zadlo-szerszeniaIII Trzebnicki Maraton Rowerowy „Żądło Szerszenia” z udziałem gwiazd polskiego kolarstwa

.

W dniach 24-26 kwietnia 2009 już po raz trzeci Trzebnica gościć będzie kolarzy-amatorów, biorących udział w Trzebnickim Maratonie Rowerowym. W tym roku „Żądło Szerszenia” otwiera cykl Pucharu Polski w Maratonach Szosowych.

Organizatorem imprezy jest Kolarskie Stowarzyszenie Sportowe Szerszenie Trzebnica, które od początku w działaniach związanych z maratonem wspiera Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima oraz Starosta Powiatu Trzebnickiego Robert Adach. Partnerem Kolarskiego Stowarzyszenia Sportowego „Szerszenie Trzebnica” w tym roku jest także Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowe w Krośnicach.

Inauguracja kolarskiego sezonu to zapewne nie jest jedyny powód, dla którego impreza cieszy się tak wielką popularnością. Organizatorzy przewidywali udział około 400 zawodników. Listę startową trzeba było jednak zamknąć już pod koniec marca, wraz z osiągnięciem rekordowej w sześcioletniej historii maratonów szosowych liczby 550 zgłoszeń.

Zenon Janiak, koordynator imprezy uważa, że mimo iż to dopiero trzecia edycja „Żądła Szerszenia” ma ono wśród maratończyków wyrobioną markę. – Przyjeżdżają do nas ci, którzy lubią wyzwania. Trasę przygotowaliśmy wprawdzie tak, by spełniła oczekiwania mniej i bardziej wyrobionych rowerzystów. Jednak pokonanie jej po raz drugi tego samego dnia to odważna decyzja, wymagająca nie tylko samozaparcia, ale i odpowiedniego przygotowania oraz doświadczenia w długodystansowej jeździe rowerem.

Niewątpliwie przyda się również umiejętność jazdy po górskich szosach. Pętla, poprowadzona najpiękniejszymi zakątkami Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy jest w większości płaska, jednak ostatnich 30km wymaga górskiej zaprawy. Szczególnie dotkliwie maratończycy odczują zapewne wieńczący trasę dwukilometrowy podjazd zaczynający się Cerekwicy (z trasa zapoznać się można na stronie imprezy pod adresem: www.maraton.trzebnica.net).

Wszystkich uczestników „Żądła” obowiązuje pokonanie jednej, liczącej 125km pętli. Ponowny przejazd trasy maratonu przeznaczony jest dla najbardziej wytrwałych i zdeterminowanych. Jak ocenia Zenon Janiak blisko 30% zawodników zadeklarowało chęć pokonania dystansu 250km.

Być może sława, jaką cieszy się trzebnicki maraton sprawiła, że w tym roku będzie miał on wyjątkowych gości. W III TMR „Żądło Szerszenia” wystartują jako „grupa mistrzowska”. Jej nieformalnym kapitanem jest Henryk Charucki, który w roku 1979 zwyciężył w Tour de Pologne. To nie jedyny sukces, jaki ma w swoim sportowym dorobku. Obecnie prowadzi najpopularniejszy na Dolnym Śląsku sklep rowerowy. Od początku istnienia trzebnickiego maratonu hojnie wspiera organizatorów przekazując do rozlosowania wśród uczestników cenne nagrody.

W tym roku dodatkowo skrzyknął swoich kolegów, równie jak on utytułowanych kolarzy szosowych i w ten sposób na starcie „Żądła” staną takie wybitne gwiazdy polskiego kolarstwa jak Zbigniew Krawczyk, Jan Brzeźny, Jan Faltyn, Krzysztof Lenkowski, Ryszard Wrona, Zbigniew Szczęsny, Grzegorz Fajkowski, Henryk Sobala oraz Leszek Jakuć. Oczywiście również sam Henryk Charucki. To dla naszej imprezy i dla naszego miasta naprawdę wyjątkowe wyróżnienie – podkreśla Zenon Janiak. – Mam nadzieję, że nasi goście będą się bawić równie dobrze jak my.

Podobnie jak w roku ubiegłym start i meta znajdować się będą na terenie Targowiska przy ulicy Milickiej. Dziesięcioosobowe grupy zawodników startować będą od godziny 08:00 co dwie minuty.

Biuro zawodów, w którym od piątku, od godziny 16:00 będzie można odebrać numery startowe, podobnie jak w roku ubiegłym mieścić się będzie w Trzebnickim Ośrodku Kultury, przy ulicy Prusickiej 12. Numery startowe odebrać będzie można również w sobotę na terenie Targowiska już od godziny 06:30. Trasa maratonu na wszystkich dystansach zamknięta zostanie w sobotę o godzinie 21:00. W niedzielę o godzinie 09:00 w TOK-u odbędzie się uroczysta dekoracja zwycięzców w poszczególnych kategoriach oraz losowanie nagród wśród wszystkich uczestników maratonu.

Patronat medialny nad imprezą objęła TVP Wrocław oraz Radio ESKA.

PROGRAM IMPREZY:

Supermaraton odbędzie się w dniach 24-26.04.2009.

Start i meta na terenie miasta Trzebnica (plac targowy przy ul. Milickiej)

24 kwietnia (piątek) 2009

godz. 20.00 – odprawa techniczna

25 kwietnia (sobota) 2009

godz. 8.00 – start maratonu

godz. 21.00 – zamknięcie trasy zawodów na wszystkich dystansach

Zawodnicy startują w grupach 15-osobowych w odstępach 2-minutowych.

Podział na grupy startowe Organizator opublikuje w dniu 20.04.2009 r.

26 kwietnia (niedziela) 2009

godz. 9.00 – dekoracje, wręczenie pucharów i dyplomów, losowanie nagród

godz. 12.00 – zakończenie maratonu

Baza Supermaratonu

Trzebnicki Ośrodek Kultury

ul. Prusicka 12

55-100 Trzebnica

CEL SUPERMARATONU:

–        popularyzacja kolarstwa szosowego i turystyki rowerowej w Polsce

–        sprawdzenie granic własnej wytrzymałości i odporności psychicznej

–        wyłonienie najlepszych zawodników w maratonach szosowych w Polsce

–        propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji

–        prezentacja walorów krajoznawczych Wzgórz Trzebnickich i Doliny Baryczy

TRASA SUPERMARATONU I SPOSÓB PRZEPROWADZENIA ZAWODÓW:

–        podczas trwania maratonu zawodnicy poruszać się będą po drogach publicznych przy ograniczonym ruchu drogowym

–        trasa zawodów wymaga bardzo dobrej zaprawy w turystyce rowerowej

–        trasa maratonu liczy 250 km (długa); 125 km (krótka) –

–        uczestnicy jadą samodzielnie lub w grupach

–        uczestnicy maratonu, którzy z jakichś powodów będą zmuszeni przerwać jazdę, wracają samodzielnie do bazy maratonu

–        na trasie pojedynczej pętli maratonu znajduje się 4 punkty kontrolne i 2 punkty żywieniowe

–        trasa oznaczona będzie wg standardów przyjętych na Maratonach PP (strzałki malowane na jezdni i szarfy klejone na przydrożnych słupkach)

–        elektroniczny pomiar czasu

Trasa maratonu wytyczona jest publicznymi drogami asfaltowymi o dość dobrej nawierzchni. Oznakowanie dróg oceniamy jako dobre. Ukształtowanie terenu zróżnicowane: 60% trasy to teren dość płaski a 40% to teren pagórkowaty. Pagórki na naszej trasie to Wzgórza Trzebnickie popularnie nazywane Kocimi Górami. 30% długości trasy biegnie wśród malowniczo położonych stawów i lasów w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy.

Organizatorem Maratonu jest Kolarskie Stowarzyszenie Sportowe Szerszenie Trzebnica.

Więcej szczegółów na stronach:

www.maraton.trzebnica.net

www.szerszenie.com.pl

oraz na stronie cyklu Pucharu Polski w Maratonach Szosowych:

www.supermaraton.org

Info: Małgorzata ‘greten’ Pawlaczek
Kolarskie Stowarzyszenie Sportowe Szerszenie Trzebnica

Dziękujemy!