image0082 sierpnia 2009 roku na placu Trzech Krzyży w Warszawie rozpoczyna się najstarszy i najsłynniejszy wyścig kolarski w naszym kraju, Tour de Pologne. Po raz szesnasty transmisję ze wszystkich etapów tej imprezy przeprowadzi Telewizja Polska. Obszerne relacje z wyścigu widzowie będą mogli oglądać na antenach TVP 1, TVP Sport i TV Polonii, a także na multimedialnej platformie Telewizji Polskiej pod adresem sport.tvp.pl.

W 2009 roku Tour de Pologne odbędzie się w sierpniu, a nie jak dotychczas we wrześniu. Dzięki temu dodatkowo zyska on na atrakcyjności – nie będzie bowiem kolidował z Vuelta a Espana, a wielu czołowych kolarzy świata nie odstraszy niegościnna często w pierwszych tygodnia września w Polsce aura.

TVP 1, TVP Sport, TV Polonia i multimedialna platforma sport.tvp.pl wzorem ubiegłych lat pokażą NA ŻYWO obszerne relacje z każdego dnia wyścigu. Będziemy z kamerami na wszystkich etapach, pokazując nie tylko finiszowe metry, rozgrywane na widowiskowych rundach, ale także ostatnie kilometry każdego etapu. Kamery Telewizji Polskiej pokażą także wyścig „od kuchni”, przeprowadzając liczne wywiady z głównymi bohaterami imprezy, przygotowując interesujące i ciekawe reportaże zza kulis, podsumowując i analizując najciekawsze momenty każdego etapu. Wśród programów tych znajdą się m.in. nagradzane na festiwalu programów sportowych w Gdyni – „Dzień z Tour de Pologne” (sobota 1 sierpnia, godz. 22.30) oraz „Niedokończona historia” – część 1 (sobota 1 sierpnia, godz. 8.10) i część 2 (sobota 1 sierpnia, godz. 17.00).

Podobnie jak w ubiegłych latach każdy dzień podsumowany zostanie w specjalnej „Kronice Tour de Pologne” (codziennie o godz. 20.00 w TVP 1).

W 2008 roku tylko na antenie TVP 1 największą oglądalność Tour de Pologne miała „Kronika 2. etapu”, która zgromadziła przed telewizorami blisko 5,5 mln. osób! Krótki, podsumowujący każdy dzień rywalizacji program cieszył się zresztą ogromnym zainteresowaniem kibiców. Każdy odcinek przyciągał bowiem od 4,3 do 5,5 miliona widzów.

Również 1,5 godzinne transmisje z poszczególnych etapów cieszyły się wielkim zainteresowaniem widzów. Największą ich liczbę przyciągnął finisz w Krakowie. Rywalizację w stolicy Małopolski dzięki TVP 1 oglądało wówczas NA ŻYWO niemal dwa miliony osób. Ogólnie oglądalność relacji z Tour de Pologne wahała się w granicach 23-29% i była to największa widownia kolarskich wyścigów wieloetapowych w Polsce w całym 2008 roku!

Plan transmisji znajdziesz > tutaj

Pierwszą edycją Tour de Pologne w całości relacjonowaną przez Telewizję Polską był wyścig z 1993 roku. Wtedy to dyrektorem technicznym Touru został srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy, Czesław Lang. Za sprawą znakomitego w przeszłości kolarza sam wyścig zyskał na prestiżu i renomie, dzięki TVP rozpropagowany zaś został w świadomości kibiców, jako jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń roku. Tytuł ten Tour de Pologne otrzymywało zresztą trzykrotnie zwyciężając w kategorii „Najlepszej Sportowej Imprezy Roku” w prestiżowym Plebiscycie Przeglądu Sportowego (w latach 1995, 1996 i 2004).

W 1996 roku nasz narodowy Tour został oznaczony przez UCI (Międzynarodową Unię Kolarską) kategorią 2,5. Podniosło to znacznie prestiż imprezy i pozwalało zapraszać do startu coraz lepsze zawodowe grupy. Z każdym kolejnym rokiem ranga wyścigu rosła, aż w 2005 został on włączony w skład Pro Touru – kolarskiej elity, do której przynależność mają jedynie największe kolarskie wyścigi świata! Dzięki temu w ciągu kilku ostatnich lat polskiej publiczności prezentowały się największe gwiazdy tej dyscypliny sportu, z mistrzami świata i medalistami igrzysk olimpijskich włącznie!

W Tour de Pologne 2008 wystartowało 18 ekip kolarskich, organizatorzy zaprosili ponadto zespoły z niższej dywizji – Continental Pro, a także, co jest nowością, reprezentację gospodarzy. Łączna długość trasy liczyła 1076,4 km, a całość podzielona została na siedem etapów. Podobnie jak rok wcześniej, rywalizacja rozpoczęła się od czterokilometrowej drużynowej jazdy na czas, zlokalizowanej w Warszawie. Cały wyścig zakończył się zaś w Krakowie, a nie jak w poprzednich edycjach – w Karpaczu.

Karpacz i słynny już podjazd pod Orlinek w ogóle wypadły z ubiegłorocznego kalendarza Touru. W zamian kolarze na najtrudniejszych górskich etapach zmagać musieli się z długimi i trudnymi technicznie podjazdami wokół Zakopanego (również w tym roku najtrudniejsze etapy rozegrane zostaną wokół stolicy polskich Tatr).

Z całą, liczącą ponad tysiąc kilometrów trasą najlepiej poradził sobie zawodnik Team CSC, Jens Voigt. Niemiec dzięki znakomitej postawie na górskich etapach w klasyfikacji generalnej wyścigu wyprzedził swojego kolegę z zespołu, Duńczyka Larsa Yttinga Baka oraz jeżdżącego w barwach Liquigasu Włocha Franco Pellizottiego.

Najlepszy z Polaków, Marek Rutkiewicz, ukończył Tour na dziesiątej pozycji.

Triumfatorzy poszczególnych klasyfikacji w Tour de Pologne 2008:

Klasyfikacja generalna: Jens Voigt (Niemcy, Team CSC);

Klasyfikacja górska: Jens Voigt (Niemcy, Team CSC);

Klasyfikacja punktowa: Allan Davis (Australia; Quick Step);

Klasyfikacja najaktywniejszych: Marcin Sapa (Polska, Team Poland Bank BGŻ);

Klasyfikacja drużynowa: Team CSC (Dania)

Źródło: TVP