SapaBasso Szmyd

66 Tour de Pologne

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Źródło: Lang Team

Foto: Marek Bala (naszosie.pl)