Od dziś do 3 maja najlepsi juniorzy Europy i kilku państw Azji ścigać się będą na trasie: Grudziądz, Jabłonowo Pomorskie, Świecie, Łasin i Gruta. Punktacja liczy się do rankingu UCI juniorów.

xxi-miedzynarodowy-wyscig-kolarski-juniorow-o-puchar-prezydenta-grudziadza1

Przez cztery dni na szosach powiatu grudziądzkiego i ościennych spotkać będzie można peleton kolarzy startujących w międzynarodowym wyścigu w Grudziądzu. Peleton podobnie jak rok temu zawita m.in. do Jabłonowa Pom.

XXI Międzynarodowy Wyścig Kolarski Juniorów o Puchar Prezydenta Grudziądza jest zarazem XXII Memoriałem Lecha Cergowskiego. Obecność czołowych ekip Europy i niektórych z Azji wynika z wliczania punktacji z tych zawodów do Pucharu Świata Challenge.

Silna konkurencja

Około 180 zawodników (ponad 35 ekip), w tym 16 zagranicznych, od wczoraj jest w Grudziądzu. Po raz pierwszy w tym wyścigu startują drużyny Turcji i Izraela. Ponownie przyjechał silny Kazachstan, a także ekipy rosyjskie, należące do faworytów, podobnie jak Szwedzi, Belgowie, Francuzi czy Niemcy (są drużyny Bawaria, Turyngia i Cottbus). Na naszych szosach walczyć też będzie polska reprezentacja narodowa oraz drużyny Szkół Mistrzostwa Sportowego (m.in. SMS Toruń). Gospodarzy – Stal Grudziądz reprezentuje m.in. Mateusz Nowaczek, ale rywali ma niezwykle silnych.

– Bardzo mocne reprezentacje przysłały też Litwa, Estonia, Łotwa, Słowacja i Białoruś – informuje trener ALKS Stal Grudziądz Adam Sieczkowski. – Rywalizacja będzie bardzo wyśrubowana.

Ubiegłorocznym zwycięzca tego wyścigu jest Niemiec Niklas Arndt z RSC Cottbus. Jest wciąż w bardzo dobrej formie. Niedawno wygrał Puchar Niemiec. Słowacy odgrażają się, że mają znakomitego kolarza, młodszego brata Mateja Jurćo, który wygrał grudziądzki wyścig w 2002 r. i teraz też liczą na zwycięstwo.

Wczoraj odbyła się odprawa ekip, a dziś kolarze ruszają na trasę. Mają do pokonania w grudziądzkim wyścigu 403 km. Już w czwartek o godz. 9.00 rozpocznie się 1. półetap: indywidualna jazda na czas, na 4 km. Kolarze pojadą z ul. Hallera na rondo gen. Skalskiego i z powrotem.

Też w czwartek o godz. 16.00 ruszą do drugiego półetapu (liczy 88 km), ze startu wspólnego z Gruty przez Rogóźno i Kłódkę do Łasina (meta będzie na stadionie).

1 maja kolorowy, międzynarodowy wyścig zawita do Jabłonowa Pomorskiego, by rozegrać II etap, ze startu wspólnego, liczący 96,5 km. Kolarze ruszą do walki o godz. 11.00.

W sobotę w Świeciu

2 maja odbędzie się III etap (105 km) – po raz pierwszy w Świeciu nad Wisłą. Kolarze wystartują o godz. 15.00. Będą się ścigać ulicami Świecia, a także pojadą przez okoliczne miejscowości: Czaple, Ernestowo, Dziki, Sulnowo, Sulnówko. Na Dużym Rynku przewidziane są dodatkowe atrakcje – kulturalne i sportowe (wyścig młodzików na dystansie 18 km). Festyn rozpocznie się już o godz. 12.

Czwarty etap (109,5 km) rozegrany zostanie w Grudziądzu. Start o godz. 9.00 z ul. Ikara w Nauczycielską do Piask, Zielnowa, Radzynia, Okonina, Maruszy, Gać i na Ikara. Kolarze wykonają na tej trasie trzy okrążenia.

Pełna lista startowa > tutaj

Źródło: www.pomorska.pl

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments