Źródło: Lang Team
Źródło: Lang Team

W dniu 2 sierpnia 2009 roku rozpoczyna się najstarszy i najsłynniejszy wyścig kolarski w naszym kraju Tour de Pologne. Po raz szesnasty transmisję ze wszystkich etapów tej imprezy przeprowadzi Telewizja Polska. Obszerne relacje z wyścigu widzowie będą mogli oglądać na antenach TVP1 i TVP Sport, a także za pośrednictwem internetowych stron sport.tvp.pl.

Zgodnie z dzisiaj (19 grudnia br.) podpisaną umową Telewizja Polska będzie głównym patronem medialnym Tour de Pologne w latach 2009, 2010, 2011 i 2012. Prawa do wyścigu zostały nabyte przez TVP na zasadzie wyłączności. Czas antenowy na relacje z każdego etapu wyniesie co najmniej 120 minut. TVP1 pokaże wyścig w między godz. 16:10 a godz. 18:10 z przerwą na „Teleexpress”. Jak co roku Telewizja Polska ufunduje też nagrodę dla najwyżej sklasyfikowanego polskiego zawodnika w klasyfikacji generalnej w wysokości 10 000 złotych.

Pierwszą edycją Tour de Pologne w całości relacjonowaną przez Telewizję Polską był wyścig z 1993 roku. Wtedy to dyrektorem Touru został srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich z Moskwy, Czesław Lang. Za sprawą znakomitego w przeszłości kolarza sam wyścig zyskał na prestiżu i renomie, dzięki TVP rozpropagowany zaś został w świadomości kibiców, jako jedno z najważniejszych sportowych wydarzeń roku. Tytuł ten Tour de Pologne otrzymywało zresztą trzykrotnie zwyciężając w kategorii „Najlepszej Sportowej Imprezy Roku” w prestiżowym Plebiscycie Przeglądu Sportowego (w latach 1995, 1996 i 2004).

W 1996 roku nasz narodowy Tour został oznaczony przez UCI (Międzynarodową Unię Kolarską) kategorią 2,5. Podniosło to znacznie prestiż imprezy i pozwalało zapraszać do startu coraz lepsze zawodowe grupy. Z każdym kolejnym rokiem ranga wyścigu rosła, aż w 2005 został on włączony w skład Pro Touru – kolarskiej elity, do której przynależność mają jedynie największe kolarskie wyścigi świata! Dzięki temu w ciągu kilku ostatnich lat polskiej publiczności prezentowały się największe gwiazdy tej dyscypliny sportu, z mistrzami świata i medalistami igrzysk olimpijskich włącznie!

W 2009 roku wyścig odbędzie się w sierpniu, a nie jak dotychczas we wrześniu, dzięki czemu dodatkowo zyska na atrakcyjności – nie będzie bowiem kolidował z Vuelta a Espana, a wielu czołowych kolarzy świata nie odstraszy niegościnna często w pierwszych tygodnia września w Polsce aura.

TVP1, TVP Sport i multimedialna platforma sport.tvp.pl wzorem ubiegłych lat pokażą NA ŻYWO obszerne relacje z każdego dnia wyścigu. Będziemy z kamerami na wszystkich etapach, pokazując nie tylko finiszowe metry, rozgrywane na widowiskowych rundach, ale także ostatnie kilometry i decydujące rozstrzygnięcia na wiele kilometrów przed metą. Kamery TVP pokażą także wyścig „od kuchni”, przeprowadzając liczne wywiady z głównymi bohaterami imprezy, przygotowując interesujące i ciekawe reportaże zza kulis, podsumowując i analizując najciekawsze momenty każdego etapu.

Podobnie jak w ubiegłych latach każdy dzień podsumowany zostanie w specjalnej „Kronice Tour de Pologne”.

W 2008 roku tylko na antenie TVP1 Tour de Pologne obejrzało łącznie ponad 35 milionów osób. Jest to absolutny rekord wyścigu! Największą oglądalność miała „Kronika 2. etapu”, która zgromadziła przed telewizorami blisko 5,5 mln osób. Krótki, podsumowujący każdy dzień rywalizacji program cieszył się zresztą ogromnym zainteresowaniem kibiców. Każdy odcinek przyciągał bowiem od 4,3 do 5,5 miliona widzów.

Również 1,5 godzinne transmisje z poszczególnych etapów cieszyły się wielkim zainteresowaniem widzów. Największą ich liczbę przyciągnął finisz w Krakowie. Rywalizację w stolicy Małopolski dzięki TVP1 oglądało wówczas NA ŻYWO niemal dwa miliony osób. Ogólnie oglądalność relacji z Tour de Pologne wahała się w granicach 23-29% i była to największa widownia kolarskich wyścigów wieloetapowych w Polsce w całym 2008 roku!

Nie mamy wątpliwości, że także 66. Tour de Pologne okaże się wielkim sukcesem.

Źródło: Lang Team

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments